Kaip vykdoma periodinių leidinių apskaita?

Periodiniams leidiniams, kaip ir kitiems į biblioteką patekusiems spaudiniams, taikoma vienetinė ir bendroji apskaita.

Vienetinė apskaita. Visi gauti periodiniai leidiniai registruojami registracijos kortelėse arba programine įranga formuojamose rinkmenose, kuriose pateikiama visa informacija, būtina individualiai konkrečios rūšies dokumentų apskaitai.

Žurnalų privalomi registravimo elementai yra šie: pavadinimas, kalba, kaina, periodiškumas, fizinių vienetų skaičius, metai, mėnesiai, numeriai, leidimo vieta, ISSN (tarptautinis standartinis serialinio leidinio numeris), UDK, pastabos.

Laikraščių privalomi registravimo elementai yra šie: šifras, pavadinimas, kalba, kaina, periodiškumas, fizinių vienetų skaičius, metai, mėnuo, numeris, leidimo vieta, ISSN, UDK, pastabos.

Registracijos kortelė yra vienetinės apskaitos, užsakytų periodinių leidinių gavimo kontrolės, komplektavimo ir informavimo priemonė. Registracijos kortelės gali būti grupuojamos pagal leidinių rūšis (laikraščiai, žurnalai), metus, kalbas, abėcėlę ir kt.

Tuo atveju, kai leidiniai paliekami archyviniam ar nuolatiniam saugojimui, jie yra inventorinami. Terminuotą laiką (3, 5, 20, 25 metus ir pan.) saugomi periodiniai leidiniai neinventorinami, bet į bendrąją apskaitą įrašomi nurodant kainas.

Bendroji apskaita. Duomenys apie gaunamus periodinius leidinius į bendrosios apskaitos knygą įrašomi kartą per metus. Metams pasibaigus (galima ir dažniau), surašomas aktas: kiek kiekvieno pavadinimo laikraščių komplektų ir už kokią kainą paliekama, kiek žurnalų pavadinimų ir numerių paliekama – ir tai fiksuojama akte. Remiantis aktu, į bendrosios apskaitos knygos pirmąją dalį „Dokumentų gavimas“ įrašomas faktiškai gautų žurnalų (egzemplioriai, pavadinimai) ir laikraščių (metinių komplektų skaičius, pavadinimai) skaičius, nurodoma jų piniginė vertė (dažniausiai tai –prenumeratos kaina; jei įsigyjant periodinius leidinius buvo nuolaidų, akcijų, reikia rašyti tas kainas, kuriomis biblioteka įsigijo, o ne tą, kuri užrašyta ant leidinių).

Buhalterinėje apskaitoje turi būti fiksuojami ir periodiniai leidiniai, kurie saugomi daugiau nei metus. Dėl to metų pradžioje reikia nuspręsti, kiek kokių leidinių paliekama ir kiek buhalterija galės nurašyti.

Bendroji apskaita turi tris dalis jei per metus nurašyta periodinių leidinių, reikia užpildyti antrąją dalį „Dokumentų nurašymas“.

Kalendorinių metų pradžioje sumuojama, kiek periodinių leidinių gauta ir kiek nurašyta. Gauti duomenys perkeliami į bendrosios apskaitos knygos trečiąją dalį „Bibliotekos fondo judėjimas“, rodančią, kiek periodinių leidinių saugoma bibliotekoje ir kokios vertės.

Genovaitė Ivaškevičienė
Bibliotekininkystės skyriaus vyriausioji metodininkė
El. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.  
Tel. (8 5) 239 8671

Gegužė
P A T K Pn Š S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Parodos

2020 m. gegužės 25 d. – rugpjūčio 30 d.
Bežodžių knygų kolekcija
2020 m. sausio 1 d. – gruodžio 31 d.
Jolitos Vaitkutės instaliacija „Pabudę iš knygų“
2020 m. kovo 5 d. – gegužės 31 d.
Paroda „...nuo šiol vėl Nepriklausoma. Kovo 11“
2020 m. kovo 9 d. – birželio 14 d.
Paroda „Kelias į Laisvę. Lietuva 1988–1991 metais“
2020 m. sausio 31 d. – gegužės 31 d.
Paulinos Mongirdaitės fotografijų paroda

YouTubeFacebookLinkedInInstagram