Edukacinės programos

Kokia sukauptų žinių, literatūros ir kitų kultūros ir meno išteklių vertė? Jau savaime ji sunkiai aprėpiama, bet dalijantis su kitais išauga dar labiau. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia registruotis į edukacines programas, suteikiančias žinių apie įvairių kultūros ir meno sričių gyvenimo spalvas ir užkulisius.

Kviečiame registruotis: susisiekite su mumis prie kiekvienos programos nurodytais atitinkamais kontaktais ir suderinsime abiem pusėms palankią susitikimų datą ir laiką. Programos rengiamos Nacionalinės bibliotekos erdvėse. Paslauga nemokama.


Edukacinė programa „Roko muzika: istorija ir perspektyvos“ – tai laisvos formos tarpdisciplininės paskaitos ir įtraukiančios diskusijos, supažindinančios dalyvius su roko muzikos ištakomis ir raida. Drauge apžvelgsime roko stilius ir raidos kryptis, sąsajas su kitais muzikos žanrais, vizualiniais menais ir literatūra. Taip pat aptarsime populiariosios muzikos leidybą pasaulyje ir Lietuvoje.

Daugiau kaip 50 metų gyvuojanti roko muzika turi didelę įtaką viso pasaulio kultūrai ir dažniausiai yra siejama su pirmaisiais jaunimo kūrybiniais bandymais tiek muzikos, tiek poezijos srityse. Menkas istorinio konteksto suvokimas, paviršutiniškas populiariosios muzikos išmanymas dažniausiai lemia gana naivią ir neišvystytą mūsų jaunųjų kūrėjų saviraišką šioje srityje, tačiau platesnis, išsamesnis, įvairiapusiškas roko muzikos pažinimas padeda šią problemą išspręsti.

Dalyvių amžius – nuo 14 metų.

Šia programa siekiame:

 • supažindinti jaunimą su klasikine roko muzika, jos reikšme kultūroje;
 • skatinti domėtis populiariąja muzika ir ją įvairiapusiškai tyrinėti platesniame kontekste, įvertinti roko muzikos vaidmenį istorijoje, atpažinti sąsajas su visuomeniniais sąjūdžiais;
 • išmokyti dalyvius analizuoti ir tyrinėti populiariosios kultūros artefaktus ir reiškinius;
 • skatinti ieškoti sąsajų tarp skirtingų meno apraiškų;
 • padėti atskleisti ir ugdyti kūrybiškumą ir saviraišką įvairiose meno srityse pasitelkiant roko muzikos paveldą;
 • skatinti lankytojus naudotis Nacionalinės bibliotekos vinilinių plokštelių fondu.

Apimtis – vis naujai roko muzikos studijų daliai skirti užsiėmimai vyksta reguliariai kaip paskaitos, kuriose galima apsilankyti be papildomos registracijos.

Įvadiniame susitikime supažinsime su viena muzikos krypčių  – elektroniniu roku, jo ištakomis ir raida, žymiausiais atstovais, elektroninių muzikos instrumentų reikšme roko muzikos raidai. Grosime plokšteles iš Nacionalinės bibliotekos fondų.

Susitikimo trukmė – 1,5 val.

Turinys: pasitelkdami Nacionalinės bibliotekos fonduose įvairiose laikmenose saugomus garso įrašus, knygas, meno albumus ir plakatus siekiame sukurti kūrybišką atmosferą, studijuodami dalinamės savo įspūdžiais ir patirtimi. Į roko muziką žvelgiame ir kaip į asmeninį išgyvenimą, pomėgį, ir kaip į įtakingą reiškinį kultūros istorijoje, paveikusį meną, madą ir glaudžiai susijusį su visuomeniniais sąjūdžiais ar net politinėmis permainomis.

Susitikimą sudaro dvi dalys: temos pristatymas ir dalyvių diskusijos. Dažniau užsukančius lankytojus kviestume taip pat pasidalinti savo patirtimi ar patiems parengti apžvalgą mėgstamos ir žinomos muzikos tema. Tokie pristatymai – tai ir praktinis formalaus muzikinio lavinimo žinių pritaikymas naujame kontekste.

Kontaktai: programą veda Nacionalinės bibliotekos Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkas Vytautas Vilimas. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8695.


