Šiais metais Holokausto atminties diena, Yom HaShoah arba Katastrofos diena, dėl suprantamų priežasčių minima kitaip. Ji, kaip ir daugelis kitų veiklų, persikelia į virtualią erdvę. Balandžio 20 d. Pasaulio žydų kongresas internetu surengė Yom HaShoah paminėjimo ceremoniją, prie kurios prisijungė ir Lietuvos žmonės – žydai ir nežydai. Prisijungė visi, kuriems svarbi žmogaus gyvybė, tautos išlikimas ekstremaliomis sąlygomis. Tai aktualu ir šiandien, kai visą pasaulį užgriuvo koronoviruso pandemija.
Neįprasta ekstremali aplinka, kurioje vyksta Yom HaShoah paminėjimas, verčia ieškoti neįprastų formų. Bendraujame nuotoliniu būdu – taip, kaip dabar bendrauja nemaža dalis pasaulio. Atstumas ne tik skiria, bet ir leidžia pamatyti tikruosius dydžius. Ką galima būtų pasakyti apie tikrąjį Yom HaShoah mastą, klausiame Izraelio ambasadoriaus Lietuvai J. E. Yoseffo Levy.
Mažėjant Holokaustą išgyvenusių žmonių, Shoah atminimo perdavimas ateinančioms kartoms yra viena svarbiausių užduočių. Žydų kultūros centre visada vyko edukacinis procesas, žinių transliacija. Ji gali vykti įvairiomis formomis, skirtingu reguliarumu. Vilniuje yra vieta, kur žinių, susijusių su žydų kultūra, perdavimas tikslingai organizuotas. Tai Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija. Kokiomis vertybėmis žydų kultūra galėtų praturtinti kitas kultūras, tokias kaip lietuvių, svarto žydų mokyklos vadovė, laikinai einanti Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos direktorės pareigas, Ruth Reches.
Ambasadorių Y. Levy ir R. Reches iš Nacionalinės bibliotekos TV studijos kalbina Nacionalinės bibliotekos Informacijos analitikos skyriaus vadovas Ginas Dabašinskas.
Kviečiame žiūrėti.