Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Medijų dirbtuvės

Tai – Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos erdvė, skirta asmeniniams, nekomerciniams projektams, susijusiems su įvairiomis naudojamomis medijomis: garsu, vaizdu, programiniu kodu, erdviniu modeliavimu ar virtualia realybe.

Ši erdvė orientuota į bibliotekos lankytojus, kurie jau „nebetelpa“ su savo projektais namuose ir ieško daugiau galimybių.

  • Radote spintoje fotojuostelių, skaidrių su jūsų ar tėvų žygiais į kalnus – norite jas perkelti į skaitmeninę erdvę?
  • Svajojate fotolaboratorijoje savarankiškai pasidaryti nuotraukų – stebėti, kaip raudonų lempų šviesoje fotopopieriuje išryškėja vaizdas?
  • Svarstote, kur įsirašyti ir susimontuoti garsą ar vaizdą?
  • Norėtumėte suskaitmeninti garso ar videokasetes (nes vaizdas jose gali išnykti), bet neturite aparato, kuris galėtų jas atkurti?
  • Norite, panaudodami valdiklius, jutiklius ir seno spausdintuvo detales, sukurti katę maitinantį aparatą, išmanųjį šiltnamį ar po namus važinėjanti robotuką?
  • Knieti užsidėti virtualiosios realybės akinius ir pasinerti į kitą realybę?

Visa tai galima nuveikti Nacionalinės bibliotekos Medijų dirbtuvėse! Darbuotis, be abejo, teks savarankiškai, bet visada galėsite tikėtis dirbtuvių kuratorių techninės pagalbos.

Kas tai?

Dirbtuvėse yra 10 individualių darbo vietų su kompiuteriais, pritaikytais įvairioms veikloms: fotojuostelėms skenuoti, vaizdo garsui montuoti, programuoti, 3D grafikai, virtualiajai realybei kurti. Įrengta fotolaboratorija, galima naudotis įranga, skirta kino juostų, vaizdo ir garso kasečių peržiūrai, leisti įvairaus formato garso juostas.

Paruošta erdvė, kurioje galima kurti projektus naudojant programuojamus „Arduino“ ir kt. valdiklius, išsibandyti įvairius sensorius ir priedus.

Dar įvairiapusiškesnės šios dirbtuvės tampa dėl to, kad jose atliekamiems projektams įgyvendinti prireikus galima naudotis ir dirbtuvių PATS SAU įranga (3D spausdintuvas, vinilo ir kaitrinių plėvių pjaustiklis, kaitrinis presas, lazerinė pjaustyklė) ir įvairiais įrankiais.

Darbo laikas

Darbo laikas: rugsėjo–birželio mėn.liepos–rugpjūčio mėn. 

Registracija ir informacija

Konsultacijoms:
Tel. (8 5) 239 8580
El. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Registracijos forma ›

Rezervuojant darbo vietą Medijų dirbtuvėse, būtina nurodyti projekto turinį ir veiklos pobūdį, veiklai vykdyti preliminariai reikalingą įrangą.

O gal norite tik pasižvalgyti? Praneškite mums ir mes pabandysime suderinti tinkamą laiką jūsų ekskursijai.

Kviečiame dirbtuvių naujienas sekti „Facebook“ paskyroje ›

Svarbu

  • Atvykusiems be išankstinės rezervacijos laisvos darbo vietos užtikrinti negalime.
  • Dirbtuvės įsikūrusios Nacionalinės bibliotekos rūsyje (Gedimino pr. 51, Vilnius), 001 patalpoje. Informaciją apie Medijų dirbtuves taip pat galite gauti PATS SAU dirbtuvėse, 114 kabinete.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra Medijų dirbtuvės?

Tai kūrybinė erdvė, skirta darbui su įvairiomis medijomis: garsu, vaizdu, programiniu kodu, erdviniu modeliavimu ir virtualia realybe.

Kas gali naudotis dirbtuvėmis?

Nemokamai naudotis dirbtuvėmis gali asmenys, užsiimantys asmeniniais nekomerciniais projektais. Asmenys nuo 16 metų dirbtuvėmis gali naudotis savarankiškai, o jaunesni lankytojai dirbtuvių kuratoriams pirmiau turi įrodyti numatyto projekto tikslingumą.

Kada veikia dirbtuvės?

Lankytojai dirbtuvėse rudenį–pavasarį laukiami pirmadieniais–penktadieniais 12.00–20.00 val., savaitgaliais ir vasaros mėnesiais kasdien jų laukiame 12.00–18.00 val. Apie darbo laiko pokyčius pranešame Medijų dirbtuvių ir dirbtuvių PATS SAU Instagram ir Facebook paskyrose. Dirbtuvės įsikūrusios Nacionalinės bibliotekos rūsyje, 001 patalpoje. Atvykus kreiptis į PATS SAU dirbtuves, 114 kabinetą, kad kuratoriai įleistų į Medijų dirbtuvių erdvę.

Ar reikia rezervuoti darbo vietą?

Darbo vietą reikėtų rezervuoti iš anksto. Registracijos forma

Jei darbo vietos nerezervavote ir matote, kad dirbtuvėse jūsų pageidaujama darbo vieta laisva, galite kreiptis į dirbtuvių kuratorius ir jie paaiškins, kaip užsiregistruoti vietoje. Atvykusiems be išankstinės rezervacijos laisvos darbo vietos užtikrinti negalime.

Konsultuotis galima tel. (8 5) 239 8580, el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Ar reikia mokėti už dirbtuves? Ar kainuoja priemonės?

Kai įgyvendinami nekomerciniai projektai, naudojimasis dirbtuvėmis lankytojams nieko nekainuoja. Su malonumu nemokamai dalinamės įrenginiais, priemonėmis ir patirtimi, bet prašome laikytis dirbtuvių taisyklių ir susitvarkyti po darbo.

