Paaiškėjus naujoms aplinkybėms dėl akcijoje „Metų knygos rinkimai 2020“ dalyvaujančios Gabijos Lunevičiūtės knygos „Vilniaus atminties punktyrai“, t. y. kad joje galimai pažeistos autorių teisės, konkurso organizatoriai priėmė sprendimą stabdyti šios knygos dalyvavimą konkurse ir neįtraukti jos į galutinį balsų skaičiavimą. Sprendimas priimtas atsižvelgiant į suaugusiųjų prozos, poezijos bei publicistikos ir dokumentikos knygų ekspertų komisijos rekomendaciją ir gavus paaiškinimus iš knygos autorės, leidyklos „BALTO leidybos namai“ ir asociacijos LATGA.
„Paaiškėjus naujoms aplinkybėms, kurios nebuvo žinomos akcijos „Metų knygos rinkimai 2020“ paskelbimo ir vykdymo metu, akcijos „Metų knygos rinkimai 2020“ ekspertų komisija rekomenduoja stabdyti Gabijos Lunevičiūtės knygos „Vilniaus atminties punktyrai“ dalyvavimą konkurse“, – išvadą pateikia ekspertų komisija.
„Sprendimas priimtas atsižvelgiant į komisijos rekomendacijas ir įvertinus esminius principus, kuriais vadovaujamės įgyvendindami akciją. Vienas iš jų – originalumas. Tad šiuo konkursu siekdami puoselėti ne tik kūrybinės raiškos laisvę, bet ir pagarbą intelektinei nuosavybei, vienareikšmiai stabdome tolesnį balsavimą už šią knygą. Konkurse dalyvaujančios knygos neturi kelti jokių abejonių dėl savo reputacijos“, – priimtą sprendimą komentuoja Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas.
Ekspertų komisija į posėdį susirinko reaguodama į Gražinos Mareckaitės kreipimąsi dėl jos knygos „Šiapus ir anapus Vilniaus vartų“ fragmentų panaudojimo G. Lunevičiūtės knygoje „Vilniaus atminties punktyrai“.
Akcija „Metų knygos rinkimai“ vyksta kasmet nuo 2005 m. Akcijos tikslas – skatinti Lietuvos rašytojus kurti kokybišką, šiuolaikišką literatūrą įvairaus amžiaus žmonėms, skatinti įvairaus amžiaus ir skirtingų socialinių grupių gyventojus skaityti, užtikrinti skaitymą skatinančios aplinkos kūrimą ir meniškai vertingos literatūros prieinamumą. Akcijos metu skaitytojai iš ekspertų komisijų pasiūlytų knygų išrenka Metų knygas šiose kategorijose: vaikų, paauglių, suaugusiųjų prozos, poezijos (nuo 2012 m.) ir publicistikos ir dokumentikos (nuo 2018 m.).