Mokslinėje konferencijoje – aktualiausi atminties politikos klausimai

Rugsėjo 29-ąją Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko jau ketvirtoji Adolfo Damušio demokratijos studijų centro organizuota mokslinė konferencija. Šįkart skirtingų sričių tyrėjai, akademikai ir ekspertai, atstovaujantys įvairioms institucijoms iš visos Lietuvos, susitiko ir savo pranešimuose kėlė klausimus bei kvietė diskutuoti šiandien itin aktualia ir svarbia atminties politikos tema.

Skaityti daugiau...

Muziejininkui Pauliui Galaunei – 130

Naujienos iliustracija

Tarpukaris Lietuvoje – pradžių metas. Jaunai ir ambicingai valstybei reikėjo drąsių, nebijančių svajoti piliečių. Talentingas, išsilavinęs ir atkaklus žmogus tuomet galėjo tapti kuo panorėjęs – pirmuoju lakūnu, operos solistu, keliautoju, filosofu... Paulius Galaunė (1890–1988) tapo pirmuoju profesionaliu muziejininku, dailės istoriku ir kritiku. Keliais sakiniais papasakosime paprastą lietuvišką istoriją apie žmogų, kurio paprastu nepavadinsi. Kaimo vaikas, gimęs daugiavaikėje kalvio ir audėjos šeimoje, baigė Sankt Peterburgo Psichoneurologijos instituto Humanitarinių mokslų fakultetą, Luvro mokykloje Paryžiuje studijavo muziejininkystę. Tapo pirmuoju seniausio Lietuvos dailės muziejaus – Čiurlionio galerijos (dabar – Nacionalinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus) – vadovu. Parašė 10 knygų, tarp jų – vieną svarbiausių monografijų apie liaudies meną – „Lietuvių liaudies menas: jo meninių formų plėtojimosi pagrindai“ (1930), paskelbė apie 400 straipsnių. Surengė tautodailės parodas Italijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, JAV. Rūpinosi istorijos, archeologijos, architektūros paminklų apsauga.

Skaityti daugiau...

Į pagalbą skaitantiems Bibliją

Naujienos iliustracija

Einantys tikėjimo keliu, ieškantys gyvenimo prasmės, siekiantys išsilavinimo, tiesiog smalsūs anksčiau ar vėliau atsiverčia Bibliją. Šventųjų tekstų aktualumas iki šiol didžiulis, o juos suprasti nėra lengva. Bibliją skaityti ir ją suprasti padės gauti nauji leidiniai.

Skaityti daugiau...

Rugsėjo 30 d.: filmo „Kapas 27/3. Vanago sugrįžimas“ peržiūra ir susitikimas su kūrėjais

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks režisieriaus Algio Kuzmicko dokumentinio filmo „Kapas 27/3. Vanago sugrįžimas“ peržiūra. Filmas sukurtas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro užsakymu. Jame perteikiama Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago neeilinė palaikų paieškos ir atradimo istorija.

Skaityti daugiau...

Rugsėjo 23, 30 d.: edukacinis ciklas „Tinkamas susitelkimas – kelias būti savimi“

Nutildžius vidinę sumaištį, paleidus įtampą, nerimą, blogus ateities scenarijus, daug paprasčiau sąmoningai ir tinkamai keliauti į save. Rugsėjo mėnesį kviečiame į edukacinį ciklą „Tinkamas susitelkimas – kelias būti savimi“, kurio dalyviai vis giliau panirs į asmeninio psichologinio pasaulio pažinimą.

Skaityti daugiau...

Nauji kalbotyros leidiniai Lituanistikos skaitykloje

Naujienos iliustracija

Kviečiame susipažinti su naujomis kalbotyros knygomis, papildžiusiomis Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Lituanistikos skaityklos atvirąjį fondą.

Skaityti daugiau...

Ekspertai apie rinkimus: naujų idėjų ir politinės lyderystės badas

Naujienos iliustracija

Kova dėl valdžios – pačiame įkarštyje. Partijų ir programų daug, tačiau kiek jose gerų ir realiai įgyvendinamų idėjų? Kaip vertinti vykstančią rinkimų kampaniją? Ką Lietuvai siūlo esami ir būsimi politikai? Kokią valdžią matysime po rinkimų? Apie tai kalbėta pirmadienio vakarą Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje surengtoje ekspertų diskusijoje „Lietuvos politikos forumas“. Diskusijoje dalyvavo „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas Vytautas Bruveris, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Mažvydas Jastramskis, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos politologė Jūratė Novagrockienė, politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka. Forumą vedė žurnalistas Edmundas Jakilaitis.

