Projektas „Kelias į Lietuvos žydų istorijos ir kultūros paveldo pažinimą“
Projekto tikslas
Lietuvos žydų kultūros paveldo aktualizavimas ir sklaida.
Projekto uždaviniai
- Siekiant istorijos bei kultūros edukatoriams suteikti žinių apie judaikos archyvus Lietuvoje, surengti dviejų dienų seminarą Vilniuje, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.
- Siekiant skatinti regionuose dirbančius istorijos ir kultūros edukatorius bendradarbiauti su Lietuvos atminties institucijomis, skatinti kompetencijas įgijusių edukatorių tarpusavio mokymąsi, surengti šešis seminarus per „Zoom“ platformą.
- Parengti vietinės žydų kultūros paveldo tyrimo metodiką istorijos ir kultūros edukatoriams.
- Parengti 20 mikrotyrimų ir sukviesti baigiamąjį susitikimą Vilniuje, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, per jį pristatyti mikrotyrimų rezultatus.
- Atliktus mikrotyrimus publikuoti Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centro tinklaraštyje.
Projekto laikotarpis
2022 m. balandžio 5 d. – lapkričio 10 d.
Projekto vykdytoja
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Projekto partneriai
- Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti;
- Rytų Europos žydų kultūros ir istorijos tyrimų centras;
- Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus;
- Žydų kultūros paveldo kelio asociacija.
Projekto finansavimo šaltinis ir vertė
Lietuvos kultūros taryba, 9000 EUR
Projekto pristatymas
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (LNB) Judaikos archyvo konsultacijų banke sukaupta gausi medžiaga. Tuo metu tyrinėjantiems žydų kultūros ir istorijos paveldą kraštotyrininkams, muziejininkams, edukatoriams ir istoriją interpretuojantiems menininkams nuolatos kyla sunkumų. Seminarų ciklas ir parengta metodika suteiks istorijos ir kultūros edukatoriams žinių bei įgūdžių, padės aktualizuoti nacionalinį dokumentinį kultūros paveldą. Per aštuonių mėnesių praktinių ir teorinių seminarų ciklą LNB Judaikos tyrimų centre, tęstinius užsiėmimus per „Zoom“ platformą ir išvykas į atminties institucijas dalyviai susipažins su LNB judaikos kolekcija ir kitais prieinamais judaikos šaltiniais bei Lietuvoje veikiančiomis atminties institucijomis, sustiprins informacijos bei pirminių šaltinių naudojimo istorijos ir kultūros edukacijai įgūdžius. Padedami mokslininkų ir profesionalių tyrėjų, seminarų dalyviai praktiškai išbandys mikroistorijų ir vietinės istorijos tyrimo metodus. Projekto metu bus parengta vietinės žydų kultūros paveldo tyrimo metodika edukatoriams, o seminarų dalyviai, konsultuojami ekspertų, parengs mikrotyrimus ir pristatys visuomenei. Projekto metu bus suformuotas kompetentingų edukatorių tinklas tolimesniam bendradarbiavimui ir edukacijai.
Planuojamas projekto poveikis
- Tikimasi, kad parengti seminarai, tyrimo metodika ir mikrotyrimai papildys istorijos ir kultūros edukatorių žinias bei sudarys galimybę gilesniems ir platesniems Lietuvos žydų istorijos ir kultūros paveldo tyrimams;
- Tikimasi, kad bus aktualizuotas žydų istorijos ir kultūros paveldas, saugomas Lietuvos archyvuose, pritrauktas visuomenės dėmesys;
- Tikimasi įtraukti tikslinę auditoriją – istorijos ir kultūros edukatorius (Lietuvos regionų muziejų darbuotojus, kraštotyrininkus, kultūros edukacijų rengėjus, mokytojus, bibliotekininkus, menininkus) intensyviau domėtis žydų istorijos ir kultūros paveldu.
Atsakingas asmuo
Audronė Čepkauskaitė, Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Judaikos tyrimų centras, el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., tel. (8 5) 239 8699.