Šių metų vasario 27 – kovo 2 d. vyksiančioje 25-ojoje Tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras skaitytojus kviečia į išskirtinių filosofijos, istorijos, asmenybių gyvenimų ir vertingų rankraščių knygų pristatymo renginius.
„Vilniaus knygų mugė kasmet tampa išskirtiniu renginiu rašytojams, skaitytojams, leidėjams. Tai puiki galimybė susitikti, pabendrauti, susipažinti su naujomis knygomis, jas įsigyti. Lankytojus pakviesime į aštuonis naujausių knygų pristatymo renginius. Išleidome pasaulyje garsių užsienio autorių kūrinių, naujų ir vertingų lietuvių autorių knygų. Visos jos yra dalis Lietuvos ir pasaulio istorijos, skirtos mąstančiam, ieškančiam originalių, įdomių, empiriniu pažinimu ir mokslu pagrįstų žinių skaitytojui,“ – sako Nacionalinės bibliotekos Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro vadovas dr. Arturas Mickevičius.
Koks buvo Vilnius septynioliktame amžiuje
Amerikiečių istoriko Davido Fricko (1955–2022) knyga „Artimieji, giminės, kaimynai. Bendruomenės ir konfesijos XVII a. Vilniuje“ skaitytoją nuves į XVII a. Vilnių ir atskleis, kuo jis buvo ypatingas tarp to meto Europos miestų. Vilniaus universiteto rektorius prof. dr. Rimvydas Petrauskas šią knygą įvardija kaip vieną geriausių istorinių veikalų, skirtų Vilniaus miesto istorijai: „2013 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose išleista knyga greitai tapo žinoma tarp istorikų ir kitų mokslų atstovų, sulaukė palankių recenzijų, be kita ko, buvo pristatyta Vilniaus universitete“. Knygos leidimą finansavo Lietuvos kultūros taryba, ji bus pristatyta kovo 1 d., 15 val., konferencijų salėje 1.3. Dalyvaus prof. Rimvydas Petrauskas, prof. Artūras Vasiliauskas, dr. Martynas Jakulis, renginį moderuos Karolis Čižauskas.
Pasaulinė ir lietuviška filosofija
Vasario 28 d., 13 val., konferencijų salėje 5.2 skaitytojai kviečiami į filosofo, politologo, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesoriaus Alvydo Jokubaičio knygos „Politinio proto kritika“ pristatymą. Kas yra politika ir kaip suprasti politikos prigimtį? Klausimas ne toks paprastas, kaip atrodo, nes, kaip rašo autorius, politikos patyrimas panašus į spektaklio ar kino filmo stebėjimą, o ne į faktų pažinimą. Lietuvoje yra filosofų, sugebančių savo kūryba praturtinti filosofinį diskursą, ugdyti intelektualų skaitytoją. Originalus filosofijos veikalas tik pasirodęs sudomino filosofijos profesionalus, studentus, skaitytojus, kuriems artimos filosofijos ir politikos temos. Knygos leidybą rėmė Lietuvos kultūros taryba. Renginyje dalyvaus prof. Alvydas Jokubaitis, moderuos dr. Laurynas Peluritis. Po pristatymo skaitytojai bendraus su autoriumi prie leidyklos stendo.
Prancūzų filosofo ir sociologo Jacques'o Ellulio (1912–1994) knyga „Technika, arba šimtmečio iššūkis“ tapo klasika prieš daugiau nei pusę amžiaus. Vienas įtakingiausių technikos filosofijai skirtų kūrinių pirmą kartą išleistas lietuvių kalba. Suabejojęs aklu tikėjimu moderniųjų technologijų plėtra, J. Ellulis išryškino ir detaliai tyrinėjo nužmoginančius technologinės visuomenės aspektus. Šios problemos XXI a. tapo dar aktualesnės. Apie jas ir pasauline klasika tapusią knygą skaitytojai kviečiami diskutuoti vasario 28 d., 11 val., konferencijų salėje 1.2. Renginyje dalyvaus dr. Linas Jokubaitis ir dr. Gintas Karalius. Knygos leidimą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Liberalizmą į vietą pastatęs autorius, prof. Paulas W. Kahnas (g.1952) yra vienas įdomiausiai mąstančių ir aktyviai kuriančių JAV filosofų. Knygą jis taip ir pavadino – „Pastatyti liberalizmą į vietą“. Kodėl to reikėtų, o gal įmanoma suderinti racionalias formuluotes, nuoga nauda grįstus ekonominius veiksnius su pasiaukojimu, meile, valia ir tikėjimu? Pagrįstai kritikuojančio šiuolaikinę liberalizmo filosofiją P. W. Kahno knygą kovo 2 d., 15 val., Rašytojų kampe pristatys prof. Alvydas Jokubaitis, dr. Simona Merkinaitė, renginį moderuos dr. Simas Čelutka. Knygos leidimą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Visa Čiurlionio muzika
Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikinio katalogo palikimas išleistas vienoje prof. Dariaus Kučinsko knygoje „Chronologinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikos katalogas“ (anglų ir lietuvių kalbomis). Tai trečias patikslintas ir papildytas leidimas, po pirmo katalogo leidimo praėjus beveik dvidešimčiai metų. Labiausiai knyga pradžiugins Čiurlionio muzikos specialistus ir visus, besidominčius lietuvių genijaus muzikine kūryba. Kataloge suregistruoti ir detaliai aprašyti visi šiuo metu žinomi kompozitoriaus autografai, amžininkų nuorašai, kartu su Čiurlionio kūriniais amžininkų perrašyti kitų autorių opusai. Čia pateikiami duomenys daugiau kaip apie šimtą anksčiau Čiurlionio kūrybos sąvaduose neminėtų kūrinių ar jų fragmentų. Knygos pristatymo renginys vyks vasario 27 d., 18 val., konferencijų salėje 1.1/Amfiteatre, jame dalyvaus prof. Darius Kučinskas, prof. Rimantas Astrauskas. Knygos leidimą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Asmenybės Lietuvos istorijos verpetuose
Keturis kartus Lietuvos premjeru tapusio Ernesto Galvanausko (1882–1967) gyvenimo istorija ką tik išleista prof. Alfonso Eidinto knygoje „Ernestas Galvanauskas. Premjero diplomatijos ir egzilio istorija“. Talentingos asmenybės gyvenimo scenas ir užkulisius atverianti monografija pasakoja apie laiką, kuris buvo duotas ir atimtas iš mūsų valstybės, apie politikos žvaigžde pirmąjį tarpukario nepriklausomos Lietuvos dešimtmetį tapusį žmogų, kurio kandidatūra tris kartus svarstyta teikti į prezidentus ir nė karto nepateikta. Knygos pristatymo renginys vyks kovo 1 d., 16 val., konferencijų salėje 1.2 . Dalyvaus prof. Alfonsas Eidintas, prof. Zenonas Butkus, dr. Vilma Bukaitė, Gintautas Galvanauskas, renginį moderuos prof. Raimundas Lopata. Po knygos pristatymo autorius bendraus su skaitytojais prie leidyklos stendo.
Kovo 1 d., 13 val., konferencijų salėje 5.1 A skaitytojams bus pristatyta Gabrieliaus Žemkalnio atsiminimų knyga „Lietuviai Gestapo kalėjimuose“. Knyga apie nacių Vokietijos okupacijos metus, penkiolikmetį gimnazistą su bendramoksliais prisidėjusį prie rezistencinės veiklos, suimtą ir kalintą gestapo Kaune, vėliau Vokietijos kalėjimuose, yra dar vienas svarbus Lietuvos istorijai kūrinys. 1944–1945 m. rašytas tekstas detaliai atspindi nacistinės Vokietijos okupacinės valdžios represinius veiksmus prieš Lietuvos rezistentus – 27 gestapo suimtus, žiauriai tardytus ir nežmoniškomis sąlygomis kalintus lietuvius. Knygos idėjos autorius prof. Vytautas Landsbergis epiloge rašo, kad ši knyga „primena – per laisvės kovotojų ir kankinių likimus – visos Lietuvos likimą Antrajame pasauliniame kare“. Renginyje dalyvaus dr. Ilona Strumickienė, prof. Vytautas Landsbergis, dr. Arūnas Bubnys. Knygos leidybą iš dalies finansavo Lietuvos respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos advokatūra.
Vertingiausių knygų ir rankraščių istorijos
Išsaugotos per šimtmečius rašytos, spausdintos, daugintos knygos, išskirtiniai rankraščiai yra saugomi Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Knygoje „Ex libris Bibliothecae nationalis Lituaniae“ (išleista lietuvių ir anglų kalbomis) skaitytojai susipažins su jais – XIV–XIX a. vertingiausiais, Lietuvos kultūrai ir istorijai reikšmingiausiais dokumentais, iš kurių yra ir įtrauktų į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Knygos autorės ir sudarytojos dr. Milda Kvizikevičiūtė, dr. Viktorija Vaitkevičiūtė knygoje primena, kad „žodžiai nuskrenda, raštas lieka“. Knygoje daug unikalių kūrinių, kadaise tapusių bestseleriais, jų temos apimdavo plačią skalę – nuo artilerijos mokslų iki religijos, skaitytojams suteikiant reikalingų žinių. Knyga bus pristatyta vasario 28 d., 12 val., konferencijų salėje 5.1 A, dalyvaus Nijolė Klingaitė-Dasevičienė, dr. Milda Kvizikevičiūtė, dr. Viktorija Vaitkevičiūtė, dr. Darius Kuolys.
Skaitytojų įvertintos ir apdovanotos knygos
Knygų mugės lankytojų Nacionalinės bibliotekos stende 5.D21(5 salė) laukia ir kitos naujos, dėmesio vertos knygos – Matthew Gabriele‘o, Davido M. Perry‘o „Šviesieji amžiai“, Neringos Klumbytės „Autoritarinis juokas. Politinis humoras ir sovietinė distopija Lietuvoje“ (knygos leidimą finansavo Lietuvos kultūros taryba), Edvardo Čapskio „Sibiriečio atsiminimai“. O taip pat skaitytojų pripažinti ir įvertinti kūriniai – Orlando Figeso „Natašos šokis“ (knygos leidimą finansavo Lietuvos kultūros taryba), Oleksandro Tereščenkos „Gyvenimas po 16.30. Po septynerių metų“, Vyganto Švobos „Vyšnia džiazo sode“, Vytauto Plečkaičio „Nebaigtas signataro dienoraštis. 1992–2001“ ir kitos.
Susitikime Vilniaus knygų mugėje vasario 27–kovo 2 dienomis, Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO (Laisvės pr. 5, Vilnius).
Nacionalinės bibliotekos nuotraukos.
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro informacija