Skaityti daugiau...

Spalio 1 d.: Inos Budrytės katalogo pristatymas

Naujienos iliustracija

Galerija „The Room“ kviečia į Inos Budrytės kūrybos katalogo „Tapyba ant popieriaus ir piešiniai. 1990–2020“ pristatymą Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Skaityti daugiau...

Rugsėjo 29 d.: poemos „Pažinimo medis“ skaitymai

Naujienos iliustracija

Justinas Marcinkevičius – nacionalinis poetas, kurio kūrybą maitina Lietuvos istorija ir kultūra.  Poema „Pažinimo medis“ parašyta minint 400-ąsias Vilniaus universiteto įkūrimo metines. Poemos veiksmo momentai susieti su žymiais istoriniais asmenimis: pirmuoju universiteto rektoriumi Petru Skarga, lietuvių raštijos pradininku ir pamokslininku Konstantinu Sirvydu, europinio garso poetu ir poetikos specialistu Motiejumi Kazimieru Sarbievijumi, muzikos ir vaidybos meno puoselėtoju Žygimantu Liauksminu, pirmosios lietuvių kalba parašytos krašto istorijos autoriumi, švietėju ir rašytoju Simonu Daukantu. Poema „Pažinimo medis“ – lyriniam epui artimas kūrinys. Joje gana daug veikėjų, bet pagrindinis yra menamas, kurį būtų galima pavadinti pažinimo ištroškusia paprasto Lietuvos žmogaus sąmone.

Skaityti daugiau...

Rugsėjo 29 d.: monografijos „Teorinė oikonomijos samprata“ pristatymas

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje bus pristatoma Dainiaus A. Butauto monografija „Teorinė oikonomijos samprata, metodologija ir principai. Atnaujinta ekonomikos koncepcija“. Renginyje dalyvaus knygos autorius.

Skaityti daugiau...

Konferencija „Atminties politika Lietuvoje: tendencijos, iššūkiai ir galimybės“

Naujienos iliustracija

Šių metų rugsėjo 29 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Adolfo Damušio demokratijos studijų centras jau ketvirtąjį kartą kviečia į Adolfo Damušio politinių studijų dienų konferenciją. Šių metų mokslinės konferencijos tema – „Atminties politika Lietuvoje: tendencijos, iššūkiai ir galimybės“.

Skaityti daugiau...

Rugsėjo meno edukacijos senjorams

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka tęsia meno edukacijų ciklą ir rugsėjo mėnesį kartu su menininke Egle Jovaišaite kviečia susipažinti su modernizmo tapybos srovėmis ir jų įtaka meno kūrinio kompozicijai.

Skaityti daugiau...

Žurnalo „Tarp knygų“ 2020 m. 9-asis numeris: apie ką jis?

#GyvasŽodis. Šiemet švenčiame atkurtos Lietuvos nepriklausomybės 30-metį. Ta proga rubrikos autoriams, savo srities profesionalams, siūlome pasidalyti mintimis, kaip per šiuos tris dešimtmečius keitėsi šalies bibliotekos. Šiame numeryje kultūros viceministrė Ingrida Veliutė apžvelgia, kaip buvo  statomi nauji ir renovuojami šalies bibliotekų pastatai, modernizuojama jų infrastruktūra, kaip gerėjo bibliotekų darbo sąlygos ir kokie yra artimiausios ateities planai plėtojant bibliotekų veiklą.

Skaityti daugiau...

Spalio 8 d.: apie politiką be politikos

Naujienos iliustracija

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir iniciatyva „Man Ne Dzin“ kviečia dalyvauti diskusijoje „Apie politiką be politikos“. Diskutuosime apie rinkimus, politiką Lietuvoje ir pasaulyje bei jaunimo galią šiame sūkuryje.

Skaityti daugiau...

Šiaurės šalių literatūra – ne tik detektyvai

Naujienos iliustracija

Daugelis, paklausti apie Šiaurės šalių autorius, nė nemirktelėję įvardins Jo Nesbo ar Larso Keplerio kraują stingdančius ir atsitraukti neleidžiančius detektyvinius romanus. Šį kartą Laisvalaikio skaitinių erdvėje skaitytojus kviečiame susipažinti su kiek kitokia Šiaurės šalių literatūra.

