Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap
2018 m. vasario 26 d.

M. Anušauskaitei premija už neįprastą mokslinio turinio ir populiarios formos sugretinimą

Keturias dienas trukusi 19-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė baigėsi. Leidėjai ir organizatoriai skaičiuoja pelną, rekordiškai gausiai „skaitymo atlaiduose“ dalyvavę lankytojai, tikėkimės, jau skaito įsigytas knygas, o Nacionalinė biblioteka preciziškai skaičiuoja, džiaugiasi ir didžiuojasi savo darbuotojais, pelniusiais garbingus apdovanojimus. Kaip jau esame skelbę, kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson Tarptautinėje Vilnius knygų mugėje apdovanojo 2017 metais išleistų meniškiausių knygų konkurso nugalėtojus. 25-ąjį kartą kultūros ministerijos kasmet skelbiamam „Knygos meno“ konkursui 54 leidėjai pateikė 116 knygų. Remiantis poligrafiniais ir meniniais kriterijais, iš jų išrinkti meniškiausiai apipavidalinti ir geriausiai atspausdinti leidiniai. Teminėje grupėje „Grožinė literatūra ir eseistika“ nugalėtojo laurus pelnė Miglės Anušauskaitės ir dizainerės Kamilės Lisauskaitės komiksų knyga „Dr. Kvadratas. Greimas ir jo semiotika“ (išleido „Aukso žuvys“, spausdino „Petro ofsetas“). Premija knygos autorėms skirta už neįprastą mokslinio turinio ir populiarios formos sugretinimą.

M. Anušauskaitės komiksai pasakoja vieno žmogaus gyvenimo istoriją: nuo vaikystės Kupiškyje iki mokslų Kaune, per II pasaulinio karo baisumus, kelionę pro Aleksandriją iki Prancūzijos. Šis žmogus – tai pasaulinio garso mokslininkas, semiotikas Algirdas Julius Greimas. Autorė į grafinį pasakojimą žaismingai įterpia semiotikos teoriją, filosofijos sroves ir patarimus, kaip atrodyti protingai. Tai labai svarbi ir įdomi istorija, skirta įvairaus amžiaus skaitytojams.

„Nuostabu, kad Miglė sugebėjo ne tik pavaizduoti A. J. Greimo kaip mąstytojo kelią, istorinį ir filosofinį kontekstą, kuriame gimė semiotika, bet ir padarė tai su jai būdinga ironija, puikiu humoro jausmu ir švelniai absurdišku stiliumi. Be jokių panegirikos ženklų galiu pasakyti, kad tai vienas geriausių mano matytų būdų populiarinti humanitarinius mokslus ir jų kompleksines problemas bei sprendinius“, – pažymi žurnalistas ir politikos komentatorius Paulius Gritėnas.

„Rašau įvertinimą šiai knygai ir jau dešimtą kartą jį ištrinu, nes nesugebu aprašyti to jausmo, kurį man ji kelia. Vaizdiniai ir gyvenimas, stebuklai ir atradimai. Struktūros, kurios auga. Vis sudėtingesnė logika, o paskui – pasirodo, kad tiesiog jausmas. Ir atradimas. Ar galima atrasti prasmę, kurios prasmė negali būti apibrėžiama? Šioje knygoje Greimas ją atrado. Tai geriausia knyga apie Greimą ir semiotiką“, ­– apie M. Anušauskaitės knygą sako tinklaraštininkas Ričardas Savukynas.

Miglės komiksų galima rasti knygoje „10 litų“, kurią 2014 m. ji nupiešė drauge su Gerda Jord (leidykla – „Aukso žuvys“), savaitraštyje „Šiaurės Atėnai“, portale „Kultūrpolis“, jos tinklaraštyje ihavenoteeth.com, Heraklis.com ir, gerai paieškojus, dar daug kur. Knyga „Dr. Kvadratas“ – naujas puslapis autorės kūryboje, kur studijų metu įgytos žinios perfiltruojamos per komikso formą ir knygos puslapiuose atgimsta nauju formatu.

Nuoširdžiai sveikiname Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Judaikos skyriaus vyriausiąją metodininkę-tyrėją Miglę Anušauskaitę ir linkime sėkmės jai imantis naujų sumanymų ir projektų.