Antano Seikalio Gulago istorija

„Aš ten augau“, – sako Antanas Seikalis apie jaunystės metus, praleistus Mordovijos, Altajaus, Omsko, Kazachstano griežtojo režimo lageriuose. Asmeninė A. Seikalio Gulago istorija prasidėjo 1950-aisiais, kai septyniolikmetis jaunuolis už antisovietinę veiklą buvo nuteistas 10-čiai metų kalėjimo. Kazachstano lageriuose kalėjo ir Antano brolis, vėliau žuvęs per Kengyro lagerio sukilimą. Kengyro kalinių sukilimui atminti skirta ir viena A. Seikalio tikrais faktais grįsto romano „Vidurnakčio apasionata“ dalis.

Skaityti daugiau...

Dėl Nacionalinės bibliotekos darbo laiko vasario 15 ir 16 dienomis

Nacionalinės bibliotekos darbo laikas Kalėdų laikotarpiu

Informuojame, kad Nacionalinė biblioteka nedirba valstybinių švenčių dienomis, todėl nedirbsime vasario 16 d., šeštadienį. 

Skaityti daugiau...

Nacionalinės bibliotekos renginiai Vilniaus knygų mugėje

Naujienos iliustracija

Skaityti daugiau...

Vasario 19 d.: sakralūs pasaulio tekstai: „Rigvedos“ „biografija“

„Sakralūs pasaulio tekstai: „Rigvedos“ „biografija“

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai“ – Vilniaus universiteto (VU) Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

Skaityti daugiau...

Vasario 18 d. – kovo 15 d.: fotografijų paroda „Maidanas, 2014-ųjų vasaris“

Naujienos iliustracija

2014 m. vasarį ukrainiečius sukrėtę įvykiai – viena skaudžiausių šiuolaikinės istorijos dėmių. Prieš penkerius metus vasario 18 d. centrinėje Kijevo aikštėje, kurioje keletą mėnesių ūžė prieš šalies prezidentą nukreipti protestai, prasidėjo valdžios sankcionuotos masinės žudynės. Ir nors iki tos dienos Euromaidane jau buvo žuvę dešimt žmonių, būtent vasario 18–20 dienomis snaiperių kulkos nutraukė 76 gyvybes. Vėliau nuo patirtų sužeidimų mirė dar 15 protestuotojų. Netrukus juos imta vadinti „Dangiškąja šimtine“. Minint 5-ąsias Maidano žudynių metines Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje atidaroma žurnalisto Leonardo Skirpsto fotografijų paroda „Maidanas, 2014-ųjų vasaris“.

Skaityti daugiau...

Vasario 14 d.: fotoalbumo apie palaimintąjį vyskupą Teofilių Matulionį pristatymas

Fotoalbumo apie palaimintąjį vyskupą Teofilių Matulionį pristatymas

„Sukrečia palaimintojo žvilgsnis. Jame yra kažkas neįprasta ir ypatinga. Jis skvarbus ir tikras. Tiesi laikysena kalba apie nepalaužtą sielą, išsaugotą žmogiškąjį orumą tuo laikotarpiu, kai šėtoniška sistema, tiesiogine ir perkeltine prasme, tarsi degtukus laužė stuburus, trypė į purvą žmogaus ir Dievo atvaizdą. Bet yra dar kažkas – ta paslaptis, verčianti vis iš naujo atsiversti knygą. Tas nepavaldus laikui palaimintojo žvilgsnis. Tremties, lagerių fotografijose Teofiliaus veidas tiesus ir ramus, be nuoskaudos ir pykčio. Atrodo, kad jis vienodai nuolankiai priėmė popiežiaus išaukštinimą, vyskupo mitrą, tiek ir skurdų kalinio rūbą. Aptriušusi šimtasiūlė, labiau nei bet kuris liturginis rūbas, tampa Kristaus kančios ženklu“, – taip apie naująjį leidinį atsiliepia Audrius Stonys, režisierius, dokumentininkas, Europos kino akademijos tikrasis narys.

Skaityti daugiau...

Vasario mėnesio kino programa Nacionalinėje bibliotekoje

Naujienos iliustracija

Paskutinį žiemos sezono mėnesį Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia kino mėgėjus mėgautis įspūdingomis, gyvomis istorijomis. Žiūrėsite meninius, dokumentinius ir istorinius filmus, susitiksite su jų autoriais ir režisieriais. Nepraleiskite progos įgyti žinių, patirti neišdildomų įspūdžių ar prisiminti reikšmingų istorijų.