Kviečiame susipažinti su televizijos samprata, istorija, struktūra, televizijos žurnalistika ir režisūra. Susitikime sužinosite, kada ir kokiuose rašytiniuose šaltiniuose iškilo matymo per atstumą idėja, kas sieja „stebuklingąjį veidrodėlį“ ir televiziją, kaip kito informacijos perdavimas nuo „ausies kultūros“ iki šių dienų. Išgirsite apie pirmuosius televizijos išradėjus ir įvairius bandymus užfiksuoti vaizdą, o netikėtumu taps tikras Kalėdų naktį įvykęs stebuklas, lėmęs tolesnę televizijos raidos istoriją. Seminare kalbėsime apie televizijos specifiką, žurnalistų etiką, papasakosime, kaip filmuojami siužetai, rengiamos laidos, kada atsirado reklama ir kokių profesijų atstovai dirba televizijoje. Susitikimą pagyvins tikros „užkadrinės“ istorijos, įdomybės ir faktai. Pageidaujantys galės išbandyti reporterio ar laidos vedėjo vaidmenį.

Dalyvių amžius – nuo 14 metų.

Šia programa siekiame:

 • supažindinti dalyvius su televizijos specifika ir žanrais, vizualiojo meno profesijomis;
 • skatinti domėtis vizualiuoju menu;
 • ugdyti savarankiškai mąstančius, pasitikinčius, kūrybingus, visapusiškai išsilavinusius ir visuomeniškai aktyvius jaunus žmones;
 • skatinti naudotis Nacionalinės bibliotekos literatūra apie televiziją.

Apimtis ir trukmė – vienas susitikimas, apie 1,5 val.

Turinys: paskaita, pristatymas, iliustruotas vaizdine ir garsine Nacionalinės bibliotekos fondų medžiaga, diskusija.

Reikalingos priemonės: dalyviai gali atsinešti vaizdo kameras ar išmaniuosius (filmuojančius) telefonus, nešiojamuosius kompiuterius.

Kontaktai: programą veda Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus vyriausioji redaktorė Aida Vėželienė. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8695.


Šios edukacinės programos dalyviai įgis žinių apie garso įrašymo proceso išradimą ir skirtingus įrašymo būdus. Susitikime nuosekliai pristatysime garso įrašymo istoriją nuo pirmųjų bandymų užfiksuoti garsą iki mūsų dienų, papasakosime apie garsius XIX a. pab. – XX a. pr. išradėjus: Charlesą Crosą, Thomasą Edisoną, Alexanderį Grahamą Bellą, Emilį Berlinerį ir kt. Taip pat aptarsime įvairius garso įrašymo ir jo atkūrimo prietaisus (fonoautografą, fonografą, grafofoną, gramofoną, patefoną, pianolą, magnetofoną ir kt.) ir laikmenas (cilindrus, plokšteles, ritinėlius, juostas ir kt.).

Dalyvių amžius – nuo 16 metų.

Šia programa siekiame:

 • praplėsti programos dalyvių akiratį istorinėmis žiniomis apie garso įrašus; 
 • supažindinti dalyvius su skirtingais garso įrašymo ir atkūrimo būdais; 
 • suteikti žinių apie garso įrašų pramonę;
 • paskatinti domėtis muzikos industrijomis ir technologijomis; 
 • skatinti lankytojus naudotis Nacionalinės bibliotekos ištekliais. 

Apimtis ir trukmė – vienas susitikimas, apie 50 min.

Turinys: paskaita, iliustruota garsine ir vaizdine medžiaga, skirtingų garso įrašų laikmenų pavyzdžių iš Nacionalinės bibliotekos fondo peržiūra ir aptarimas.

Kontaktai: programą veda Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Laura Strabulė. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8695.


Ko gero, dažnas yra išbandęs režisieriaus ar operatoriaus vaidmenį – filmavęs klasės ar giminių vakarėlius, kelionių įspūdžius ar miesto šventes. Tačiau ne visada filmuota medžiaga įdomi žiūrėti, joje nėra siužeto, yra nuobodi, vaizdas netolygus, drebantis. Tai ir dar daugelis kitų svarbių detalių rodo, kad filmo gimimas yra sudėtinga sistema, prie kurios, siekiant sukurti išliekamąją vertę turinčių įrašų, turėtų dirbti daug žmonių.

Gera žinia ta, kad naudodamasis šiuolaikinėmis technologijomis filmus gali kurti kiekvienas iš mūsų, nes pakanka turėti vaizdo kamerą, telefoną ir kompiuterį, kuriuo būtų galima apdoroti gautą vaizdo medžiagą. Vadinasi, pagrindinis uždavinys yra išmokti, kaip geriausiai perteikti savo sumanymą.

