Telefonas Klaustukas Sitemap

Officina plantiniana knygos Nacionalinėje bibliotekoje

Projekto finansavimo šaltinis ir vertė

Lietuvos mokslo taryba. Projekto vertė – 15 517 Eur

Projekto įgyvendinimo laikotarpis 

2022 m. vasario 11 d. – gruodžio 31 d. 

Projekto tikslas 

Išleisti Officina Plantiniana knygų, saugomų Nacionalinėje bibliotekoje, katalogą ir taip vykdyti šio rinkinio sklaidą, aktualizuojant jo lituanistinį aspektą ir įtraukiant jį į tarptautinių mokslinių tyrimų apyvartą.  

Projekto uždaviniai 

  1. Išleisti katalogą, pristatantį Nacionalinės bibliotekos plantenų rinkinį. 
  2. Publikuoti metaduomenų rinkinį. 
  3. Pabaigti parašyti ir į anglų kalbą išversti įvadinį straipsnį, analizuojantį Nacionalinės bibliotekos plantenų rinkinio knygų nuosavybės ženklus. 
  4. Pabaigti parengti Officina Plantiniana leidėjų anotacijas. 
  5. Vykdyti katalogo sklaidą – organizuoti leidinio pristatymą Nacionalinėje bibliotekoje, surengti nuotolinį tarptautinį knygos pristatymą pritraukiant atstovų iš įvairių Vakarų Europos atminties institucijų ir paviešinti pristatymo renginio vaizdo įrašą socialiniuose tinkluose. 

Projekto rezultatai 

Kiekybiniai projekto rezultatai: 

  1. Suregistruoti ir moksliškai aprašyti Nacionalinėje bibliotekoje saugomi Christophe’o Plantino (1520–1589), garsiausio Vakarų Europos XVI a. antrosios pusės spaustuvininko ir leidėjo, veiklą vykdžiusio Nyderlanduose, Prancūzijoje ir Vokietijoje, įkurtos spaustuvės leidiniai. 
  2. Sudarytas ir išleistas Officina Plantiniana spaustuvėje išleistų knygų – plantenų – katalogas. 

Kokybiniai projekto rezultatai: 

  1. Lietuvos ir užsienio kultūros istorijos tyrėjams ir besidominantiems senuoju dokumentiniu paveldu sudarytos sąlygos susipažinti su kataloge pateikiamomis knygomis, jų nuosavybės ženklais ir knygų grafika.  
  2. Prisidėta prie senojo Lietuvos ir Europos kultūros paveldo populiarumo didinimo. 

Planuojamas projekto poveikis 

  1. Officina Plantiniana spaustuvėje išleistų knygų – plantenų – katalogo publikavimu tikimasi papildyti jau esamus Plantino spaustuvės temai skirtus tyrimus ir sudaryti galimybę nuodugnesniems ir platesniems lituanistinio pobūdžio tyrimams Europos knygotyros kontekste. 
  2. Aktualizuojamas Nacionalinėje bibliotekoje saugomas kultūros paveldas, atkreipiamas visuomenės dėmesys į dokumentinį paveldą. 
  3. Tikslinės auditorijos – akademinės, bibliotekų specialistų – paskatinimas domėtis Europos knygos kultūra. 

Trumpas projekto pristatymas 

Plantino spaustuvės knygų, saugomų Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, katalogas kokybiškai papildys jau esamus Plantino spaustuvės veiklai išleistus leidinius pasaulio ir Lietuvos mastu. Šis katalogas papildys Lietuvos knygų komunikacijos ir sklaidos kelią, aktualizuojant žymiausios Vakarų Europos spaustuvės Officina Plantiniana leidinius. Nacionalinės bibliotekos plantenų rinkinys yra antras pagal dydį Lietuvoje – tik per 70 leidinių dubliuojasi su Vilniaus universiteto bibliotekoje saugomo didžiausio plantenų rinkinio Lietuvoje knygomis. Pagrindinę katalogo dalį sudarys knygų bibliografiniai duomenys, būklė, grafika. Į katalogą taip pat bus įtraukti Plantino-Moretų archyvo (pagrindinio Officina Plantiniana spaustuvės tyrimų vykdytojo) duomenimis žinomi, bet dar plačiai mokslinėje produkcijoje nenaudoti leidiniai. Tai svarbūs išsamių tarptautinių ir tarpdalykinių kultūrologijos, knygos istorijos, kitų sričių mokslo tyrimų duomenys. Itin daug dėmesio skiriama nuosavybės ženklams, atversiantiems galimybes kolektyvinės Plantino spaustuvės knygų savininkų biografijos tyrimams. Be išleisto katalogo, bus sudaryta elektorinės knygos versijos atviroji prieiga, taip pat bus publikuotas atvirosios prieigos metaduomenų rinkinys (metadata data-set), atliepiant šiuolaikinio mokslininko poreikius, sudarant sąlygas lengvesnei ir kokybiškesnei paieškai ir informacijos antriniam panaudojimui. Katalogą papildys įvadinis straipsnis, kuriame bus susisteminta informacija apie Nacionalinės bibliotekos plantenų buvusius savininkus ir galimas knygų patekimo į Lietuvą aplinkybes (šios knygos buvo perkamos, dovanojamos, vėliau jas siekė įsigyti kolekcininkai). Planuojamame išleisti Nacionalinės bibliotekos kataloge apimamas beveik visas Plantino spaustuvės veikimo laikotarpis (seniausios šio rinkinio knygos išleistos 1564 m., vėliausiai išleista 1755 m.), todėl knygos sugrupuotos pagal tuo metu veikusius Plantino-Moretų dinastijos leidėjus, vadovavusius Officina Plantiniana iki 1876 m. (spaustuvės uždarymo). Taip aktualizuojamas XVII a. 2-osios pusės – XVIII a. spaustuvės veiklos laikotarpis, kuriam tyrėjų dėmesio skirta vis dar per menkai. 

Projekto vadovė

Dr. Viktorija Vaitkevičiūtė Verbickienė, Retų knygų ir rankraščių  skyriaus vadovė, el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.; tel. (8 5) 239 8586

Projekto vykdytojos

  • Dr. Milda Kvizikevičiūtė, Retų knygų ir rankraščių  skyriaus vyriausioji tyrėja, el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Eva Praškevič, Retų knygų ir rankraščių  skyriaus vyresnioji tyrėja, el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.