Telefonas Klaustukas Sitemap

Vaizdo įrašai

Knygų pristatymai

 • 2021 m. kovo 11 d.

  Prof. V. Landsbergio knygos „Lapkričio knygelė: 1989 m. pabaigos įvykių ir idėjų užrašai“ sutiktuvės

  Video iliustracija

  Nuo nepriklausomos valstybės paskelbimo praėjo daugiau kaip trys dešimtmečiai, todėl atsigręžti ir pažvelgti, kaip gyvenome anuomet, – ir prasminga, ir svarbu. Ypač kai savo mintimis dalijasi svarbiausias tų istorinių dienų architektas Vytautas Landsbergis.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. vasario 12 d.

  Pokalbis apie knygą „Prasiveržti pro geležinę uždangą (Lietuvos gyventojų pabėgimai iš SSRS)“

  Video iliustracija

  Antrojo pasaulinio karo pabaiga ne visoms šalims ir tautoms atnešė laisvę ir galimybę savarankiškai plėtoti savo valstybių ir visuomenių gyvenimą. Lietuva ilgiems metams pateko į sovietų gniaužtus, buvo izoliuota nuo laisvojo pasaulio, o šalyje likę žmonės prarado galimybę laisva keliauti. Priespauda ir judėjimo laisvės suvaržymai ne vieną lietuvį paskatino ryžtis pabėgimui iš sovietų Lietuvos.

  Skaityti daugiau
 • 2021 m. sausio 5 d.

  Igno Staškevičiaus knygos „Gyvenimas jų žodžiais“ pristatymas

  Video iliustracija

  Knygoje – apmąstymai atsakant į pačius svarbiausius gyvenimo klausimus iš Lietuvai nusipelniusių ir jos vardą pasaulyje garsinančių, išskirtinį požiūrį turinčių žmonių lūpų. Visi pokalbiai nutiko kruopščiai ruošiantis ir gyvai susitikus 2016–2020 m. įvairiose pasaulio vietose: kartais jaukiai svečiuojantis namuose Lietuvoje, o kartais porą savaičių būnant drauge su pašnekovu atokiame Korėjos vienuolyne.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. gruodžio 31 d.

  Dr. Mindaugo Tamošaičio politinės Mykolo Sleževičiaus biografijos pristatymas

  Video iliustracija

  Istorikas Mindaugas Tamošaitis knygoje „Atsisakęs būti Lietuvos diktatoriumi. Mykolo Sleževičiaus politinė biografija“ primena Lietuvai itin svarbią asmenybę ir akcentuoja iškilaus politiko indėlį į mūsų šalies demokratiją.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. gruodžio 29 d.

  Iliustruota Lietuvos istorija. I tomas

  Video iliustracija

  • Ar senovės lietuviai pelnytai laikomi sausumos vikingais?
  • Kuri Lietuvos valdovė vadinta juodąja karaliene?
  • Kodėl nepavyksta rasti Vytauto Didžiojo kapo?
  • Kuris lietuvis pirmasis pamatė Egipto piramides?
  • Kokias paslaptis slepia Hado karalystė Vilniaus požemiuose?

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. lapkričio 11 d.

  Vladislavo Sirokomlės knygos „Nemunas nuo versmių iki žiočių“ pristatymas

  Video iliustracija

  Lenkiškai rašęs poetas bei publicistas Vladislavas Sirokomlė 1860 metais parašė ir po metų Vilniuje išleido Lietuvos kraštotyros ir kelionių įspūdžių knygą „Nemunas nuo versmių iki žiočių“, kurią į lietuvių kalbą 1922 metais išvertė Vasario 16-osios Akto signataras, diplomatas Kazys Bizauskas. 1933 metais knyga išleista Kaune, o 1991 metais – Vilniuje.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. spalio 30 d.

  Knygos „Nacionalpopulizmas. Maištas prieš liberaliąją demokratiją“ pristatymas

  Video iliustracija

  Knyga „Nacionalpopulizmas: maištas prieš liberaliąją demokratiją“ yra išsami studija, kurią parašė du svarbiausi nacionalpopulizmo ir fašizmo tyrinėjimo ekspertai Roger Eatwell bei Matthew Goodwin. Ši filosofinio, publicistinio žanro knyga – žvilgsnis į įvairių šalių partijų raidą per pastaruosius 20 metų.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. birželio 19 d.

  Pokalbis su B. Valionyte ir akad. E. Jovaiša apie knygą „Didžioji Lietuva“

  Video iliustracija

  Ketvirtojo knygos „Didžioji Lietuva“ tomo autorę Birutę Valionytę ir įvadinio straipsnio autorių akademiką Eugenijų Jovaišą kalbina Nacionalinės bibliotekos Informacijos analitikos skyriaus vyriausiasis tyrėjas Vidmantas Valiušaitis.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. birželio 12 d.

  Pokalbis su Živile Kavaliauskaite, knygos „Trispalvė Irkutsko karštyje“ autore

  Video iliustracija

  Dienraščio „Šiaulių kraštas“ žurnalistė Živilė Kavaliauskaitė aplankė Irkutsko sritį, į kurią buvo ištremta beveik 40 tūkstančių lietuvių. Ką ji ten rado, praėjus daugiau kaip 7 dešimtmečiams nuo 1940-1941 m. tremčių? Savo knygoje „Trispalvė Irkutsko karštyje: Sibiro reportažai ir atgarsiai“ (2019) ji pasakoja apie susitikimus su ten sutiktais tremtiniais ir jų palikuoniais, aprašo žmonių asmenines dramas ir likimus. Ją kalbina Vidmantas Valiušaitis, LNB Informacijos analitikos skyriaus vyriausiasis tyrėjas.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. gegužės 15 d.

