Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap
2019 m. birželio 19 d.

Nacionalinės bibliotekos Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių kultūros atašė archyve – nauji dokumentai iš Italijos

Nacionalinei bibliotekai perduotas buvusios Lietuvos Respublikos kultūros atašė Italijoje Julijos Reklaitės sukauptas archyvas. Publikuotų dokumentų rinkinys išsamiai iliustruoja 2015–2018 m. laikotarpio mūsų šalies kultūros ženklų reprezentavimą. Kaip pabrėžiama J. Reklaitės pateiktoje 2015 m. veiklos ataskaitoje, „Italijos kultūros laukas pasižymi ypač plačiu kultūros sričių spektru ir didele regionine įvairove. Italų kultūrinis tapatumas yra stipriai susijęs su kultūros paveldu, archeologija, istorija... Kita vertus, šiuolaikinė Italijos kultūra yra didele dalimi palyginus jaunos, tik XIX a. suvienytos Italijos kultūra, kuriai būdingas inovatyvumas, smalsumas, domėjimasis pačiais naujausiais kultūrinės ir meninės raiškos būdais.“

Šiuolaikinė Italijos kultūra, garsėjanti tokiais tarptautinio masto renginiais kaip Venecijos šiuolaikinio meno bienalė, Venecijos architektūros bienalė, tarptautinės Turino ir Bolonijos knygų mugės, patraukli daugelio pasaulio šalių, taigi ir Lietuvos kultūros sklaidos projektams. J. Reklaitės ataskaitoje pažymima, kad „kultūros ir meno sričių požiūriu Lietuvos kultūros sklaidą Italijoje perspektyvu plėtoti ją pristatant specializuotuose kultūros ir meno kontekstuose ir atitinkamuose prestižiškiausiuose renginiuose, nes tokiu būdu efektyviausiai parodomas aukštas Lietuvos kultūros ir meno lygis ir konkurencingumas“.

Intensyvų veiklos nurodytomis gairėmis pobūdį išsamiai iliustruoja ir kultūros atašė perduotas archyvas, kuriame gausu informacijos apie 2015–2018 m. organizuotus lietuvių kūrėjų muzikos, kino, dailės, architektūros, teatro darbų pristatymus ir Italijos sostinėje Romoje, ir kituose šalies miestuose: Venecijoje, Pizoje, Milane, Bergame... Dažnu atveju jie buvo tapę didžiulių tarptautinio masto renginių dalimi ir sulaukę išskirtinio žiūrovų dėmesio. Antai keturioliktojoje Veronos meno mugėje – „ArtVerona“ pristatytoje „Focus Lituano“ programoje dalyvavo penkios galerijos iš Lietuvos, renginyje sulaukta daugiau nei 50 tūkst. žiūrovų; 2018 m. gegužės mėnesį Romoje vykusį Lietuvos menų festivalį „Flux“, suvienijusį daugiau nei šimtą menininkų, aplankė 9 tūkst. žiūrovų. Svarbu pažymėti, kad festivalį globojo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Italijos Respublikos prezidentas Sergio Mattarella.  

Nacionalinei bibliotekai perduoto Italijos kultūros atašė archyvo dokumentai leidžia atkreipti dėmesį  į ypač aktyvų asmeninį kultūros atašė J. Reklaitės įsitraukimą į ne tik koordinacinius, bet ir renginių turinio kūrimo procesus. Jos – kaip redaktorės, sudarytojos – vardas minimas daugelyje publikuotų dokumentų: renginių pristatymo programų, katalogų. Archyvą papildančios išsamios kultūros atašė ataskaitos (skelbiamos Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos puslapyje) leidžia daryti išvadą apie nuoseklią ir intensyvią 2015–2018 m. J. Reklaitės vykdytą kultūrinės diplomatijos veiklą, svariai prisidėjusią prie mūsų šalies ir jos kultūros ženklų, reiškinių ir procesų sklaidos, galimų naujų kultūros srities tarptautinių bendradarbiavimo projektų atvėrimo ir plėtojimo.

Nacionalinė biblioteka pastaraisiais metais vis aktyviau plėtoja kultūrinės diplomatijos veiklas. Viena iš svarbių jos veiklos sričių – užsienyje sukurto lituanistinio paveldo ir mūsų šalies kultūrinės raiškos ženklus pasaulyje atspindinčių artefaktų kaupimas. Publikuoti ir rankraštiniai šios tematikos dokumentai yra integrali ir nepaprastai reikšminga Nacionalinės bibliotekos dokumentinio paveldo dalis.

Pokalbis su Julija Reklaite apie Italijoje praleistus metus: itlietuviai.it/julija-reklaite-gelezine-lietuvos-kulturos-ledi/