Dalyvių amžius – nuo 14 metų.

Šia programa siekiame:

 • supažindinti dalyvius su pamatiniais filmo kūrimo elementais;
 • sudaryti sąlygas dalyviams teoriją išmėginti praktiškai;
 • išmokyti tyrinėti kultūros artefaktus ir reiškinius, perteikti juos kino kalba, įgautą patirtį panaudoti tobulinant saviraišką literatūros ir vaizduojamojo meno srityje;
 • padėti atskleisti ir vystyti kūrybiškumą;
 • paskatinti domėtis kino menu;
 • skatinti lankytojus naudotis Nacionalinės bibliotekos ištekliais – rašytiniu, muzikos ir vizualiųjų menų paveldu.

Apimtis ir trukmė – vienas susitikimas, apie 1,5 val.

Turinys: formuosime filmo idėją, mokysimės rašyti scenarijų, piešime kadruotes, su kitais dalyviais aptarsime šių etapų darbo rezultatus, apibendrinsime žinias ir išvadas.

Reikalingos priemonės: prašome atsinešti popieriaus, rašiklių ir piešimo priemonių (pieštukų, flomasterių ir pan.).

Kontaktai: programą veda Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus vyriausioji redaktorė Aida Vėželienė. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8695.


Muzika – neatsiejama kiekvieno žmogaus dalis. Ar kyla abejonių? Ji mus lydi nuo neatmenamų laikų, skamba dar neatrastose vietovėse, mūsų širdis – ir ta diktuoja kasdienos ritmą. Muzika išjudina, guodžia, atpalaiduoja, padeda susikaupti ar pasinerti į kitą pasaulį. Ir nors panorus išklausyti visą pasaulyje sukurtą muziką tam nepakaktų vieno gyvenimo, o naujų melodijų skaičius kasdien vis auga, neretai mus aplanko mintis, kad išgirsta nauja daina jau yra girdėta. Galbūt tai – sutapimas, o gal aptikome muzikinio motyvo vagystę?

Edukacinėje programoje aptarsime plagiato ir intelektinės nuosavybės sampratą, apžvelgsime muzikos ir autorių teisių istorinę raidą plagijavimo kontekste. Išmoksime atpažinti plagiatą ir įvertinti jo ribas. Klausysimės kūrinių, juos analizuosime ir diskutuosime. Taip pat diskusijoje dalinsimės idėjomis, kaip sukurti saugų, nuo intelektinės vagystės apsaugotą pasaulį tiek muzikos mėgėjams, tiek kūrėjams.

Dalyvių amžius – nuo 14 metų.

Šia programa siekiame:

 • supažindinti dalyvius su intelektine nuosavybe, jos istorine raida;
 • suteikti žinių apie muzikos kūrinių plagijavimą ir paskatinti domėtis muzikos industrijomis;
 • ugdyti kritišką mąstymą, analitinius gebėjimus, visapusišką išsilavinimą ir visuomeniškumą;
 • skatinti lankytojus naudotis Nacionalinės bibliotekos ištekliais.

Apimtis ir trukmė – vienas susitikimas, apie 1,5 val.

Turinys: paskaita, pristatymas, garsinių pavyzdžių analizė, iliustruotas vaizdine ir garsine Nacionalinės bibliotekos fondų medžiaga, diskusija.

Kontaktai: programą veda Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus garso režisierė Julija Lukjančikova. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8695.


Ekslibrisas (lot. Ex libris – iš knygų) – tai leidinio savininko ženklas, kuris drauge yra ir meno kūrinys, atspindintis knygos savininko asmenybę.

Susirinkusius į kūrybines dirbtuves supažindinsime su ekslibrisų istorija, jų atsiradimo tikslais ir naudojimo būdais. Sužinosite, kaip laikui bėgant keitėsi šių ženklų prasmė ir paskirtis. Taip pat išmėginsite vieną iš grafikos technikų – lino raižinį. Ja ir kursime savo ekslibrisus.

Dalyvių amžius – nuo 14 metų.

Šia programa siekiame:

 • supažindinti dalyvius su ekslibrisu, jo istorija ir raida;
 • supažindinti susirinkusius su lino raižiniu – iškiliaspaudės grafikos rūšimi;
 • suteikti galimybę dalyviams susikurti asmeninį ekslibrisą;
 • padėti atskleisti ir ugdyti kūrybiškumą, kruopštumą;
 • skatinti lankytojus naudotis Nacionalinės bibliotekos knygų fondu.

Susitikimo trukmė – 2 val.

