Projektas „Virtualios realybės filmas „Nepriklausomybės kibirkštis“: 1988 m. birželio 3 d.“
Projekto finansavimo šaltiniai ir vertė
Projektas finansuojamas Europos Sąjungos (NextGenerationEU) ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
Vertė – 199 720,62 Eur.
Projekto tikslas
Pristatyti Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės susikūrimą naudojant virtualiosios realybės technologijas taip siekiant sužadinti jaunimo susidomėjimą Lietuvos istorija ir stiprinti jų istorinį sąmoningumą bei patriotiškumą.
Projektu sprendžiama problema
1988 m. birželio 3 d. įvykęs Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės (35 asmenų) susikūrimas nėra pakankamai istoriškai ištirtas ir reprezentuotas Lietuvos bendrojo ugdymo programose bei pristatytas viešojoje erdvėje. Dėl šių priežasčių Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės susiformavimas ir tolesnė veikla šiuolaikiniam jaunimui yra menkai pažįstami ir suprantami. Jaunoji karta dažnai neturi visavertiško supratimo apie šį laikotarpį ir jo reikšmę. Siaurėjant šio įvykio dalyvių ir liudininkų gretoms, šis įvykis pamažu grimzta į istorinę užmarštį.
Projektas įgyvendinamas
2024 m. spalio 17–2026 m. balandžio 30 d.
Projekto veiklos
- Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės susikūrimo ir tolesnės veiklos Istorinė rekonstrukcija. Istorinio tyrimo metu bus atliekama istoriografijos analizė, publikuotų šaltinių rinkimas ir analizė. Nustačius tyrimui trūkstamą medžiagą, bus atliekama nepublikuotų šaltinių analizė bei interviu su dar gyvais Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariais ir surinkta istorinė medžiaga apie jau mirusius Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narius. Taip bus sutelkta autentiška istorinė medžiaga, kuri pasitarnaus ne tik kokybiškam filmo turinio kūrimui, bet galės būti naudojama ateities istorijos, kultūrologijos tyrimams.
- VR filmo sukūrimas. Projekto metu bus 3D formatu suskaitmeninta Lietuvos mokslų akademijos salė, kur ir susibūrė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinė grupė. Taip pat bus sukurti ne mažiau nei 35 šio įvykio dalyvių 3D skaitmeniniai modeliai (avatarai). Šie skaitmeniniai objektai bus atvirojo kodo ir vėliau galės būti pernaudoti kitų kultūros ar švietimo sektoriaus vartotojų.
Planuojami pasiekti rezultatai, poveikis
- Sutelkta autentiška istorinė medžiaga kokybiškam filmo turinio kūrimui;
- suskaitmeninta Lietuvos mokslų akademijos salė, kurioje susibūrė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinė grupė;
- sukurti ne mažiau nei 35 šio įvykio dalyvių 3D skaitmeniniai modeliai (avatarai);
- sukurtas virtualiosios realybės filmas, kuris suteiks galimybę šią istoriją išgyventi autentiškai ir emociškai, įsitraukiant į tuometę atmosferą ir suvokiant to meto įvykių svarbą bei Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių drąsą ir nusiteikimą siekti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.
Projekto vykdytojas
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Projekto komanda
- Ginta Liberytė – projekto vadovė;
- Asta Genišauskienė – projekto finansininkė;
- Vilma Rozenbergaitė – projekto viešųjų pirkimų specialistė;
- Žydrūnas Mačiukas – projekto tyrėjų koordinatorius;
- Vilma Akmenytė-Ruzgienė – projekto tyrėja;
- Ignė Rasickaitė – projekto tyrėja;
- Gretė Binkauskaitė – projekto tyrėja;
- Autorių teisių specialistas.
Atsakingas asmuo
Ginta Liberytė, projekto „Virtualios realybės filmas „Nepriklausomybės kibirkštis“: 1988 m. birželio 3 d.“ vadovė, el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Daugiau informacijos›