Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap

Bibliotekos dokumentai ir jų skolinimas

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (toliau – Nacionalinė biblioteka) per savo gyvavimo 105 metus yra sukaupusi daugiau kaip 6,5 mln. dokumentų fondą – knygų, periodinių leidinių, žemėlapių, rankraščių, garso ir vaizdo bei kitų dokumentų. Nacionalinė biblioteka yra Nacionalinio publikuotų dokumentų archyvinio fondo saugotoja.

Bibliotekoje sukaupti dokumentai ir jų rinkiniai apima XV–XXI a. pradžią ir atspindi istorijos, kultūros, mokslo, meno procesus šalyje ir užsienyje. Turimomis vertybėmis mielai dalijamės su partneriais, juos skolindami atminties ir kultūros institucijoms Lietuvoje bei užsienyje. Skolindami dokumentus vadovaujamės savo įstaigos vidaus dokumentais, LR kultūros ministro patvirtintais „Senų, retų ir ypač vertingų dokumentų fondo formavimo, saugojimo ir naudojimo nuostatais“ ir „Nacionalinio publikuotų dokumentų archyvinio fondo nuostatais“, LR Vyriausybės patvirtintais kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugą reglamentuojančiais teisės aktais.

Ką skoliname

Skoliname visus geros būklės ir eksponuoti tinkamus dokumentus, išskyrus tuos atvejus, kai jie yra rodomi mūsų parodose arba kai besiskolinanti institucija negali patenkinti Nacionalinės bibliotekos sąlygų. Galimi atvejai, kai dokumentai turi būti apdrausti (išvežimas į užsienį, kilnojamos vertybės ar Nacionalinio publikuotų dokumentų archyvo dokumentai).

Skolinimo terminas

Dokumentų skolinimo terminas seniems, retiems ir ypač vertingiems dokumentams – iki 6 mėn., kitiems dokumentams – ne ilgesnis kaip 1 metai, paliekant galimybę jį pratęsti.

Oficialaus prašymo pateikimas

Prašymą paskolinti dokumentus reikia pateikti raštu ne vėliau kaip prieš 2 mėnesius, o užsienio institucijoms ne vėliau kaip prieš 6 mėnesius iki numatytos parodos atidarymo dienos.

Prašyme būtina nurodyti:

  • parodos pavadinimą ir jos veikimo laikotarpį;
  • parodos vietą – tikslų adresą;
  • parodos turinį trumpai (apie ką ji);
  • norimus skolintis dokumentus, pageidautina, su jų inventoriniais numeriais;
  • parodos kuratorių kontaktus.

Taip pat būtina garantuoti, kad bus pasirūpinta pasiskolintų dokumentų saugumu ir jų grąžinimu nustatytu laiku.

Prašymas turi būti adresuotas Nacionalinės bibliotekos generaliniam direktoriui. Jį galima pateikti el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skolinamų dokumentų sąrašo derinimas

Skolinamų dokumentų sąrašo derinimą siūlome pradėti gerokai anksčiau, nei planuojate pateikti prašymą.

Dalį duomenų apie Nacionalinėje bibliotekoje saugomus dokumentus rasite portaluose www.ibiblioteka.lt, www.epaveldas.lt ir Nacionalinės bibliotekos internetinėje svetainėje www.lnb.lt bei čia.

Atsakymas

Sprendimą dėl dokumentų skolinimo Nacionalinė biblioteka pateikia pareiškėjui per 20 dienų raštu telefonu ar elektroniniu paštu.

Priėmus teigiamą sprendimą, pradedami rengti dokumentų skolinimo dokumentai.

Neigiamo atsakymo priežastys gali būti tokios:

  • nebuvo laikomasi ankstesnių Nacionalinės bibliotekos dokumentų skolinimosi įsipareigojimų;
  • prasta norimų pasiskolinti dokumentų būklė;
  • prašoma Nacionalinės bibliotekos parodose esančių ar joms numatytų dokumentų;
  • prašanti institucija negali patenkinti dokumentų skolinimo sąlygų;
  • prašymas pateiktas per vėlai.

Dokumentų kopijų užsakymas

Plačiau apie dokumentų kopijų užsakymą čia.