Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Renginiai ir parodos

Renginio iliustracija

Slaptieji tekstai: „Sefer ha-zohar“

2024 m. gegužės 9 d. 18.00 val. – 19.30 val.

Lietuvos ezoterizmo studijų grupė (LESG) prie Lietuvos religijotyrininkų draugijos ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka maloniai kviečia į penktąją ciklo „Slaptieji tekstai“ paskaitą. Gegužės 9 d. 18 val. Renginių erdvėje (III a.) lektorė doc. dr. Aušra Pažėraitė (Vilniaus universitetas) pristatys kūrinį „Sefer ha-zohar“.

Viduramžių Ispanijoje XIII a. suformuotas Zoharas, žydų mistikų kūrybinės vaizduotės deimantas, tapo vienu iš reikšmingiausių įkvėpimo šaltinių ne tik Renesanso ir Naujųjų laikų kabalistinėms mokykloms, bet per jas ir Vakarų ezoterizmui.

Tyrinėtojų šiandien plačiai vadinamas viduramžių žydų mistiniu dramatišku kūriniu, turinčiu romano žanro ypatumų, išplečiančiu įsivaizduojamybės erdves turtinga simbolika, paslėptomis prasmėmis, sudėtinga ir revoliucine dieviškumo sampratos transformacija ir artikuliacija, įtraukiančia ir begalybės, ir moterišką dimensiją, vidines tarpusavyje sąveikaujančias galias, žmogaus  dvasinių lygmenų ir įvairialypių saitų su dieviškais pasauliais, idėjas, galiausiai Kitapusiškumo (Sitra Ahra) ir demoniškumo koncepcijas, šis unikalus kūrinys ne tik įkūnija Kabalos esmę, bet ir darė didelę įtaką Vakarų ezoterinėms tradicijoms, hermetizmui, magijai, alchemijai ir astrologijai. Paskaitoje bus aptartos Zoharo kūrimo aplinkybės ir publikacijų istorija, žanro pobūdis, struktūra, turinys, simbolikos ir hermeneutikos aspektai, šiuolaikinių tyrimų ir akademinių diskusijų kryptys.

Viešų paskaitų ciklas „Slaptieji tekstai“ skirtas reikšmingiausių ezoterizmo istorijai tekstams pristatyti.

Per paskaitas klausytojai bus supažindami su pačių tekstų turiniu, bus bandoma atsakyti į klausimą, kodėl tam tikras tekstas tampa reikšmingas kultūroje ir palieka įspaudą idėjų istorijoje. Koks šių knygų santykis su kitais ezoterizmo tekstais ir meniniais, politiniais, moksliniais bei religiniais kontekstais, kokių socialinių procesų apsuptyje tekstas pasirodė ir kokį poveikį padarė visuomenei.

Vakarų pasaulio istorinę paletę apimantys tekstai leis pažvelgti į ezoterizmo istoriją, atpažinti ryškesnius ezoterinius sąjūdžius bei asmenybes, o skirtingoms disciplinoms atstovaujantys lektoriai padės kritiškai ir tarpdiscipliniškai įvertinti sudėtingą ir nevienalytį ezoterizmo reiškinį.

Renginį organizuoja Lietuvos ezoterizmo studijų grupė (LESG) prie Lietuvos religijotyrininkų draugijos ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Įvykusios ir numatomos paskaitos:

  • Vasario 22 d. „Corpus Hermeticum: tekstai, kontekstai, tikėtinos ištakos ir reikšmingos įtakos“, dr. Rasius Makselis (Lietuvos kultūros tyrimų institutas)
  • Kovo 7 d. „Senovės Egiptas ir Toto knyga“, dr. Tadas Rutkauskas (Vytauto Didžiojo universitetas)
  • Kovo 21 d. „Evangelija pagal Tomą“, dokt. Gražina Kelmelytė-Ratniece (Vilniaus universitetas)
  • Balandžio 18 d. „Picatrix“, dokt. Ina Kiseliova-El Marassy (Lietuvos kultūros tyrimų institutas)
  • Gegužės 9 d.  „Sefer ha-zohar“, doc. dr. Aušra Pažėraitė (Vilniaus universitetas)
  • Gegužės 16 d. „Heinricho Kornelijaus Agrippa’os De occulta philosophia“, dr. Laima Bucevičiūtė (Vytauto Didžiojo universitetas)
  • Gegužės 30 d. „Rozeinkreicerių manifestai Fama Fraternitatis ir Confessio Fraternitatis“, prof. dr. Gintautas Mažeikis (Vytauto Didžiojo universitetas)
  • Rugsėjo 5 d. „Helenos P. Blavatskajos Slaptoji doktrina“, prof. dr. Audrius Beinorius (Vilniaus universitetas)
  • Rugsėjo 19 d. „Aleisterio Crowley’io Liber AL vel Legis“, dokt. Adas Diržys (Vytauto Didžiojo universitetas)
  • Rugsėjo 26 d. „Carloso Castanedos Don Chuano mokymas“, dr. Eglė Aleknaitė (Vytauto Didžiojo universitetas)
  • Spalio 3 d. „Antono Szandoro LaVey’aus Šėtono biblija“, prof. dr. Milda Ališauskienė (Vytauto Didžiojo universitetas)
  • Spalio 17 d. „H. P. Lovecrafto Necronomicon“, dr. Skaidra Trilupaitytė (Lietuvos kultūros tyrimų institutas), dokt. Adomo Žudžio audiovizualinis performansas (Vilniaus dailės akademija)

Trumpai apie renginį

Data
gegužės 9 d.
Laikas
18 val.
Vieta
Renginių erdvė, III a.
Trukmė
1,5 val.
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Organizatorė
Lietuvos ezoterizmo studijų grupė (LESG) prie Lietuvos religijotyrininkų draugijos
Svarbu
renginys gali būti fotografuojamas ir (arba) filmuojamas
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“