Skaityti daugiau...

Vasario mėnesį – diskusijų ir filmų ciklas „Iš naujausios Lietuvos istorijos“

Vasario mėnesį – diskusijų ir filmų ciklas „Iš naujausios Lietuvos istorijos“

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pirmą kartą dokumentiniais filmais ir diskusijomis istorijos tema bus sujungtos dvi nacionalinės šventės. Istorinis laikotarpis nuo Lietuvos valstybės atkūrimo iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos ragina prisiminti atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetį. Šia proga Nacionalinės bibliotekos Adolfo Damušio demokratijos studijų centras pirmą kartą pristato diskusijų istorijos tema ir dokumentinių filmų ciklą „Iš naujausios Lietuvos istorijos“.

Skaityti daugiau...

Metų knygos rinkimai: skelbiami ryškiausių kūrinių penketukai

Metų knygos rinkimai: skelbiami ryškiausių kūrinių penketukai

Šiemet, kaip ir kasmet nuo 2005 metų, Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos inicijuota ir kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka rengiama akcija „Metų knygos rinkimai“ vėl kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. Keturioliktą kartą vykstanti akcija skatina Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į geriausius jos kūrinius, populiarinti skaitymą kaip prasmingą ir patrauklų užsiėmimą.

Skaityti daugiau...

Kovo 5–30 d.: debatai Nacionalinėje bibliotekoje – išmokime debatuoti

Naujienos iliustracija

Nuo pat seniausių laikų diskusijos yra įprasta žmonių gyvenimo dalis: diskutuojama šeimoje, bendruomenėse, politikos ar verslo organizacijose. Viena iš seniausių diskusijų formų – debatai, tai kalbos menas, kurio tikslas yra mokytis, kaip įtikinti auditoriją, kad kalbėtojo pozicija aktualiu klausimu yra svaresnė nei oponentų pozicija. Bet ar tai viskas, ką gali suteikti debatai? Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato naują debatų mokymo programą.

Skaityti daugiau...

Vasario 15 d.: koncertas „Daina Lietuvai“

Vasario 15 d.: koncertas „Daina Lietuvai“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Dainos mylėtojų klubo mišrusis choras „Alumni Vilnenses“ sveikina visus su artėjančia Valstybės atkūrimo diena. Vasario 16-osios išvakarėse choristai maloniai kviečia į koncertą „Daina Lietuvai“. Šventiniame koncerte skambės nuostabaus grožio lietuvių kompozitorių chorinės muzikos kūriniai.

Skaityti daugiau...

Vasario 25 d.: terapinio rašymo praktinės dirbtuvės

Terapinio rašymo praktinės dirbtuvės

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Skaitytojų klubas kviečia į antrąjį šiemet skaitytojų, pasakotojų, rašymo entuziastų susitikimą – terapinio rašymo praktines dirbtuves. Jei norite išsisakyti popieriuje, bet nedrįstate, jei baugina tuščias lapas ar griežtas vidinis kritikas – ateikite: padrąsinsime, įgalinsime, pabūsime drauge. Rašymo terapija – tai procesas, kur svarbus ne rezultatas, o ramus ir saugus buvimas su savimi. Rašant grupėje galima savo matymu pasidalinti su kitais, gauti atgalinį ryšį ir pamatyti platesnes perspektyvas.

Skaityti daugiau...

Vasario 13 d.: Benedikto Vanago įžvalgos ir įspūdžiai apie Dakaro lenktynes

Vasario 13 d.: Benedikto Vanago įžvalgos ir įspūdžiai apie Dakaro lenktynes

„Kai praeitų metų rudenį ant Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos laiptų buvo pristatytas naujasis Dakaro automobilis, mes žinojome, kad nepralošime, tačiau dar nebuvome tikri, ką laimėsime“, – juokavo Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas, ant bibliotekos laiptų sveikindamas lenktynininką Benediktą Vanagą. „Dabar jau žinome rezultatą ir suprantame, nuo kokios aukštos pozicijos reikės atsispirti siekiant ateities pergalių“, – šypsodamasis kalbėjo prof. dr. R. Gudauskas.

Skaityti daugiau...

