Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka mini savo veiklos 100-mečio jubiliejų. Lapkričio 14 d. Nacionalinėje bibliotekoje vyko šimtmečio vakaras, pavadintas „Žmonių biblioteka“. Šventiniame renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentas J. E. Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Seimo ir Vyriausybės nariai, Lietuvoje reziduojantys ambasadoriai, garbingi visuomenės, mokslo, kultūros ir švietimo veikėjai, knygų leidėjai, Nacionalinės bibliotekos partneriai ir draugai.
„Jubiliejinių metų šūkis „Nacionalinė biblioteka – skaitytojų šventovė jau 100 metų“ nėra skambus žodžių žaismas. Mūsų biblioteka pasauliniame kontekste pasiūlė novatorišką, bet kartu labai paprastą modelį, kurį anglų kalba mes vadiname life library. Galima interpretuoti įvairiai: tai ir Gyvoji biblioteka, ir Gyvenimo biblioteka, man artimiausia – Žmonių biblioteka“, – kviestiniams svečiams sakė Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas.
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda savo kalboje išskyrė čia puoselėjamą estetiką, bibliotekos atvirumą kultūrinei bendruomenei ir kiekvienam suteikiamą galimybę tobulėti, augti ir pažinti. „Prieš kokį trisdešimt metų toks susivėlęs doktorantas Gitanas Nausėda praleisdavo čia dienų dienas. Čia rašiau disertaciją, susitikdavau su draugais, čia skaitydavome ir ginčydavomės iki bibliotekos uždarymo. Tai neišbraukiamas puslapis iš mano gyvenimo“, – sakė Prezidentas ir nuoširdžiai dėkojo absoliučiai visiems čia dirbantiems. „Gyvuokit, tegul gyvuoja knyga, tegul gyvuoja knygos tarnai, tegul gyvuoja biblioteka“.
Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas, ištikimas bibliotekos bičiulis Vytautas Landsbergis ne tik priminė amžiną žmonių norą kurti žinių pranešimus, bet ir perspėjo apie bibliotekoje slypinčius pavojus. „Biblioteka yra labai pavojingas dalykas. Jei tu esi pagautas skaitytojo viruso, tu gali pasigauti čia ir rašymo virusą, ir gali niekada nebeišeiti iš šios vietos. Ir vis tik labai reikia, kad žmogus nesiliautų būti skaitytoju. Mėginkime būti skaitytojais“, – ragino V. Landsbergis ir linkėjo Nacionalinei bibliotekai likti žmogiškumo centru, žmonių telkimo sambūriu.
Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas pasidžiaugė, kad šiuolaikinė Nacionalinė biblioteka yra gyvas forumas, gyva tautos agora. „Ši institucija įkūnija mintį, kad esame knygos tauta, o švęsdami Nacionalinės bibliotekos šimtmetį, galime pasakyti, kad esame Bibliotekos nacija!“
Nacionalinės bibliotekos bendruomenę Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo, ir Kultūros komitetų vardu sveikino dr. Eugenijus Jovaiša, Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio perskaitytame sveikinime Vyriausybės vardu linkėta bibliotekai kuo geriausios kloties.
Svečiams buvo pristatytas originalus muzikinis garsinis performansas kurį kūrė scenos profesionalai: aktorius Andrius Bialobžeskis, mušamųjų instrumentų ansamblis „Giunter percussion“, violončelininkas Justas Kulikauskas, džiazo pianistas Andrej Polevikov ir jaunieji Nacionalinės bibliotekos lankytojai, Vilniaus kolegijos menų ir kūrybinių technologijų fakulteto studentai. Projekcinės vaizdo grafikos kompozicijos rodomos ant specialaus ažūrinio ekrano, šviesų ir garso sinchronizacijos sukūrė įspūdingą reginį.
Šventinis vakaras baigėsi padėka visiems bibliotekos erdvėse dirbantiems žmonėms. „Jūs sukuriate tą darnų, kasdienį Nacionalinės bibliotekos ritmą, o jūsų širdžių šiluma – gerą energiją, sklindančią visose šios knygų šventovės patalpose. Tegul nesustoja tas darnus ir džiaugsmingas mūsų visų širdžių plakimas“.
Renginio vaizdo įrašą bus galima pažiūrėti gruodžio 20 dieną per LRT televiziją.
Nacionalinės bibliotekos 100-mečio minėjimo informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.