Telefonas Klaustukas Sitemap

Vaizdo įrašai

Kalbos klubas

 • 2021 m. spalio 28 d.

  Kalbos klubas. Kodėl poetus palieka kalba?

  Video iliustracija

  Tęsiame pokalbius apie skaitmeninėje epochoje vykstančius giluminius kalbos pokyčius. Taip jau nutiko, kad linijinę, analoginę kalbos raišką, kai žodžiai (literatūroje, publicistikoje, per žinias ir t. t.) eina vieni paskui kitus ir jų junglumas kuria aukščiausią komunikacijos pakopą – prasmę, pakeitė skaitmeninis, trijų dimensijų kalbos raiškos būdas. Analoginėje epochoje prasmė nebuvo pagaminta iš anksto, dabar, kai jos raiška tapo skaitmeninė, virtualybėje nuolat atsiranda paruoštų kalbos pluoštų, kuriuos galime naudoti „copy-paste“ būdu. Jie jau turi per semantiką sugeneruotą prasmę. Gal todėl poetai pradeda jausti, kad juos „palieka kalba“? O kas lieka vietoj senosios analoginės kalbos?

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. birželio 25 d.

  Kalbos klubas. Lietuvių kalbos ateitis: šnekos technologijos

  Video iliustracija

  Su informatikos profesoriumi Tomu Krilavičiumi profesorė Jolanta Zabarskaitė Kalbos klube diskutuoja apie šnekos technologijas – kalbos vystymosi ateitį. Kodėl šios technologijos yra susijusios su ketvirtąja pramonės revoliucija ir kaip jos keičia žmogaus gyvenimą, su kokiais iššūkiais susiduria mokslininkai, perkeldami natūralią žmogaus kalbą į šnekos technologijų terpę, ar galime tikėtis turėti lietuvišką Alexą ir kiek dabartiniai lietuvių kalbos ištekliai pritaikyti ateities kalbos raidai? Šie ir kiti „karšti“ klausimai – pokalbyje.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. birželio 17 d.

  Lietuvių kalbos ateitis: semantika

  Video iliustracija

  Kalbos klube prof. dr. Jolanta Zabarskaitė pokalbio apie kalbos ateitį pakvietė netikėtą svečią. Tai Nepriklausomybės akto signataras, ambasadorius, buvęs Europos Parlamento narys Algirdas Saudargas. Jis kalba susidomėjo per biofiziką dar studijuodamas tuomečiame Kauno medicinos institute. Daug vėliau, dirbdamas Europos Parlamente, inicijavo išsamios studijos „Language equality in the digital age“ sukūrimą – ji vėliau Europos Sąjungos kalbų politikoje suvaidino naujų veiklų katalizatoriaus vaidmenį.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. birželio 3 d.

  „Kalbos klubas“. Neapykantos kalba lingvistiniu požiūriu. 2 pokalbis

  Video iliustracija

  „Kalbos klube“ tęsiame pokalbį apie neapykantos kalbą. Su advokatu, profesoriumi Viliumi Mačiulaičiu profesorė Jolanta Zabarskaitė kalbėjo apie sąvokos „neapykantos kalba“ apibrėžimą, teismų praktiką, tarptautinę patirtį. Buvo paliesti ir klausimai, kodėl ir kiek reikėtų bendradarbiauti lingvistams ir teisininkams.

  Kviečiame žiūrėti.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. gegužės 27 d.

  Kalbos klubas. Neapykantos kalba lingvistiniu požiūriu

  Video iliustracija

  Prof. dr. Jolanta Zabarskaitė su „Kalbos klubo“ ekspertu doc. dr. Antanu Smetona kalbasi apie šių dienų aktualiją – neapykantos kalbą. Ar tai atskira kalbos rūšis, kaip, sakykime, kanceliarinė kalba? Jei taip, kaip galėtume ją apibrėžti leksikos, gramatikos, sintaksės požiūriu? Mokslinėje literatūroje neapykantos kalba lingvistiškai nagrinėjama pragmatikos požiūriu. Kodėl? 

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. gegužės 17 d.

  Visa tiesa apie kuršininkų kalbą

  Video iliustracija

  Šis „Kalbos klubas plius“ skirtas Neringai – 2021-ųjų Lietuvos kultūros sostinei. Prof. dr. Jolanta Zabarskaitė su Mažosios Lietuvos tyrėja prof. dr. Dalia Kiseliūnaite kalbasi apie unikalius Neringos gyventojus kuršius, arba kuršininkus, ir jų kalbą.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. gegužės 13 d.

  Miesto prakalbinimas ir įkalbinimas

  Video iliustracija

  Su dr. Kastyčiu Rudoku iš Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto „Kalbos klube“ kalbėsimės apie natūralios ir erdvinės kultūrinės kalbos sąsajas. Kartais sakoma, kad miestas yra tekstas. Ar tai metafora, o gal miesto prakalbinimo metodologija? Jei miestą galime atpažinti kaip tekstą, turbūt galime kalbėti apie miesto gramatiką, sintaksę, semantiką.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. gegužės 5 d.

