Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Renginiai ir parodos

Renginio iliustracija

Knygos „Kovok! Kazys Škirpa ir Lietuvos likimas Antrajame pasauliniame kare“ pristatymas

2023 m. birželio 14 d. 17.30 val. – 19.00 val.

Maloniai kviečiame į dr. Simono Jazavitos knygos „Kovok! Kazys Škirpa ir Lietuvos likimas Antrajame pasauliniame kare“ pristatymą Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Pirmasis Lietuvos kariuomenės savanoris, penktojo pėstininkų pulko vadas, Steigiamojo Seimo narys, generalinio štabo pulkininkas, Lietuvos karo atašė, vėliau pasiuntinys Vokietijoje, Lietuvių aktyvistų fronto (LAF) kūrėjas ir vadas – tiek daug skirtingų veiklų susiję su viena prieštaringai vertinamų, bet itin ryškių XX a. Lietuvos istorijos asmenybių Kaziu Škirpa. Šį žmogų geriausiai apibūdina šūkis „Kovok!“, kurį jis sugalvojo kurdamas LAF.

1938–1945 m. K. Škirpa buvo Lietuvą ištikusių įvykių epicentre ir stengėsi padėti savo šaliai išsaugoti valstybingumą, o nepavykus – jį atgauti. Geopolitinė šio asmens vizija rėmėsi tuo, kad vieno kaimyno agresiją prieš Lietuvą gali atsverti kitas kaimynas. SSRS 1940-aisiais okupavus Lietuvą, tokiu kaimynu tapo nacionalsocialistų valdoma Vokietija, vėliau pralaimėjusi Antrąjį pasaulinį karą ir pasmerkta laimėtojų Niurnbergo tribunole. K. Škirpos idėjos tarsi savaime atsidūrė „pralaimėjusioje“ pusėje. Tačiau per ilgą sovietų okupaciją, kai buvo trinamos bet kokios Lietuvos valstybingumo tradicijos, visuomenėje susiformavo „nugalėtojų“ atmetimo reakcija; taigi, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, nemažai jos piliečių į „pralaimėjusią“ pusę natūraliai žvelgė kaip į bent jau Lietuvai geresnę alternatyvą, ieškojo atramos tarpukario politikų ir ypač po okupacijos už nepriklausomybę ginklu kovoti siekusiųjų gretose. K. Škirpa savo veikla Antrojo pasaulinio karo metais ir formavo būtent tokią alternatyvą. Kaip mes ją vertinsime šiandien – jau diskusijų klausimas, tačiau prieš vertinant ir darant sprendimus privalu pirmiausia išsamiai susipažinti su ja. Tam ir skirta ši knyga.

Renginyje dalyvaus knygos autorius dr. Simonas Jazavita, prof. habil. dr. Alfonsas Eidintas, prof. dr. Jonas Vaičenonis, dr. Algis Bitautas.

Renginį moderuos dr. Ilona Strumickienė.

Tiesioginė transliacija.

Per renginį bus galima įsigyti pristatomą knygą.

Trumpai apie renginį

Data
birželio 14 d.
Laikas
17.30 val.
Vieta
Valstybingumo erdvė, II a.
Trukmė
1,5 val.
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“

Rekomenduojame