Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginiai ir parodos

Iliustracija

Eglė Frank ir Dainius Dirgėla Palangoje: „Mirę irgi šoka“ pro 2D prizmę

2022 m. liepos 7 d. 18.00 val. – 19.00 val.

Liepos 7 d. 18 val. Palangos vasaros skaitykloje kalbėsis rašytoja Eglė Frank, neseniai išleidusi novelių knygą „Mirę irgi šoka“, ir penkių poezijos knygų autorius Dainius Dirgėla.

„Man pačiai tekstuose turbūt įdomiausia įsijausti į visiškai priešingas nei aš asmenybes, gyvenančias gyvenimą, kurio aš niekada negyvenau, – kad ir į bevaikės, kuri savaip laiminga, vienišės, užsiimančios desperatiška savinaika vien dėl savinaikos, į moters, bet kokia kaina trokštančios kūdikio ir tik čia matančios gyvenimo prasmę, vaidmenis. Galima klausti: kiek jose manęs. Turbūt tiek, kiek man pavyko įtikinamai perteikti jų paveikslus: per gyvenimišką patirtį, nuolat stebint aplinką ir žmones.

Kai knyga buvo ruošiama spaudai, iš aplinkos girdėjau džiugių paraginimų – laukiame, skaitysime. Atsargiai sakydavau – na, knyga nebus lengva. Dabar galvoju – kam tas apsidraudimas. Tarsi bandyčiau apsaugoti skaitytojus nuo to, ką parašiau. Jei tariuosi galinti nuspėti skaitytojų lūkesčius ir žinau, kad jiems nepataikausiu… Gal nepataikauju, nes turiu tam pagrindo? Moters nejautrumas, abejingumas, žiaurumas, negebėjimas mylėti, motinystės jausmo neturėjimas. Formalus, techniškas požiūris į santykius, į seksą – savybės, kurias esame linkę priskirti vyrams.

Aprašydama kai kurių veikėjų mintis ir ketinimus, tik įgarsinu tai, kas galbūt niekada nebus įgyvendinta, bet vis vien gali papiktinti ar sukelti atgrasumą. Man tiesiog norėjosi aprašyti dalykus, kurie irgi egzistuoja, net jei jiems nėra moralinio pateisinimo“, – sako Eglė Frank.

„Kokios pakraipos esu poetas, geriau apibūdins literatūros kritikai. Šiaip esu vertėjas iš buities į būties kalbą, kiek tai pavyksta. Dar man patinka „paradoksas, nelėkšto poetinio anekdoto teritorija“ (Aido Marčėno apibūdinimas ankstesnei mano knygai „Stebėto jo užrašai“). Žmogus vientisas – protas ir jausmas vienas kitą veikia, bet jie susilydę. Eilėraštis – tai impulsas, išlydis, kurį pajunti ir pagauni. Arba ne. O toliau jau protas tą laimikį skaito vienaip, jausmas – kitaip, abu padiskutuodami. Paskui tą eilėraštį duodi paskaityti kitam protui ir jausmui… Ir žiūrime, ar tas eilėraštis gyvas“, – kalba Dainius Dirgėla.

Renginio metu bus galima įsigyti Eglės Frank novelių knygą „Mirę irgi šoka“.

Trumpai apie renginį

Data
liepos 7 d.
Laikas
18 val.
Vieta
Palangos vasaros skaitykla, Vytauto g. 72, Palanga
Trukmė
1 val.
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“
Organizatoriai
leidykla „Kitos knygos“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka