Toji mintis, kuri skamba mano kūriniuose, yra išsiliejusi senovinėse žemaičių dainose – nuo Nemuno iki Baltijos, nuo Prūsų iki pat Kuršo. <...> Aš nieko nesukūriau: tokio amžiaus, kai buvau jautrus įspūdžiams, keliavau po Žemaitiją, mane įkvėpė paprastų žmonių dainų dvasia, ir aš ją nejučiomis išliejau visuose savo kūriniuose, saugodamas kaip šventą seniausių laikų palikimą.
(Stanisławas Moniuszko)
Kompozitorius Stanisławas Moniuszko (1819–1872), dažnai gretinamas su Fryderyku Chopinu, buvo vienas ryškiausių romantizmo muzikos kūrėjų Europoje. Žymiojo kompozitoriaus, dirigento ir kultūros veikėjo, gimusio Baltarusijoje, gyvenusio ir dirbusio Lietuvoje bei Lenkijoje, 200-osios gimimo metinės Lenkijos, Lietuvos ir Baltarusijos teikimu UNESCO Generalinės konferencijos įtrauktos į UNESCO 2019 m. minimų datų sąrašą.
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, minėdama žymiojo kompozitoriaus jubiliejų, pristato projektą – edukacinį ciklą „Klausomės Stanislovo Moniuškos“ (UNESCO minimai kompozitoriaus 200 metų gimimo sukakčiai). Projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.
Beveik tris mėnesius vykstantys projekto renginiai iš Nacionalinės bibliotekos Vilniuje keliasi į Palangą, Nacionalinės bibliotekos Vasaros skaityklą ir Palangos gintaro muziejų. Kviečiame dalyvauti.
Liepos 9 d. 19 val. – muzikologės Beatos Baublinskienės paskaita „Saloninė Stanisławo Moniuszkos muzika“, Palangos vasaros skaitykla.
Vienas ryškiausių kompozitoriaus Stanisławo Moniuszkos (1819–1872) kūrinių yra „Namų dainynas“ – 12 sąsiuvinių dainų balsui ir fortepijonui rinkinys.
„Namų dainynas“, kurio pirmasis sąsiuvinis išleistas Vilniuje 1843 m., atspindėjo to laiko visuomeninio gyvenimo įpročius – dainos buvo skirtos ir skambėjo to meto kilmingųjų muzikos mėgėjų namuose. Pats kompozitorius, kaip aktyvus to meto Vilniaus bendruomenės narys, su žmona Aleksandra lankėsi kitų kilmingų miesto šeimų rengiamuose pobūviuose bei salonuose ir pats kviesdavo bičiulius į savo namus sostinės Vokiečių gatvėje. Žinoma, visuomenės susibūrimuose visuomet skambėjo muzika. Kiekvienuose Lietuvos namuose, kur yra atsidavusių muzikai žmonių, rasite jo „Namų dainynų“, krakoviakų, dainelių ir polonezų, kuriais jau dvi dešimtys metų mus apdovanoja; <...> [šie kūriniai] – ištisa tautos jausmų istorija, mūsų praeitis, odė tėvų dainai, dabartinio mūsų širdžių balso aidas <...> Tiek lyriniuose, tiek dramatiniuose kūriniuose tas pats graudulys, dainingumas, ta pati harmonija ir originalumas: jokio kartojimosi, nieko nereikalingo, ir iškart pažįstame kompozitorių <...>, suprantame jį širdimi“, – rašė didelis kompozitoriaus gerbėjas J. Lisiarskis.
Paskaitoje bus kalbama apie „Namų dainyno“ ir kitos S. Moniuszkos kamerinės muzikos ryšį su kilmingos visuomenės įpročiais ir išskirtinę to meto kultūrinio bendravimo formą – muzikinius salonus.
Liepos 9 d. – rugpjūčio 11 d. – paroda „Atrask ir išgirsk Stanisławą Moniuszką“, Palangos vasaros skaitykla.
