Renginių kalendorius

N. Dirvianskytės tapybos paroda „Naivusis menas – pilnas gyvybės“
nuo 2019 m. rugpjūčio 7 d.
iki 2019 m. rugsėjo 29 d.

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į Nijolės Dirvianskytės (g. 1944) – menininkės, tautodailininkės ir vienos ryškiausių Lietuvos naiviojo meno atstovių – tapybos parodą.

Savarankiškai tapyti menininkė pradėjo 36 metų, kaip pati teigia, įkvėpta mamos tautodailininkės Jadvygos Dirvianskienės, kurios pomėgis piešti spalvotais pieštukais, megzti, kurti dekoratyvius nėrinius lydėjo Nijolę jau ankstyvoje vaikystėje. Vėliau N. Dirvianskytė įgūdžius lavino Vilniuje, dailės studijoje „Paletė“, kurioje jos mokytojai buvo tapytojas Rimas Zigmas Bičiūnas ir grafikas Vladimiras Nesterenko.

N. Dirvianskytės kūriniuose vaizduojami motyvai varijuoja nuo siužetų iš jos, kaip gamtos mokslų daktarės, aplinkos iki kasdienybės akimirkų ar vaikystės, praleistos devynerius metų trukusioje tremtyje Sibire, atsiminimų: žiemos peizažų, tautosakos elementų, scenų iš asmeninio gyvenimo, artimųjų portretų. Nors naivusis menas Lietuvoje neretai siejamas su konservatyvia tautodailės tradicija, N. Dirvianskytės tapyba nepaiso apribojimų, yra vizionieriška, kupina šviesių įspūdžių. Joje dera tiek lietuvių tradicijos, tiek jos – profesionalios chemikės – patirtis ir laboratorijos aplinka, fantastinių proporcijų paukščių ar gyvūnų motyvai, medžių žydėjimas, gėlių kompozicijos, didmiesčių vaizdai ar kelionių įspūdžiai.

N. Dirvianskytės teigimu, jos kaip chemikės darbas buvo ne mažiau kūrybingas nei tapyba, o laboratorijoje įgyta patirtis leido jai į tapybą žvelgti chemikės žvilgsniu, nematant didelio skirtumo tarp kolbų ir dažų tūbelių. Beveik visą gyvenimą pradirbusi Mokslų akademijos institute, laboratorijoje N. Dirvianskytė eksperimentuodavo su biologiškai aktyviomis medžiagomis ieškodama naujų galimų gydomųjų junginių vaistų gamybai. Panašaus mėgavimosi eksperimentais kupina ir N. Dirvianskytės tapyba, kurioje sekama impresionistine tradicija – paveiksluose vyrauja nuotaikingos, šviesios, ryškios spalvos, ekspresyvūs potėpiai, naiviajam menui būdingas perspektyvos nesilaikymas, vaikiškas pasaulėvaizdis.

Nuo pat savo kūrybinio kelio pradžios menininkė aktyviai dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. 2005 m. N. Dirvianskytei suteiktas meno kūrėjo statusas, 2015 m. jai skirta Monikos Bičiūnaitės premija (pirmoji vieta). Jos kūrinių yra įsigiję muziejai, tarp kurių – MO muziejus Vilniuje, privačios kolekcijos.

Išpopuliarėjęs XX a. pradžioje, užsienio meno kontekste naivusis menas niekada neprarado aktualumo. Nepaisantis akademinių išraiškos normų, dažniausiai savamokslių kūrėjų praktikuojamas naivusis menas neretai tampa tarptautinių meno bienalių dalimi (pvz., Massimiliano Gioni 2013 m. organizuota Venecijos bienalė „Il Palazzo Enciclopedico“), yra įtraukiamas į pasaulinių meno centrų (pvz., į Tate‘o muziejaus Jungtinėje Karalystėje) programas, jo kolekcijos saugomos specialiai sukurtose institucijose. Šio žanro atstovai – prancūzas Henri Rousseau (1844–1910) ar kartvelų tapytojas Nikas Pirosmani (1862–1918) yra plačiai pripažinti tarptautiniu mastu.

N. Dirvianskytės paroda „Naivusis menas – pilnas gyvybės“ kviečia į šį žanrą pažvelgti atsisakant išankstinių nuostatų ir siūlo kartu patyrinėti nuotaikingą menininkės tapybos pasaulį. „Naivusis menas – pilnas gyvybės“ kvies susipažinti su N. Dirvianskytės kūriniais Nacionalinės bibliotekos ekspozicijų erdvėje po daugiau nei 30 metų pertraukos – 1986-aisiais jos darbai eksponuoti kartu su mamos J. Dirvianskienės kūryba.

Trumpai apie parodą

Data
rugpjūčio 7 d. – rugsėjo 29 d.
Laikas
Vieta
atrijus, V a.
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Organizatoriai
Nijolė Dirvianskytė, Nacionalinė biblioteka
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“

 

Rugsėjis
P A T K Pn Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Parodos

2020 m. rugsėjo 17 d. – spalio 23 d.
Iliustracijų paroda „Pažiūrėk, ar skamba“
2020 m. liepos 28 d. – spalio 4 d.
Inos Budrytės paroda „Sapnai kiekvienai dienai“
2020 m. sausio 1 d. – gruodžio 31 d.
Jolitos Vaitkutės instaliacija „Pabudę iš knygų“
2020 m. rugsėjo 22 d. – lapkričio 22 d.
Nacionalinės bibliotekos darbuotojų kūrybos paroda
2020 m. rugpjūčio 24 d. – spalio 3 d.
Paroda „Pašventęs visas savo jėgas šalies švietimui ir laisvei“
2020 m. rugsėjo 28 d. – spalio 4 d.
Paroda-susitikimas „66 metai ne kartu...“
2020 m. rugsėjo 7 d. – spalio 4 d.
Vieno eksponato parodoje pirmasis istorinis romanas apie Lietuvą

YouTubeFacebookLinkedInInstagram