Gegužės 7 d. Vilniaus universiteto bibliotekoje vyko mokslo ir kultūros paveldo specialistų ir bibliotekų vadovų susitikimas-seminaras, skirtas kolekcijų saugos klausimams aptarti.
Vilniaus universiteto, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekų atstovai dalinosi savo patirtimis ir iššūkiais, su kuriais susiduria saugodami vertingas senosios spaudos ir rašto kolekcijas, reikšmingas ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos tyrėjams. Aptartas ir geopolitinis kontekstas, kuris šiandien dar labiau skatina būti budrius bei vieningus.
VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė džiaugėsi praėjusiu susitikimu, itin akcentuodama partnerystės tarp kultūros paveldą saugančių institucijų svarbą. Jos teigimu, šių trijų bibliotekų, kurios yra didžiosios spaudos ir rašto paveldo saugyklos Lietuvoje, bendradarbiavimas mokslo ir kultūros paveldo srityje yra nepaprastai reikšmingas. Bibliotekos, jų specialistai/-ės bendrauja ir bendradarbiauja nuolat, tačiau besikeičiančios išorinės aplinkybės skatina įvairiais lygiais kur kas operatyviau keistis informacija ir jos pagrindu priimti sprendimus. Anot direktorės, bibliotekoms rūpi klimato kaitos, geopolitinių pokyčių aplinkoje kylančių arba galinčių kilti ekstremalių situacijų valdymas ir dokumentų saugumo užtikrinimas. Kita vertus, skirtingas šių bibliotekų pavaldumas ir juridinis statusas tam tikrais atvejais sukuria skirtingus žinojimo lygius. „Šios trys bibliotekos turi didžiulį potencialą rengti bendras parodas, vykdyti koordinuotus mokslinius tyrimus ir kitais būdais viešinti jų fonduose sukauptas visai Lietuvai ir Europai reikšmingas kolekcijas. Partnerystė – tai keitimosi patirtimi, žiniomis ir ateities planais platforma“, – sako Irena Krivienė.
Direktorė Nijolė Klingaitė-Dasevičienė, atsakinga už VU bibliotekos Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento veiklas, pabrėžė, kad susitikimo tikslas buvo ne tik pasidalinti informacija, bet sužadinti diskusiją, kalbėti atviriau apie kylančias problemas ir galimus sprendimo būdus. Jos nuomone, bibliotekos, saugančios kultūros paveldo kolekcijas, susiduria su įvairiausiais saugumo iššūkiais nuo vagysčių ir objektų klastočių iki kibernetinių atakų ir klimato kaitos keliamų problemų. Tad svarbu kalbėtis apie visoms bendras problemas ir ieškoti būdų, kaip jas spręsti. Susitikime ji kolegoms pristatė 2024 m. rudenį VU bibliotekoje vykusią Europos mokslinių bibliotekų konsorciumo (CERL) Kolekcijų saugumo specialistų vasaros mokyklą ir papasakojo apie užsienio kolegų patirtis, kokių prevencinių priemonių imamasi siekiant išsaugoti jautrias laikmenas, užtikrinti fondų saugumą.
Užsienio šalies patirtimi taip pat dalinosi vyriausioji bibliotekininkė Lilija Karželienė iš VU bibliotekos Vartotojų aptarnavimo skyriaus. Susirinkusiesiems ji apžvelgė Varšuvos universiteto bibliotekos, stipriai nukentėjusios 2023 metais nuo XIX amžiaus senumo knygų vagysčių, atvejį. XIX a. leidinių problematika jau kurį laiką aptariama tiek Lietuvos, tiek Europos bibliotekose. Varšuvos kolegos po 2023 m. įvykių ėmėsi itin griežtų priemonių ir savo patirtimis noriai dalinasi su savo šalies ir užsienio bibliotekų kolegomis.
Daug rūpesčių bibliotekoms kelia ir jų rekonstrukcijos. Dažnai bibliotekos būna įkurtos istoriniuose pastatuose, pačioje miesto širdyje, šalia kitų istorinių ar kultūrinių objektų, ir yra neretai gausiai lankomos turistų. Ilgainiui jos neišvengiamai turi būti atnaujinamos. Direktoriaus pavaduotoja mokslui dr. Rima Cicėnienė iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos išsamiai pristatė, su kokiais kolekcijų saugojimo iššūkius susidūrė renovuojant šios bibliotekos, esančios Vilniaus centre, pastatą.
Renginyje savo įžvalgomis taip pat dalinosi Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinė direktorė Aušrinė Žilinskienė; Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktorius dr. Sigitas Narbutas, VU bibliotekos Retų spaudinių skyriaus vadovė Virginija Galvanauskaitė ir kiti bibliotekų atstovai.
Toks susitikimas su kolegomis iš kitų bibliotekų kolekcijų saugumo klausimu VU bibliotekoje organizuotas pirmą kartą, ir, tikimasi, duos impulsą glaudžios partnerystės perspektyvai ateityje.
Vilniaus universiteto nuotraukos.