Nacionalinėje bibliotekoje saugoma gausi XIX a. išleistų vieno ryškiausių romantizmo muzikos kūrėjų Europoje, kompozitoriaus S. Moniuszkos (1819–1872) natų kolekcija. Daugelis jų spausdintos Vilniuje, garsiojoje J. Zavadskio spaustuvėje. Parodoje pristatome labai įdomius artefaktus: „Namų dainyno sąsiuvinius“, atskirus natų aplankus ir rinkinius, Varšuvoje ir Paryžiuje išleistus leidinius. Natų leidinių poligrafija ir apipavidalinimas būdingas tam metui: viršeliai ir antraštiniai lapai dekoruoti įmantriais klasicistinių, barokinių, neogotikinių motyvų ornamentų bordiūrais ir vinjetėmis, kurių meninėje išraiškoje galime įžvelgti sąsajų su romantizmo estetika.
Atskirai pateikiami senųjų gramofono plokštelių su žinomų XX a. pradžios lenkų vokalistų M. Sembrich, G. Górskio (1903–1910), lietuvių vokalo žvaigždžių K. Petrausko, M. Rakauskaitės, J. Būtėno atliekamų S. Moniuszkos kūrinių įrašai (1921–1925), taip pat Nacionalinės bibliotekos garso įrašų studijoje padaryti profesionalūs kompozitoriaus muzikos įrašai – kūrinius iš Nacionalinėje bibliotekoje saugomų natų leidinių atlieka nūdienos atlikėjai.
Liepos 20 d. 20 val. – koncertas „Gražiausi Stanisławo Moniuszkos vokaliniai kūriniai“. „Sapnas prie Vilijos“, Palangos gintaro muziejus.
Koncerte skambės trio „RAMmuzika“ (Aistė Širvinskaitė-Ruškienė – sopranas, Miglė Dikšaitienė – smuikas, Rūta Blaškytė – fortepijonas) atliekami vokaliniai S. Moniuszkos kūriniai ir kelios kompozitoriaus amžininkų pjesės.
Trio solistė – sopranas Aistė Širvinskaitė – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventė, garsių Lietuvos vokalo pedagogų Reginos Maciūtės, Irenos Milkevičiūtės ir Virgilijaus Noreikos auklėtinė. Atlikėja koncertavo su kameriniu ansambliu „Musica Humana“, kūrė vaidmenis Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto, Klaipėdos muzikiniame ir kituose teatruose, atliko solo partijas oratorijos žanro kūriniuose.
Šiuo metu solistė rengia solines programas, yra dažna tarptautinio festivalio „Operetė Kauno pilyje“ ir tarptautinio Pažaislio muzikos festivalio dalyvė.
Iš Kauno kilusi smuikininkė Miglė Dikšaitienė – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventė, šiuo metu daug dėmesio skirianti kameriniam muzikavimui. Smuikininkė penkiolika metų grojo tarptautiniame kameriniame orkestre „Kremerata Baltica“, šiuo metu yra Šv. Kristoforo kamerinio orkestro smuikininkė ir įkvėptais muzikos garsais džiugina muzikos meno gerbėjus visame pasaulyje.
Kita kaunietė – Rūta Blaškytė, po septynerių metų koncertmeisterės darbo Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre sugrįžusi į gimtąjį miestą. Greta darbo su vokalistais Kauno valstybiniame muzikiniame teatre bei Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijoje ji kaip solistė ir kamerinės muzikos atlikėja dalyvauja literatūriniuose-muzikiniuose projektuose, drauge su kitais garsiais Lietuvos menininkais atlieka programas, skirtas Edvardui Griegui, Hectorui Berliozui, Czesłavui Miłoszui ir kitoms legendinėms meno pasaulio asmenybėms. Kartu su kolegėmis, susibūrusiomis į ansamblį „RAMuzika“, dažnai pasirodo įvairių miestų scenose.
Kviečiame dalyvauti edukacinio projekto renginiuose ir susipažinti su kompozitoriaus S. Moniuszkos kūryba bei asmenybe.
Trumpai apie renginius
Data | Laikas | Vieta | Renginys |
Liepos 9 d. –rugpjūčio 11 d. |
II–VI 9–21 val., |
Palangos vasaros skaitykla, Vytauto g. 72, Palanga | paroda „Atrask ir išgirsk Stanisławą Moniuszką“ |
Liepos 9 d. | 19 val. | Palangos vasaros skaitykla, Vytauto g. 72, Palanga | muzikologės Beatos Baublinskienės paskaita „Saloninė Stanisławo Moniuszkos muzika“ |
Liepos 20 d. | 20 val. | Palangos gintaro muziejus, Vytauto g. 17, Palanga | koncertas „Gražiausi Stanisławo Moniuszkos vokaliniai kūriniai“. „Sapnas prie Vilijos“ |