Ar tinka kitos bibliotekos skaitytojo pažymėjimas norint prisijungti prie kompiuterių?

Tinka visų LIBIS tinklo bibliotekų skaitytojų pažymėjimai. Tam, kad galėtumėte naudotis vieša interneto prieiga, jūsų paskyra turi būti vieną kartą aktyvuota vartotojų registracijos ir statistikos sistemoje. Šiuo klausimu kreipkitės į II aukšte esančio registracijos ir informacijos punkto darbuotojus.

Ar galima pradėtus projektus palikti saugoti iki kito karto?

Savo projektus rekomenduojame išsisaugoti asmeninėse laikmenose ir kompiuteriuose jų neplikti. Žinoma, nuotraukos tamsiajame kambaryje gali būti paliekamos džiūti. Taip pat galima palikti chemikalus šaldytuve (jie ten gali būti ne ilgiau kaip mėnesį, tad svarbu užrašyti datą), o 5-oje erdvėje – kuriamus įrenginius ar kitus fizinius objektus (taip pat ne ilgiau kaip mėnesį).

Ar galiu atnešti priemonių į dirbtuves?

Dauguma Medijų dirbtuvėse esančių įrenginių padovanoti lankytojų. 5-oje modelių ir kodų erdvėje stovi dalinimosi spinta, iš kurios galima pasiimti trūkstamus elementus ir pasidalinti tuo, kas liko baigus darbą. Jei nori atnešti įrangos, bet nežinai, ko dirbtuvėms dabar labiausiai trūksta, gali mums parašyti arba paskambinti. Sharing is caring!

Jeigu planuoju išeiti pavalgyti ir vėliau grįžti, ar turiu atlaisvinti darbo vietą?

Darbo vieta gali būti palikta ne ilgiau nei pusvalandį, kitu atveju būtina ją sutvarkyti ir paruošti kitiems lankytojams.

Ar galiu tikėtis pagalbos dirbdamas prie savo projekto? Ką daryti, jeigu nežinau, kaip naudotis įranga?

Medijų dirbtuvės – savarankiško darbo erdvė, kurioje galima rasti instrukcijų, kaip naudotis įranga. Žinoma, jei savarankiškai nepavyksta išsiaiškinti instrukcijų ar kyla specifinių klausimų, galima tikėtis dirbtuvių kuratorių techninės pagalbos.

Ar galiu skolintis Medijų dirbtuvių įrangą?

Norėdami skolintis įrangą, kreipkitės į kuratorius. Kiekvieną atvejį vertiname atskirai.

Ar galiu atsinešti savo įrangos?

Taip, žinoma, galite atsinešti jūsų projektui reikalingos įrangos.

Kaip išsikviesti pagalbą?

Kiekvienoje erdvėje įdiegta pagalbos iškvietimo sistema – patraukus virvutę kuratoriai dirbtuvėse matys jūsų pagalbos prašymą ir esant galimybei ateis padėti.

Ar galiu atsinešti lauko drabužius į Medijų dirbtuvės?

Lauko drabužių į Medijų dirbtuves neštis negalima. Prašome juos palikti spintelėse antrame bibliotekos aukšte. Jeigu neturite, kuo jos užrakinti, galite dirbtuvėse PATS SAU pasiskolinti specialų žetoną, kurį paskui prašome grąžinti.

Ar turime „Adobe“ programų paketą? Kur rasti jį?

Deja, neturime, tačiau Medijų dirbtuvėse diegiami atvirojo kodo atitikmenys, nes siekiame naudoti būtent tokias programas, kai tai įmanoma. Vis dėlto jeigu reikalingas būtent šis programų paketas, juo galima naudotis Menų skaitykloje bibliotekos 5 aukšte.

Kokias programas naudojame?

Dirbtuvėse stengiamės naudoti kaip įmanoma daugiau atvirojo kodo nemokamų programų (DaVinci Resolve, OBS studio (video), Audacity (audio), PaintNet (image), InkScape (2D), Krita (piešimas su planšete), Gimp (image), Blender (3D), bet turime ir tokių programų kaip Solidworks Student Premium (3D).

Kokios rezoliucijos yra fotonuotraukų ir fotojuostų skaitytuvas?

Šiuo metu dirbtuvėse naudojamas Epson V600 skeneris. Tai didelės raiškos (6400 × 9600 DPI) fotojuostų ir nuotraukų skaitytuvas. Juo nuskaitykite spaudinius, negatyvus ir skaidres. Fotojuostos laikikliai leidžia apdoroti bet kokį dydį ir formatą, įskaitant 35 mm diafilmus, įdėtas skaidres ir panoraminę vidutinio formato fotojuostą. Daugiau apie skenerį galite sužinoti čia.

Kur galiu sužinoti, kokios įrangos yra Medijų dirbtuvėse?

Skirtingose erdvėse esančios įrangos sąrašus galima rasti čia.

Ar Medijų dirbtuvėse galima rinktis foną fotografuojant ar filmuojant?

Taip, galima rinktis mėlyną arba juodą.

Ar yra kino juostų skaitytuvas?

Ne, šiuo metu tokio skaitytuvo neturime.

Ar galima žaisti naudojantis virtualiosios realybės (VR) įranga 6-oje erdvėje?

Medijų dirbtuvėse esanti VR įranga skirta ne žaidimams, o projektams įgyvendinti ir išbandyti. Edukacinius žaidimus galima žaisti dirbtuvėse PATS SAU.

Iš ko padarytos lubos?

Tai popieriaus ir klijų mišinys, kuris padeda sugerti garsą.