Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka išleido Dariaus Kučinsko knygą „Chronologinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikos katalogas“, skirtą Čiurlionio 150-osioms gimimo metinėms.
Aleksandra Pister
„Ne veltui autokratiniai režimai taip bijo saviraiškos, cenzūruoja literatūrą“, – sako Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinė direktorė Aušrinė Žilinskienė. „Ukrainos atvejis parodė, kad sunaikinti siekiama ir kultūros paveldą, ir tautinę tapatybę. Nėra kito būdo atkurti sudegintas, sunaikintas, pagrobtas knygas, tik išsaugojus jų skaitmenines kopijas“, – artėjant Vilniaus knygų mugei mintimis apie negrįžtamas inovacijas literatūros lauke dalijasi didžiausios šalies bibliotekos vadovė.
Penktadienį, vasario 21 d, Lietuvos paštas išleis menininkės Miglės Anušauskaitės kurtą pašto ženklą „Žydų mokslo institutui YIVO – 100 metų“. Pašto ženklas sukurtas Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centro iniciatyva bendradarbiaujant su Lietuvos paštu. Pašto ženklo nominalas – 2,00 Eur, tiražas – 15 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8.
Šių metų vasario 27 – kovo 2 d. vyksiančioje 25-ojoje Tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras skaitytojus kviečia į išskirtinių filosofijos, istorijos, asmenybių gyvenimų ir vertingų rankraščių knygų pristatymo renginius.
Vasario 18 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko diskusija „Kultūrinė tapatybė kaip viena esminių valstybės atsparumo sąlygų“. Jos metu buvo pripažinta ypatinga svarba kultūrinė tapatybės svarba sprendžiant nacionalinio saugumo, gynybos, valstybės ir visuomenės atsparumo klausimus. Diskusijoje buvo suformuotas uždavinys kultūrinę tapatybę, apskritai, kultūrą ir jos plėtrą paversti prioritetiniu klausimu, ieškota būdų tai įgyvendinti.
2025-ieji metai žymi ypatingą sukaktį – minime 150-ąsias vieno iškiliausių lietuvių menininko, kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo metines. Visus metus Lietuvoje vyks kultūros renginiai, skirti ne tik pagerbti šį nepaprastą kūrėją, bet ir iš naujo atrasti jo palikimą.
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras išleido Juozapo Jaroševičiaus tritomio veikalo „Lietuvos vaizdas jos civilizacijos požiūriu nuo seniausių laikų iki XVIII amžiaus pabaigos“ antrąją dalį „Lietuva pirmaisiais trimis šimtmečiais nuo krikščionybės priėmimo“.
Mikalojaus Konstantino Čiurlionio metus Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pasitinka nauju menininkės Jolitos Vaitkutės kūriniu – autorine technika sukurtu M. K. Čiurlionio portretu. Šią instaliaciją papildė leidinių ekspozicija, kurioje – įvairūs leidiniai iš Nacionalinės bibliotekos fondų, atspindintys menininko gyvenimą ir kūrybą – laiškai, straipsniai, meno albumai, monografijos ir parodų katalogai. Leidiniai 1938–2022 m. išleisti Lietuvoje, JAV, Vokietijoje, Prancūzijoje, Japonijoje ir kt.
Mieli lankytojai, primename, kad Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka nedirba valstybinių švenčių dienomis, todėl vasario 16 d., Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, biblioteka bus uždaryta.
Šiais metais akcijos „Metų knygos rinkimai“ komisija sudarė ilguosius sąrašus, iš kurių vėliau bus atrinkti nominantų penketukai. Ekspertai šias knygas pristato visuomenei kaip itin reikšmingą praėjusių metų lietuvių literatūrą. Dvidešimtmetį švenčiančios akcijos ilgieji sąrašai skelbiami antrus metus iš eilės, tačiau pirmą kartą dar iki penketukų paskelbimo.
Savo veiklas toliau sėkmingai plėtoja projektas „Kultūra atrakina: paveldo pažinimas mokytojams“. Jis skirtas ugdymo specialistams suteikti žinių ir įgūdžių, reikalingų norint veiksmingai įtraukti kultūros paveldo pažinimą į formaliojo ugdymo procesą.
„EBSCO Publishing“ tęsia pažintį su šia duomenų baze ir kviečia į nemokamus nuotolinius mokymus, skirtus studentams, mokslininkams, bibliotekų specialistams ir visiems, kurie ja domisi bei naudojasi. Specialiuose leidėjų mokymuose susipažinsite su nauja „EBSCOhost“ duomenų bazės versija ir jos teikiamomis paslaugomis, sužinosite daugiau apie ekonominio turinio paiešką. Mokymai vyks anglų kalba „Zoom“ platformoje.
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka saugo itin reikšmingos apimties ir turinio Žydų mokslinio instituto YIVO dokumentų archyvą. Šis institutas buvo įkurtas lygiai prieš šimtmetį – 1925 m. Vilniuje. Tai – vienintelė Vilniaus žydų institucija, nenutraukusi savo veiklos per Holokaustą ir ją tęsianti iki mūsų dienų. Po Antrojo pasaulinio karo pagrindine YIVO būstine tapo Niujorke įsteigtas instituto filialas. Jis perėmė instituto, kaip žydų paveldo saugotojo ir tyrimų centro, funkcijas.
2025-ieji metai žymi ypatingą sukaktį – minime 150-ąsias vieno iškiliausių lietuvių menininko, kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo metines. Šia proga visus metus Lietuvoje vyks įvairūs kultūros renginiai, skirti ne tik pagerbti šį nepaprastą kūrėją, bet ir iš naujo atrasti jo palikimą.
2025 m. vasario 27–kovo 2 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyks didžiausias kasmetinis tarptautinis literatūrinis renginys Baltijos šalyse – Vilniaus knygų mugė. Jubiliejinės, 25-osios knygų mugės šūkis – „Kukutis eina į mugę“. Kaip ir kasmet, Vilniaus knygų mugėje dalyvauja Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Ji pristatys įvairią ir turiningą programą.
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, įgyvendindama ankstyvojo skaitymo skatinimo projektą „Knygų startas“, kviečia tėvelius su mažamečiais vaikais ir vėl susitikti Vilniaus knygų mugėje. Visas keturias mugės dienas jūsų lauks jaukus skaitymo kampelis, kuriame galėsite kartu su vaikais pavartyti specialistų atrinktas skirtingiems amžiaus tarpsniams tinkamas knygeles, jas aptarti ir dalyvauti įvairiose edukacinėse veiklose. Pasiklausyti, kaip istorijas vaikams skaito rašytojai, dalyvauti teatralizuotose edukacijose bei pasitelkiant įvairius pojūčius patirti skaitymo magiją. Laukiame jūsų vasario 27– kovo 2 d. „Litexpo“ Jaunųjų skaitytojų salėje!
Didžiausias Oksfordo universiteto leidėjas „Oxford University Press“ Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai pratęsia terminuotą prieigą prie „Oxford University Press“ duomenų bazės internetinių išteklių. Skaitytojai turės galimybę net iki 2025 m. kovo 1 d. susipažinti su šiais elektroniniais ištekliais: „Oxford Bibliographies“, „Oxford Research Encyclopedias“, „Oxford Handbooks Online“, „Oxford Scholarship Online“ ir „Very Short Introductions“.
2025 m. vasario 11 d. daugelyje pasaulio šalių bus minima jau 22-oji Saugesnio interneto diena! Akcijos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis. Akcijos šūkis – Kurkime geresnį internetą kartu!