Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Kas yra „Creative Commons“ ir jos licencijos?

„Creative Commons“ (CC) yra tarptautinė ne pelno organizacija, įgalinanti dalintis kūryba bei žiniomis, juos naudoti pakartotinai, pasitelkiant tam skirtus nemokamus standartizuotus teisinius įrankius – CC licencijas. Adaptuoti šiuos įrankius vietiniam naudojimui padeda daugumoje pasaulio šalių veikiantis „Creative Commons“ padalinių tinklas. Daugiau apie „Creative Commons“ rasite oficialiame organizacijos tinklapyje.

„Creative Commons“ licencijos yra įrankiai, skirti reguliuoti, kokia apimtimi autorių teisių apsauga galios ženklinamam turiniui. Paprastai teisės aktai bet kokį naudojimą nesusisiekus su teisių turėtoju ir neįforminus sutikimo draudžia. O licencijos leidžia skelbiamu turiniu teisėtai dalintis pasirinktomis sąlygomis. Iš viso licencijos yra šešios, norint jas taikyti svarbu išsirinkti tinkamiausią – nustatančią tokius leidimus ar draudimus, kurie jums priimtiniausi.

Visos licencijos reikalaus nurodyti autorių (teisių turėtoją). Kai kurie internete savo medžiagą skelbiantys žmonės ir institucijos mano, kad to pakanka, ir nori, kad jų kūryba būtų dalijamasi neribotai (CC BY licencija). Kitos licencijos siūlo pasirinkti tokius leidimus ar draudimus kaip: galimybė naudoti ir komerciniams arba tik nekomerciniams tikslams, leisti arba drausti pakeisti paženklintą turinį, įpareigoti naudotoją pasidalinti tuo, ką pats sukūrė naudodamas ženklintojo turinį.

Licencijomis ženklinti galite skirtingų rūšių turinį: mokomąją medžiagą, informacinius pranešimus, muziką, nuotraukas, duomenų bazes, valstybinio sektoriaus informaciją. Nerekomenduotina jų naudoti kompiuterinei, programinei įrangai, taip pat, žinoma, autorių teisių apskritai nesaugomai medžiagai (ją žymėkite viešosios srities – public domain (PD) – ženklu).

Daugiau apie CC licencijas galite sužinoti CC tinklalapyje bei LNB žinyne.