Gegužės 12 d., pirmadienį, 17.30 val., Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Konferencijų salėje (V a.) vyks Aliodijos Ruzgaitės knygos „Baleto solistas ir choreografas Bronius Kelbauskas“ pristatymas.
Baleto solistė, pedagogė, istorikė ir kritikė Aliodija Ruzgaitė (1923–2017) – garsaus pedagogo, muziejininko, bibliotekininko Vinco Ruzgo (1890–1972) dukra. Vincas Ruzgas 1925 m. įsteigė Kauno Vinco Kudirkos biblioteką‑skaityklą, iki 1941 m. buvo jos direktorius.
A. Ruzgaitės parengta studija apie pirmąjį Lietuvos choreografą B. Kelbauską (1904–1975) – tai pagarbos ženklas pačiai autorei, kuri 100 metų jubiliejų būtų šventusi 2023 m., taip pat ir choreografui: 2024-ųjų gruodžio 25 d. paminėta jo gimimo 120 metų sukaktis.
Studijoje pateikiama daug detalių apie B. Kelbausko vaikystę, mokslą privačiose baleto studijose, atėjimą į Valstybės teatrą, darbą su to meto baleto trupės vadovais ir solistais, jo kaip artisto kūrybą, pastatytus spektaklius, kurie formavo Lietuvos baleto istoriją: Nikolajaus Rimskio-Korsakovo „Šecherezadą“ (1937), Boriso Asafjevo „Bachčisarajaus fontaną“ (1938), Reinholdo Gliero „Raudonąją aguoną“ (1940), Juozo Pakalnio „Sužadėtinę“ (1943), Juozo Gruodžio „Jūratę ir Kastytį“ (1965) ir kt.
A. Ruzgaitės studiją apie B. Kelbauską papildo jo sukurtų vaidmenų ir spektaklių sąrašas, daugumos jų recenzijos, suteikiančios progą įvertinti to laikotarpio baleto ir teatro kritikų požiūrį į baleto meną ir to požiūrio kaitą, atskleidžiančią baleto ir jo vietos kultūriniame diskurse raidą. Pridedama ir A. Ruzgaitės kaip Lietuvos baleto istorijos kūrėjos ir kritikės veiklą atspindinti bibliografija, aprėpianti XX a. šeštojo–XXI a. pirmojo dešimtmečio svarbiausius Lietuvos baleto įvykius, choreografų ir baleto solistų kūrybos refleksijas.
Knyga gausiai iliustruota nuotraukomis ir scenovaizdžių eskizais iš Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus bei Lietuvos literatūros ir meno archyvo.
Rankraštį spaudai parengė, priedus surinko ir komentarus parašė Helmutas Šabasevičius, redaktorė – Ilona Čiužauskaitė, dailininkas – Leonardas Mekionis, A. Ruzgaitės bibliografiją parengė Rasa Sidaraitė.
Knygą išleido Lietuvos kultūros tyrimų institutas, partneris – Lietuvos šokio informacijos centras.
Knygos pristatyme dalyvaus A. Ruzgaitės mokinės, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos pedagogės Deimantė Kupstaitė-Karpušenkovienė ir Giedrė Zaščižinskaitė-Keblienė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius, buvęs Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro primarijus Petras Skirmantas, renginį moderuos knygos sudarytojas, menotyrininkas, Lietuvos kultūros tyrimų instituto mokslininkas H. Šabasevičius.