Minėdama Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka tęsia šiai progai skirtą renginių ciklą ir kviečia lankytojus į trečią vieno eksponato parodą. Joje pristatoma Vilniaus Šv. Jurgio bažnyčios ir senosios observancijos karmelitų vienuolyno globojamos pasaulietiškos Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės brolijos pajamų ir išlaidų knyga (1687–1738 m.).
60-ies metų laikotarpį apimanti brolijos knyga mums byloja apie pamaldumą Baroko epochoje. Šios organizacijos turėjo administraciją, įstatus ir nuosavybę. Vartydami brolijos pajamų ir išlaidų knygos lapus susipažįstame su XVII–XVIII a. pasaulietiniu pamaldumu. Brolijos nariai (vyrai ir moterys) rengdavo piligrimines keliones į Trakus ar Vilniaus Kalvarijas, organizuodavo bažnytines procesijas Vilniaus mieste. Brolija savo lėšomis rūpinosi ir pačių prižiūrimu altoriumi Šv. Jurgio bažnyčioje. Visa brolijos veikla vykdyta pačių narių lėšomis. Už surinktus pinigus buvo perkamos žvakės, mokama muzikantams – dūdoriams ir būgnininkams. Išlaidų registras leidžia suprasti, koks buvo pamaldžių pasauliečių religinis gyvenimas.
Tokio pobūdžio šaltiniai yra įdomūs ne tik dėl skrupulingumo. Įvairiausių gėrybių (degtinės, alaus ar maisto produktų) pirkimas šių laikų žmogui primena apie anuomet gyvavusią bendruomenę, kuri švęsdavo ir džiaugdavosi po ilgos piligriminės kelionės ar bažnytinės procesijos. Bendruomeniškumą liudija ir tai, kad brolijos nariai rūpindavosi vieni kitais nutikus nelaimei, o mirus nariui ar narei apmokėdavo ir laidotuvių išlaidas.
Parodoje eksponuojama rankraštinė Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės brolijos pajamų ir išlaidų knyga buvo surasta neseniai pradėtame tvarkyti Vilniaus vyskupijos kunigų seminarijos fonde (F203).
Vieno eksponato parodą apžiūrėti bibliotekos lankytojai gali liepos 14 d. – rugsėjo 7 d. III a. atrijuje prie Martyno Mažvydo skulptūros bibliotekos darbo laiku.