  Pokalbis apie debiutinį Rugilės Audenienės romaną „Vojaĝo“

  Video iliustracija

  Šiais metais leidyklos „Aukso žuvys“ išleistas debiutinis Rugilės Audenienės romanas „Vojaĝo“, kurio premjera įvyko Vilniaus tarptautinėje knygų mugėje, net ir tokiomis nepaprastomis sąlygomis atranda savo skaitytoją. Šiame tikrais įvykiais paremtame romane pasakojama apie tris keliones: mergaitės, su mama besistengiančios išgyventi Antrąjį pasaulinį karą Kupiškio apylinkėse, mergaitės tėčio, išvežto į Vokietiją priverstinių darbų, o pasibaigus karui – į Kazachstano lagerius statyti Balchašo miesto, ir esperanto kalbos, kuri karo metais ir sovietmečiu tapo uždraustąja kalba. Rašydama pirmąjį savo romaną rašytoja rėmėsi tetos dienoraščiu, išlikusiais senelio laiškais, kuriuos ji netikėtai atrado Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos rankraščių skyriuje, šeimos pasakojimais ir Šiaurės Lietuvos regiono žmonių atsiminimais. Rugilė Audenienė tikisi, jog romanas paskatins jos kartos žmones labiau domėtis savo tėvų ir senelių, savo šeimos, giminės ir krašto istorija ir ją užrašyti.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. gegužės 14 d.

  Pokalbis apie knygą „Lietuvos partizanų valstybė“

  Video iliustracija

  Gegužės 14-oji – Pilietinio pasipriešinimo diena. Pilietinį pasipriešinimą įkūnija pokario partizaninio karo, pasipriešinimo sovietinei okupacijai, laisvės kovų istorija. Šią ypatingą dieną Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo erdvėje vyko knygos „Lietuvos partizanų valstybė“ pristatymas. Pokalbyje dalyvavo knygos autoriai – archeologas prof. dr. Vykintas Vaitkevičius ir istorikė dr. Aistė Petrauskienė – bei literatūrologas, kultūros tyrinėtojas doc. dr. Darius Kuolys.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. gegužės 11 d.

  Pokalbis apie knygą „Lietuvos žydai Štuthofo koncentracijos stovykloje 1943-1945 m.“

  Video iliustracija

  Lietuvos Respublikos Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad 2020 metais minime didžio Lietuvos rabino, religinės minties lyderio ir iškiliausio litvakų kultūros atstovo Vilniaus Gaono Elijo ben Saliamono Zalmano 300-ąsias gimimo metines, šiuos metus paskelbė Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. gegužės 6 d.

  Pokalbis su žurnalo „Metai“ vyriausiuoju redaktoriumi, poetu Antanu Šimkumi

  Video iliustracija

  Gegužės 5 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos studijoje viešėjo literatūrai skirto žurnalo „Metai“ vyriausiasis redaktorius poetas Antanas Šimkus, kuris pristatė naujausią, karantino laikotarpio „Metų“ balandžio mėnesio numerį ir skaitytojams anonsavo būsimų gegužės ir birželio „Metų“ numerių turinį. Ta proga vyriausiasis redaktorius papasakojo ir apie artimiausius „Metų“ bendradarbius bei kūrybišką redakcijos komandą ir dar daug įvairių viešai nematomų detalių apie redakcijos darbo užkulisius išryškindamas meninę vertę kaip vieną svarbiausių leidinio tapatybės ženklų.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. gegužės 5 d.

  Pokalbis apie knygą „Vilties desantas. JAV radijo transliacijos į sovietų Lietuvą“

  Video iliustracija

  Antrojo pasaulinio karo pabaiga ne visoms šalims ir tautoms atnešė laisvę ir galimybę savarankiškai plėtoti savo valstybių ir visuomenių gyvenimą. Vidurio ir Rytų Europos šalys ilgiems metams pateko į sovietų gniaužtus, buvo izoliuotos nuo laisvojo pasaulio.

  Skaityti daugiau
 • 2020 m. balandžio 29 d.

  Pokalbis su rašytoju Vidu Morkūnu apie jo knygą „Pakeleivingų stotys“

  Video iliustracija

  Rašytojo Vido Morkūno novelių rinktinė „Pakeleivingų stotys“ (2019, leidykla „Odilė“) Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto buvo išrinkta kūrybiškiausia 2019-ųjų metų knyga dar gerokai prieš karantino laikotarpį. Pokalbyje svarstoma, ar ji galėtų būti skaitoma kitaip šiame laikotarpyje ir ar tas pasikeitęs kontekstas keitė autoriaus požiūrį į šią knygą ir į savo paties kūrybą. Į pokalbį LNB TV studijoje rašytojas įsijungė tiesiai iš savo darbo kambario namuose, todėl pokalbis nuo knygos pasisuko ir apie pačiam rašytojui svarbius kūrybinės laboratorijos dalykus ir planus.

  Skaityti daugiau