Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap
2017 m. birželio 29 d.

Doc. dr. Jurgita Verbickienė paskaitoje pristatė žydų istoriją populiarinančius projektus

Birželio 28 d. Nacionalinėje bibliotekoje Vilniaus universiteto dėstytoja doc. dr. Jurgita Verbickienė skaitė paskaitą „Žydų paveldo tyrimai ir sklaidos projektai Vilniaus universitete“. Tai – antroji paskaita iš Judaikos tyrimų centro inicijuojamo projekto „Žinių apie žydų kultūros paveldą stiprinimas: akademinių paskaitų serija“.

Pastaruoju metu atsiranda nemažai iniciatyvų ir projektų, leidžiančių naujai pažvelgti į Lietuvos žydų istoriją, atrasti naujų būdų ją prasmingai ir jautriai populiarinti, pristatyti kuo platesnei auditorijai. Paskaitoje supažindinta su trim naujausiais Vilniaus universitete vykdomais projektais, orientuotais į šiuos tikslus. Kalbėdama apie vykdomus darbus, lektorė pabrėžė: „Žydų istorija nebėra desintegruota, ji tampa integralia bendros Lietuvos istorijos dalimi.“  

Pirmosios iniciatyvos – projekto „Grįžtanti atmintis“ (angl. „Recovering Memory“) – postūmiu tapo izraeliečio laiškas, kuriame prašoma simboliškai prisiminti laiško autoriaus dėdę, tarpukariu studijavusį Vilniaus universiteto Matematikos fakultete, tačiau per nacių okupaciją pašalintą iš universiteto dėl tautybės. Taip universitete buvo sudaryta komisija, ji nusprendė, kad siekiant pagerbti panašaus likimo asmenis reikia įsteigti simbolinį Vilniaus universiteto Atminties diplomą. Juo pagerbiami universiteto bendruomenės nariai – studentai ir darbuotojai – dėl totalitarinių režimų veiksmų ar vietos žmonių kolaboravimo pašalinti iš universiteto ir netekę galimybės įgyti išsilavinimą, tęsti mokslinius tyrimus, pedagoginę ar kitą su universitetu susijusią veiklą. Daugiau informacijos apie projektą rasite čia › 

Antrasis doc. dr. J. Verbickienės pristatytas projektas – mobilioji programėlė „Discover Jewish Lithuania“ („Atrask žydiškąją Lietuvą“), jau įvertinta ir užsienyje. Programėlė leidžia interaktyviai tyrinėti išskirtinius žydų istorijos Lietuvoje pėdsakus – pavyzdžiui, trimatėje erdvėje apžiūrėti Didžiąją Vilniaus sinagogą. Lektorė džiaugėsi šiuo nauju istorijos pažinimo būdu, keičiančiu požiūrį į žydų kultūros paveldą. Daugiau informacijos apie mobiliąją programėlę rasite čia ›

Paskaitoje kalbėjo ir doc. dr. J. Verbickienės kolegė, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantė Rūta Anulytė. Ji papasakojo apie iš skirtingų Vilniaus vietų demontuotų žydų antkapių – macevų ar jų fragmentų – inventorizacijos ir memorializacijos idėjų projektą. R. Anulytė teigė, kad jau inventorizuota 400 macevų su dekoro detalėmis, o seniausias rastas paminklas siekia 1846 metus. 

Džiaugiamės šių projektų tikslais ir jau regimais rezultatais ir norime pranešti apie liepos 27 d. planuojamą trečią paskaitą iš Judaikos tyrimų centro organizuojamos serijos „Žinių apie žydų kultūros paveldą stiprinimas“. Ateikite pasiklausyti prof. Davido Roskies (Niujorkas, Jungtinės Amerikos Valstijos), per motinos liniją kilusio iš Lietuvos, skaitomos paskaitos „Įsimylėję litvakai“ (angl. „Litvaks in love“).