  Moderni daugiakalbystė nuo... XVI a. Lietuvos totorių raštija. II dalis

  Video iliustracija

  Tęsiame pokalbius su Vilniaus universiteto docente, Lietuvių kalbos instituto vyriausiąja mokslo darbuotoja dr. Galina Miškiniene apie totorių raštiją. Žinome, kad Lietuvos totoriai prarado savo kalbą, tačiau paliko didelį rašytinį palikimą lenkų ir rusėnų kalbomis arabiškais rašmenimis. Su žymiausia totorių rankraščių tyrinėtoja Lietuvoje kalbamės apie jų įvairovę, pagrindinius žanrus, apie tai, kodėl totoriams tokie svarbūs buvo kitabai.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. balandžio 22 d.

  Kalbos klube – patarimai abiturientams artėjant lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminui

  Video iliustracija

  Šįkart prof. Jolantos Zabarskaitės pašnekovė Kalbos klube – Rasa Aškinytė, rašytoja, filosofė, psichologė, vedanti terapinio rašymo užsiėmimus. Artėjant lietuvių kalbos brandos egzaminui, kuris sukelia daug aistrų, kalbame apie tai, kaip įveikti kalbos blokus, baimę, atpalaiduoti kūrybiškumą ir pasitelkti palankias mūzas. Pokalbis subalansuotas abiturientams, bet tiks ir visiems, kurie nori kurti paveikius tekstus.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. balandžio 8 d.

  Pokalbis su Severina Špakovska apie lietuvių–karaimų kalbų žodyną

  Video iliustracija

  „Kalbos klube +“ turime gerą progą atkreipti dėmesį į mūsų kaimynų karaimų kalbą, nes išleistas šviesaus atminimo Anos Špakovskos „Lietuvių–karaimų kalbų žodynas“. Apie močiutę, žodyną, karaimų kalbą, apie tai, kas svarbiausia karaimų kultūroje, prof. dr. Jolanta Zabarskaitė kalbasi su Anos Špakovskos anūke, aktore, karaimų bendruomenės nare Severina Špakovska. Jei įdomu sužinoti, kas labiausiai padeda išlaikyti karaimišką tapatybę, kaip vyksta karaimų kalbos stovyklos, ar žodynas yra tik žodžių sąvadas ir kokie tautos, kurios šaknys tiurkiškos, istoriškai susiklostę tapatybės bruožai atsispindi žodyne, šis pokalbis kaip tik jums. Tai pirmasis ciklo apie karaimų kalbą pašnekesys, prie jos „Kalbos klube +“ dar grįšime.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. balandžio 1 d.

  Kalbos klubas. Žodžio „Velykos“ ir kitų šios šventės žodžių kilmė

  Video iliustracija

  „Kalbos klubas“ sveikina visus su gražiausia pavasario švente. Linksmų šv. Velykų, tvirtų margučių! Šia proga prof. dr. Jolanta Zabarskaitė su doc. dr. Antanu Smetona kalbėjosi apie žodžių „Velykos“, „gavėnia“, „verbos“ slaviškos kilmės priežastis. Nebuvo pamiršti ir lietuviški žodžiai „kiaušinis“, „margutis“, „pautas“. O Gavėną, aukštaitišką Užgavėnių personažą, kalbininkai surimavo su veganu. Buvo smagu. Paklausykite.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. kovo 19 d.

  Prancūzų ir lietuvių kalbų santykiai. Oskaras Milašius. 2 pokalbis

  Video iliustracija

  Frankofonijos dienai skirtame „Kalbos klube plius“ – pokalbis apie prancūzų kalbos vaidmenį Lietuvos nepriklausomybės byloje, lietuvišką poeziją, parašytą prancūziškai, ir asmenybę, kurios veikla ir kūryba jungia abi kalbas ir kultūras. Tai Oskaras Milašius – žmogus, kurio gerbėjai iki mūsų dienų buriasi į klubus visame pasaulyje. Prancūzų ir lietuvių kalbų santykis, regis, toks įvairus ir įdomus, kad vieno pokalbio neužtenka. Šįkart prof. Jolanta Zabarskaitė kalbasi su literatūros tyrinėtoja prof. Nijole Kašelioniene.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. kovo 8 d.

  Kalbos klube analizuojama sąvoka lietuvių kalbos prestižas

  Video iliustracija

  Lietuvių kalbos dienoms skirtame Kalbos klube profesorė Jolanta Zabarskaitė su filosofu, dramaturgu, vertėju dr. Kasparu Pociumi nutarė išsiaiškinti, kaip suprantama sąvoka kalbos prestižas.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. vasario 24 d.

  Kalbos klubas plius. Prancūzų ir lietuvių kalbų santykiai. Oskaras Milašius

  Video iliustracija

  Frankofonijos dienai paminėti skirtame „Kalbos klube plius“ prof. Jolanta Zabarskaitė kalbasi su istorike dr. Vilma Bukaite apie Oskaro Milašiaus ir prancūzų – diplomatijos kalbos vaidmenį Lietuvos nepriklausomybės byloje.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. vasario 15 d.

  Pokalbis apie Lietuvos vardo kilmę

  Video iliustracija

  Vasario 16-osios proga Kalbos klube kalbama apie Lietuvą. Su kalbininku, Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Lietuvių kalbos katedros docentu Antanu Smetona profesorė Jolanta Zabarskaitė kalbasi apie Lietuvos vardo etimologiją, jos mokslinius ir kultūrinius kontekstus.

  Skaityti daugiau