Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Nacionalinio publikuotų dokumentų archyvinio fondo (NPDAF) Vaizdo ir garso archyvo plėtra ir sklaida įsigyjant unikalią XX a. pr. lietuviškų ritinėlių pianolai kolekciją

Projekto tikslas

Suteikti visuomenei teisėtą nekomercinę prieigą prie unikalios JAV lietuvių muzikinio paveldo – pianolos ritinėlių kolekcijos ir užtikrinti šios kilnojamosios kultūros vertybės išlikimą, įsigyjant ir saugant ją Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Nacionalinio publikuotų dokumentų archyvinio fondo Vaizdo ir garso archyve.

Projekto uždaviniai

  1. Iš prof. dr. Dariaus Kučinsko įsigyti unikalią ir didžiausią pasaulyje 70 lietuviškos muzikos ritinėlių pianolai kolekciją (originalus ir skaitmeninį formatą).
  2. Kolekciją padaryti prieinamą Nacionalinėje bibliotekoje.
  3. Kolekcijos skaitmeninius įrašus publikuoti bendrame Lietuvos kultūros paveldo portale epaveldas.lt
  4. Informuoti visuomenę apie projektą ir kolekcijos prieinamumą, organizuojant sklaidos renginį ir viešinant informaciją Nacionalinės bibliotekos interneto svetainėje bei žurnale „Tarp knygų“.

Projekto trukmė

2015 m. liepa–gruodis

Projekto vykdytojas

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Projekto partneriai

Kanados firma „Studio D Productions“

Projektą koordinuojantis Nacionalinės bibliotekos padalinys

Muzikos ir vizualiųjų menų skyrius

Projekto finansavimo šaltinis ir vertė (Eur)

Bendra projekto vertė – 3 000 Eur, iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos (Kultūros rėmimo fondo lėšomis), projekto rėmėjo Kanados firmos „Studio D Productions“ įnašas – 600 Eur.

Projekto pristatymas

Lietuviškos muzikos įrašai pianolai – mažai žinoma, į visuotinį Lietuvos bibliografijos sąvadą neįtraukta Lietuvos muzikinio paveldo dalis – ilgą laiką neegzistavo nei lietuvių muzikologijoje, nei muzikinės kultūros savivokoje. XX a. pradžioje tarpusavyje konkuravo trys garso fiksavimo technologijos: vaško voleliai, gramofono plokštelės ir pianolos. Pastarųjų naudojimas labai paprastas, atkuriamo garso kokybė gera, todėl ritinėlių leidyba tapo svarbia muzikos verslo sritimi. Šie įrašai buvo nepaprastai svarbi į JAV emigravusių lietuvių muzikinio gyvenimo ir apskritai lietuviškosios tapatybės dalis – iš viso lietuviškos muzikos yra išleista daugiau nei 300 ritinėlių pianolai. Muzikologas prof. dr. D. Kučinskas surinko ir suskaitmenino 1916–1930 m. išleistų 70 pianolos ritinėlių su įvairių žanrų lietuviška muzika.

Atsakingas asmuo

Živilė Časaitė, Paslaugų departamento Muzikos ir vizualiųjų menų skyriaus vadovė, tel. (8 5) 239 8677, el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.