Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap

Renginiai ir parodos

Parodos iliustracija

Degtukų dėžučių etiketė – miniatiūrinis plakatas (iš bibliografo Stasio Tomonio kolekcijos)

2025 m. sausio 20 d. – kovo 8 d.

Sausio 20–kovo 8 d. visus, besidominčius dokumentiniu paveldu, kviečiame apsilankyti Retų knygų ir rankraščių skyriaus parengtoje ekspozicijoje iš bibliografo Stasio Tomonio kolekcijos „Degtukų dėžučių etiketė – miniatiūrinis plakatas“. Paroda eksponuojama Retų knygų ir rankraščių skaitykloje (V a., 533 kab.) bibliotekos darbo valandomis.

Anksčiau naudoti kaip vieni svarbiausių namų apyvokos daiktų – degtukai šiandien prisimenami vis rečiau. Tačiau degtukų dėžučių etiketės vis dar domina kolekcininkus. Pirmosios lietuviškos dėžučių etiketės imtos naudoti tarpukariu, vėliau buvo pradėtos klijuoti reklaminės, propagandinį užtaisą turinčios ar tiesiog estetiškos etiketės, skirtos pasigrožėti. Degtukų dėžučių etiketėse dažnai atsispindėdavo tam tikras gyvenamasis laikotarpis, mokslo ir technikos pasiekimai, istoriniai įvykiai, šventės, tradicijos.

Pamažu su degtukų dėžučių gamyba atsirado ir jų etikečių kolekcionavimas – filumenija (gr. „phileō“ – myliu, mėgstu + lot. „lumen“ – šviesa). Sovietmečiu kolekcionuoti degtukų dėžučių etiketes buvo gana populiaru, paprasta ir netgi madinga. Tai bene viena pigiausių kolekcionavimo rūšių. Degtukų dėžutes, jų etiketes kolekcionuoja įvairūs žmonės. Dauguma etiketes, paskatinti tėvų ar kitų suaugusiųjų, pradėjo rinkti dar vaikystėje, keisdavosi jomis su draugais, bendraklasiais arba tiesiog pirko. Anksčiau spaustuvės įvairiomis progomis išleisdavo vis naujų etikečių. Jų nebrangiai ir pagal mėgstamas temas buvo galima įsigyti ištisomis serijomis. Brokuotos, o kartais ir visai geros kokybės, per spaustuvių darbuotojus jos patekdavo į kolekcininkų rankas.

Kolekcionavimu domėjosi ir bibliografas, vertėjas, ilgametis Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotojas Stasys Tomonis (1915–1992), kurio dokumentų archyvas saugomas bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyriaus fonde. „Kiekviena degtukų dėžučių etiketė – tikras meno kūrinys, miniatiūrinis plakatas. Jau iš tolo pažvelgus į keletą etikečių serijų galima tuoj pažinti, iš kurios jos šalies, – taip ryškiai atsispindi jose savitas kiekvieno krašto meno charakteris“, – 1962 m. laikraščiui „Vakarinės naujienos“ rašė S. Tomonis.

Džiaugiamės vertingais, įdomiais S. Tomonio degtukų dėžučių etikečių kolekcijos fragmentais ir kviečiame tyrinėti įvairių metų etikečių poligrafines ypatybes, jas kūrusių žmonių išmonę ar jose buvusį propagandinį užtaisą. Parodoje dominuoja sovietmečiu Lietuvoje gamintų degtukų etiketės. Šiek tiek yra prieškarinių Kauno fabrikuose „Balkan“, „Etna“, „Liepsna“ pagamintų etikečių. Daugiausia čia rasite degtukų dėžučių etikečių serijų ir pavienių egzempliorių, kuriuose raginama nepalikti atviros liepsnos miškuose, dirbant laikytis saugumo technikos taisyklių, drausti savo turtą, sveikai gyventi. Nemažai etikečių, kurios reprezentuoja miestą, heraldiką ar net pavienę įstaigą, periodinį leidinį, konkretų renginį. Įdomios visuomenės gyvenimą atspindinčios etiketės. Paroda taip pat papildyta S. Tomonio dokumentais ir mintimis apie kolekcionavimą.

Parodą parengė Deimantė Žukauskienė. Dailininkas Jokūbas Zovė.

Trumpai apie renginį

Data
sausio 20–kovo 8 d.
Laikas
I–V 8–21 val.; VI–VII 10–18 val.
Vieta
Retų knygų ir rankraščių skaitykla, V a. 533 kab.
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“