Skaityti daugiau...

Pasirodė valstybinės bibliografijos rodyklė „Bibliografijos žinios. Serialiniai leidiniai, 2019“

Naujienos iliustracija

Elektroniniu būdu išleistoje naujojoje valstybinės bibliografijos rodyklėje skelbiami Lietuvoje išleisti laikraščiai, žurnalai, biuleteniai, periodiniai ir metiniai rinkiniai, leidiniai Brailio raštu ir garsiniai žurnalai, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos 2019 m. gauti kaip privalomasis egzempliorius. Leidinyje pateikiamos pagalbinės antraščių ir tarptautinių standartinių serialinio leidinio numerių (ISSN) su registracinėmis antraštėmis rodyklės.

Skaityti daugiau...

Bibliografinė informacija apie Lietuvoje išleistus ir numatomus leisti leidinius (rugsėjo 21–27 d.)

Naujienos iliustracija

Pasirodė nauji valstybinės bibliografijos leidiniai:

Skaityti daugiau...

Spalio 2 d. parodos-susitikimo „66 metai ne kartu...“ pristatymas

Kviečiame į tekstilininkės Minos Levitan-Babenskienės ir tapytojo Aloyzo Stasiulevičiaus darbų parodos pristatymą. Būdami artimi draugai daugiau nei šešis dešimtmečius, jie nė karto nesurengė bendros parodos, tad tai pirmoji šių didžių meno žmonių paroda kartu. Joje eksponuojami svarbiausi darbai iš kiekvieno jų kūrybos: po vieną ryškiausią kiekvieno dešimtmečio darbą – po šešis kiekvieno dailininko kūrinius, atspindinčius šešis jų kūrybinės draugystės dešimtmečius. Pagrindiniai renginio herojai – parodos autoriai M. Levitan-Babenskienė ir A. Stasiulevičius. Laukiami jų kolegos ir meno gerbėjai. Moderatoriai – menotyrininkai Romualdas Budrys ir Saulius Pilinkus. Muzikuos prof. Algirdas Vizgirda.

Skaityti daugiau...

Rugsėjo 28 d.: Vilniaus mikrorajonų garsynų garso takelių perklausa

Kirtimų kultūros centras su partneriais kviečia į Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką pasiklausyti, kaip skamba Vilnius. Renginio organizatoriai kvies naujai atrasti Vilniaus miesto dalių garsines aplinkas. Klausysimės garsovaizdžių iš penkių sostinės mikrorajonų: Kirtimų, Užupio, Naujosios Vilnios, Žirmūnų ir Naujininkų. Dalis garsų buvo įrašyti garsinių pasivaikščiojimų „Sonic Vilnius“ dalyvių, kita dalis – pačių pasivaikščiojimų moderatorių.

Skaityti daugiau...

Rugsėjo 28 d.: „Lietuvos politikos forumo“ diskusija „Kokią valdžią matysime po rinkimų?“

Kova dėl valdžios – pačiame įkarštyje. Partijų ir programų daug, tačiau kiek jose gerų ir realiai įgyvendinamų idėjų? Kaip vertinti vykstančią rinkimų kampaniją? Ką Lietuvai siūlo esami ir būsimi politikai? Kokią valdžią matysime po rinkimų?

Skaityti daugiau...

Rugsėjis
P A T K Pn Š S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Parodos

2020 m. rugsėjo 17 d. – spalio 23 d.
Iliustracijų paroda „Pažiūrėk, ar skamba“
2020 m. liepos 28 d. – spalio 4 d.
Inos Budrytės paroda „Sapnai kiekvienai dienai“
2020 m. sausio 1 d. – gruodžio 31 d.
Jolitos Vaitkutės instaliacija „Pabudę iš knygų“
2020 m. rugsėjo 22 d. – lapkričio 22 d.
Nacionalinės bibliotekos darbuotojų kūrybos paroda
2020 m. rugpjūčio 24 d. – spalio 3 d.
Paroda „Pašventęs visas savo jėgas šalies švietimui ir laisvei“
2020 m. rugsėjo 28 d. – spalio 4 d.
Paroda-susitikimas „66 metai ne kartu...“
2020 m. rugsėjo 7 d. – spalio 4 d.
Vieno eksponato parodoje pirmasis istorinis romanas apie Lietuvą

YouTubeFacebookLinkedInInstagram