Balandžio 10–12 dienomis Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje stažuojasi penkių Ukrainos nacionalinių bibliotekų vadovai. Stažuotės programoje numatoma pristatyti Lietuvos nacionalinės bibliotekos veiklas ir patirtį vykdant nacionalinius projektus, plėtojant pastatų, informacinių technologijų (IT) ir paslaugų infrastruktūrą.
Maurice’as Ravelis – vienas žymiausių XX a. pradžios prancūzų kompozitorių, kurio muzika išsiskiria ypatingu skambesiu, vaizdingumu ir stilistine įvairove. Įdomu tai, kad Ravelis gimė tais pačiais metais kaip ir lietuvių genijus Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – abiem menininkams šiemet sukanka 150 metų, abiejų kūryba formavosi meno stilių lūžio epochoje.
Balandžio 9 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko jungtinis Seimo Švietimo ir mokslo bei Kultūros komitetų posėdis, kuriame, be kitų klausimų, buvo aptariama Kultūros paso programa ir jos plėtros galimybės. Šis posėdis subūrė politikus, švietimo ir kultūros ekspertus bendram tikslui – užtikrinti kokybišką ir prieinamą kultūrinę edukaciją Lietuvos moksleiviams.
Minint UNESCO paskelbtą Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną, balandžio 23-iąją, prasideda Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė, kurią organizuoja Lietuvos bibliotekininkų draugija.
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia teikti paraiškas kultūriniams ir edukaciniams renginiams Nacionalinės bibliotekos Palangos vasaros skaitykloje (Vytauto g. 72, Palanga) 2025 m. birželio–rugsėjo mėnesiais!
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Muzikos ir vizualiųjų menų skaitykloje (V a.) atidaryta nauja ekspozicija, skirta Billie Holiday ir kitiems svarbiems ankstyvojo džiazo atlikėjams. Ekspozicijoje rasite legendinių atlikėjų vinilinius garso įrašus, natų leidinius ir knygas ankstyvojo džiazo tematika.
„Emerald Publishing Limited“ yra viena pirmaujančių pasaulyje pirmųjų skaitmeninių leidyklų, užsakančių, kuruojančių ir pristatančių aktualius visuomenei tyrimus, kuri taip pat veikia ir kaip duomenų bazė.
Virtualių anglų–jidiš ir jidiš–anglų žodynų leidėjai suteikia galimybę Nacionalinei bibliotekai testuoti unikalius duomenų rinkinius. Pagal Visuotinę lietuvių enciklopediją jidiš yra priskiriama germanų kalbų grupei ir yra susiformavusi dar X–XI a. Vokietijos Reino baseino regione. Nors pagrindinis kalbos žodynas ir gramatika yra kilę iš viduramžių Vakarų vokiečių kalbos, jidiš kalba integruoja daugybę kalbų, įskaitant vokiečių, hebrajų, aramėjų ir įvairias slavų bei romanų kalbas.
Balandžio mėnesio savaitgalius kviečiame praleisti kartu Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.
LRT ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia lankytojus į skaitymo erdvę, skirtą dvidešimtmetį mininčiai „Metų knygos rinkimų“ akcijai. Ši ekspozicinė ir laisvalaikio erdvė sukurta bibliotekos trečiame aukšte, kur lankytojai gali susipažinti su šių metų knygomis nominantėmis ir patogiai įsitaisę jas skaityti ir vartyti.
Trečiajame „Gimtosios kalbos“ 2025 m. numeryje nagrinėjama, kas ir kaip komentuota Juozo Balčikonio verstų Vilhelmo Haufo pasakų išnašose, atkreipiamas dėmesys į krepšinio komentatorių kalbos trūkumus, apžvelgiami konkurso „Mūsų kalbinis kultūrinis kraštovaizdis“ darbai, pristatomi Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų rezultatai, recenzuojama knyga „Kaip išgyventi [pasaulinį] karą?“.
Per du gyvavimo dešimtmečius akcija „Metų knygos rinkimai“ tapo svarbiu lietuvių literatūros reiškiniu, skatinančiu skaityti, diskutuoti ir atrasti naujus autorius. Per šį laikotarpį keitėsi tiek pati literatūra, tiek skaitytojų įpročiai, tačiau pagrindinė akcijos misija išliko – įtraukti visuomenę į literatūros gyvenimą ir stiprinti kokybiškos lietuviškos knygos matomumą.
Pasaulio banko atvirosios prieigos saugykla „The World Bank Open Knowledge Repository“ (OKR) – atviras žinių šaltinis, prieinamas kiekvienam pasaulio vartotojui, kur galima skaityti publikuojamus dokumentus, juos atsisiųsti, kopijuoti, spausdinti. OKR nuolat pasipildo naujais leidiniais, ataskaitomis ir tyrimų medžiaga. Duomenų bazėje esančius atvirosios prieigos leidinius be jokio prisijungimo galite skaityti ir bibliotekoje, ir namuose.
Vis labiau artėjant vasaros sezonui, daugelis jį pasitinka su dideliu džiaugsmu. Visgi pasibaigę mokslo metai kelia ir galvos skausmą, ką moksleiviams veikti atostogų metu? Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos kūrybinės dirbtuvės PATS SAU komanda pradeda projektą „Virtuali vasaros stovykla KURIU PATS SAU“. Edukacinėse veiklose laukiami Lietuvos bibliotekų, o ypač nuošaliai esančių šalies bibliotekų, jauniausieji lankytojai.
Gyvas žodis. Šiame numeryje Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos mėnraščio „Tarp knygų“ vyriausioji redaktorė Jūratė Bičkauskienė, atsisveikindama su žurnalo skaitytojais, pasakoja apie redakcijos su Lietuvos bibliotekų bendruomene užmegztą ir palaikomą ryšį leidžiant profesinį žurnalą.
Laukiant gražiausių pavasario švenčių, kviečiame nesnausti ir dalyvauti mokymuose Nacionalinėje bibliotekoje ir atrasti bei sužinoti naujų ir naudingų dalykų, kuriuos galėsite puikiai panaudoti ir savo kasdienėse veiklose tiek darbui, tiek laisvalaikiui.
Ko reikia, kad knyga būtų aštri ir sąmojinga? Kaip ankstyvųjų Naujųjų laikų knygų kultūra suformavo mūsų skaitymo, mąstymo ir komunikavimo būdus? Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia tyrėjus gilintis į šiuos klausimus tarptautinėje konferencijoje „Acutus et Argutus: spaudos kultūros slinktys ankstyvaisiais Naujaisiais laikais“.