Turinys:  paskaita, pristatymas, iliustruotas vaizdine Nacionalinės bibliotekos fondų medžiaga (knygomis, meno albumais), kūrybinės dirbtuvės.

Kontaktai: programą veda Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Kultūrinės edukacijos skyriaus vyriausioji bibliotekininkė kultūrinei edukacijai Julija Charsika. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8561.


Muzikos technologijos – tai išskirtinė itin skirtingas sritis jungianti industrija (muziką ir technologijas), be kurios įsivaizduoti šiandienį gyvenimą būtų sudėtinga. Turime omenyje muzikos įrašus, jų leidybą ir autorių teises, taip pat muzikologiją, mikrofonizaciją, akustiką, fiziką ir net programavimą.

Muzikos technologijų sričių specialistus dažniausiai sutinkame televizijos ir radijo stotyse arba garsinančius koncertus, spektaklius ar kitus renginius, tobulinančius įrašytą skambesį garso įrašų studijose, plušančius filmavimo aikštelėse ir daugelyje kitų vyksmų, kuriuose svarbus garsas.

Edukacinės programos dalyvius supažindinsime su muzikos technologijų sudedamųjų dalių pagrindais, aptarsime atliekant garso įrašus naudojamą programinę ir techninę įrangą ir patys pabandysime įrašyti garsą. Visus susidomėjusius kviečiame išbandyti garso režisieriaus vaidmenį.

Dalyvių amžius – nuo 14 metų.

Šia programa siekiame:

 • supažindinti dalyvius su muzikos industrijomis;
 • suteikti žinių apie įvairias muziką ir technologijas apimančias sritis (garso įrašus, leidybą, mikrofonizaciją, akustiką ir kt.);
 • ugdyti kūrybinį mąstymą, visuomeniškumą ir suteikti visapusišką išsilavinimą;
 • skatinti lankytojus naudotis Nacionalinės bibliotekos ištekliais.

Apimtis ir trukmė – vienas susitikimas iki 5 dalyvių grupėje, apie 1 val.

Turinys: paskaita, iliustruota garso ir vaizdo medžiaga, bandomojo garso įrašo atlikimas, diskusija, literatūros pavyzdžių iš Nacionalinės bibliotekos fondo peržiūra.

Kontaktai: programą veda Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus garso režisierė Julija Lukjančikova. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8695.


Vaizdo ir muzikos sąsaja šiais laikais tiesiog neatsiejama. Norėdami kuo patraukliau pristatyti muzikos kūrinį autoriai stengiasi išnaudoti visas audiovizualines galimybes, vizualaus meno ir mokslo atradimus bei naujausias technologijas. Vaizdo klipų kūrėjai konkuruoja tarpusavyje, siekdami kuo išradingiau pristatyti kūrinį. Vaizdas gali sustiprinti muzikos pajautimą ir atvirkščiai – sumenkinti. Vaizdas, kaip žinome, labai padeda populiarinant muzikos atlikėjus.

Kviečiame susipažinti su vaizdo klipų istorija ir kūrimo pagrindais. Pasitelkę muzikinius vaizdo klipus apžvelgsime jų istoriją nuo XX a. pradžios iki šių dienų. Papasakosime, ką reikia žinoti ir nuo ko pradėti, norint sukurti audiovizualinį kūrinį.

Dalyvių amžius – nuo 14 metų.

Šia programa siekiame:

 • supažindinti programos dalyvius su vaizdo klipo kūrimo metodika;
 • ugdyti kūrybingus, visapusiškai išsilavinusius ir visuomeniškai aktyvius jaunus žmones;
 • skatinti lankytojus naudotis Nacionalinėje bibliotekoje esamu audiovizualiniu paveldu.

Susitikimo trukmė – apie 1,5 val.

Turinys: pasitelkę Nacionalinės bibliotekos fonduose esančius vaizdo klipus, sieksime sudominti  vaizdo klipų gamyba, supažindinti su jų kūrimo pagrindais. Taip pat paskatinsime domėtis audiovizualiniu menu apskritai ir daugiau naudotis Nacionalinės bibliotekos sukauptais fondais.

Edukacinę programą sudaro šios dalys: paskaita, prezentacija, vaizdinių ir garsinių pavydžių iš Nacionalinės bibliotekos fondų naudojimas, diskusija.

Kontaktai: edukacinį renginį veda Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus vyriausioji redaktorė Aida Vėželienė. Kviečiame registruotis el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8695.

Liepa
P A T K Pn Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Artimiausi renginiai