Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Renginiai ir parodos

Iliustracijų paroda „Pasakojant miestą“

2023 m. lapkričio 16 d. – sausio 11 d.

Parodos „Pasakojant miestą“ idėja gimė minint Vilniaus miesto 700-ąjį jubiliejų ir galvojant, kaip miestas atsispindi vaikų literatūroje. Retrospektyviai pažvelgę į vaikų literatūrą, pastebėjome, kad miestas Lietuvos vaikų literatūroje yra gana reta tema, dar retesnė – vaikų iliustracijose. Ilgą laiką buvo galvojama, kad vaikams augti saugesnė vieta yra gamta – ji draugiškesnė, linkusi vaiką priglobti, suteikti jam ramybę ir pažinimą, o miestas – pilnas įvairiausių dalykų ir net pavojinga vieta. Šia paroda siekėme ne vien suaktualinti miestą ir jo svarbą vaikų knygų iliustracijose, bet ir pažvelgti į jį skirtingais rakursais – kaip miestą mato įvairių šalių kūrėjai, kaip bendrasis miestas tampa savu, kaip vaikui jis gali tapti mylimu miestu ir saugia gyvenimo erdve?

Šia paroda tarsi sukūrėme atskirą kūrėjų salą, kurioje dailininkes/-us kvietėme į miestą pažvelgti iš laiko perspektyvos, matyti jo praeitį, dabartį ir ateitį, kartu pamatyti ir kiekvieno miesto unikalumą, kas jame vyksta, kaip gimsta istorijos.

Parodą suskirstėme savitais segmentais – miesto kvartalais, skirtingai atspindinčiais patį miesto audinį, jo urbanizaciją, gyvenimą jame. Pati parodos architektūra sukuria miesto pojūtį, kuriame reikia laikytis ir tam tikrų judėjimo taisyklių.

  • Miestas kaip gyvas organizmas – tai įvairiausi namai (spalvos, faktūros, linijos), gatvių tinklas, transportas ir jame veikiantys žmonės;
  • Gyvenimas mieste – tai šventės ir kasdienybė (parduotuvės, amatai ir profesijos);
  • Nepažintas miestas – tai utopinis, nežinomas, traukiantis savo nepažinta įvairove, paslaptingas ir dar nematytas.

Iliustracijas sukūrė žinomos/-i Baltijos šalių iliustruotojos/-ai – Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos knygų kūrėjos/-ai, kviečiančios/-tys pamatyti miestus, patirti meninį urbanistinį jų charakterį, perskaityti realias ar fantastines miesto istorijas.

Parodoje dalyvauja 20 dailininkių/-ų iš 4 šalių: Ieva Babilaitė, Inga Dagilė, Simona Jurčiukonytė, Aušra Kiudulaitė, Martynas Pavilonis (Lietuva), Aleksejs Naumovs, Gundega Muzikante, Līva Ozola, Anita Paegle, Anna Vaivare (Latvija), Kärt Einasto, Ragne Hoog, Marja-Liisa Plats, Ulla Saar, Reda Tomingas (Estija), Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Dominika Czerniak-Chojnacka, Gosia Kulik ir Adam Pękalski (Lenkija).

Paroda eksponuojama Nacionalinės bibliotekos V a. atrijuje 2023 m. lapkričio 16 d. – 2024 m. sausio 11 d.

Parodos atidarymas lapkričio 16 d. 19.00 val. V a. atrijuje.


---

Paroda yra vienas iš literatūros festivalio „Vaikų knygų sala“ renginių, šiemet pasitinkančiu šūkiu „Miestai, auginantys vaikus ir knygas“.

Parodos kuratorių grupė:

dr. Jolita Liškevičienė (grupės vadovė, Lietuva)

Silvija Tretjakova (Latvija)

Anita Wincencjusz-Patyna (Lenkija)

Ulla Saar (Estija)

Parodos architektas ir grafikos dizaineris Povilas Vincentas Jankūnas

Parodos idėjos autorius Justinas Vancevičius

Parodos vizualui panaudotas Līvos Ozolos (LV) kūrinys „Miesto džiunglės“

Organizatoriai:

Mokyklų tobulinimo centro programa „Vaikų žemė“

Estijos vaikų literatūros centras

IBBY Latvijos skyrius

Baltijos jūros kultūros centras Gdanske

Renginį finansuoja:

Baltijos kultūros fondas

Lietuvos kultūros taryba

Vilniaus miesto savivaldybė

Lenkijos institutas Vilniuje

Partneriai:

Lietuvos kultūros institutas

platforma „Latvian Literature“

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Trumpai apie parodą

Data
lapkričio 16 – 2024 m. sausio 11 d.
Laikas
bibliotekos darbo laiku
Vieta
atrijus,  5 a.
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Organizatoriai
Mokyklų tobulinimo centro programa „Vaikų žemė“; Estijos vaikų literatūros centras; IBBY Latvijos skyrius; Baltijos jūros kultūros centras Gdanske
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle Facebook

Rekomenduojame