Vasario 6, 13, 27 d.: susitelkimo valdymo praktinių užsiėmimų ciklas

Susitelkimo valdymo praktinių užsiėmimų ciklas

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į atnaujintą popietę „Poilsio valanda su muzika“. Vasario mėnesį rengiamas išplėtotas edukacijų, skirtų susikaupimo, sutelktumo įgūdžiams tobulinti, ciklas. Prieš praktinę dalį bus trumpai apžvelgta muzika, skirta kontempliacijai ar galinti paveikti nusiteikimą, padėti lavinti dėmesį.

Skaityti daugiau...

Vasario 13 d.: pasaulinės Graikų kalbos dienos minėjimas Nacionalinėje bibliotekoje

Naujienos iliustracija

Graikijos Respublikos ambasada Lietuvoje ir J. E. ambasadorė dr. Vassiliki Dicopoulou kviečia į renginį Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, skirtą graikų kalbai. Graikiškai kalba daugiau nei 18 mln. žmonių Graikijoje, Kipre, aplinkinėse šalyse, taip pat valstybėse, kuriose gyvena graikų: Armėnijoje, Australijoje, Kanadoje, Austrijoje, Prancūzijoje, Gruzijoje, Vokietijoje, JAV.

Skaityti daugiau...

Nuo vasario 15 d.: virtualiosios realybės kūrybinės dirbtuvės „Išlaisvink savo kūrybiškumą“

Virtualiosios realybės kūrybinės dirbtuvės „Išlaisvink savo kūrybiškumą“

Gebėjimas generuoti naujas idėjas, nestandartiškas, nestereotipiškas mąstymas, greita orientacija sudėtingose situacijose – tai tik keletas kūrybiško žmogaus savybių, kurias galima išsiugdyti. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka nuo vasario mėnesio kviečia 4–6 klasių moksleivius dalyvauti virtualiosios realybės kūrybinėse dirbtuvėse „išlaisvink savo kūrybiškumą“.

Skaityti daugiau...

Vasario mėnesio meno edukacijos

Sausio mėnesio meno edukacijos

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka tęsia meno edukacijų ciklą. Apsipratus su kompozicijos pagrindų užduotimis, kviečiame pamažu drąsiau rinktis išraiškos formas ir plėsti vidinį požiūrį. Tinkamai suvokus, kokia galėtų būti kompozicija, kurti galima ne tik dažais, bet ir kūrinių fragmentais. Žurnalo nuotraukos detalę, seno laikraščio iškarpą ar audinio atraižą galima komponuoti viename paveiksle. Tai koliažas, viena iš atviresnės meninės kalbos išraiškų. Taip atrandami nauji meninės raiškos keliai.

Skaityti daugiau...

Vasario 12 d.: projekto „Skaitymas su šunimi“ įvadinis susitikimas

Vasario 12 d.: projekto „Skaitymas su šunimi“ įvadinis susitikimas

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas projektas „Skaitymas su šunimi“ ir nuo vasario 12 d. renkama nauja projekto dalyvių grupė. Ne pirmus metus vykstantis projektas sulaukė daug visuomenės dėmesio ir suteikė apčiuopiamos naudos jos dalyviams. Bendradarbiaujant su Kaniterapijos asociacija bibliotekoje kiekvieną savaitę organizuojamos edukacijos skaitymo sunkumų turintiems vaikams, kuriuose dalyvauja savanoriai su savo išmokytais šunimis.

Skaityti daugiau...

Vasario 12 d.: Nacionalinėje bibliotekoje – oficiali filmo apie Lietuvos žvalgybą premjera

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas (VSD) kviečia į oficialią pirmojo Lietuvoje istorinio dokumentinio filmo apie Lietuvos žvalgybą peržiūrą ir pristatymą.

Skaityti daugiau...

Vasario 16-osios proga Muzikos ir vizualiųjų menų skaitykloje – patriotinės dainos

Naujienos iliustracija

Lietuvos valstybės atkūrimo dienos minėjimas neatsiejamas nuo visoje šalyje skambančių tautinių giesmių ir patriotinių dainų, stiprinančių lietuvių bendrystės ir meilės Tėvynei jausmus. Kai kurios dainos, kurios buvo dainuojamos atkūrus valstybingumą 1918 m., susiliejo su lietuviškumo esme, būrė tautiečius sudėtingiausiais laikotarpiais ir dažnai yra atliekamos iki šiol.

Skaityti daugiau...

Vasaris
P A T K Pn Š S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3