SA, Share Alike
Apie išvestinių kūrinių sampratą plačiau paaiškinta ankstesniame skyriuje „Išvestiniai objektai: modifikacijos ir išvestiniai kūriniai“. Papildomai reikėtų žinoti, kad Creative Commons suteikiamos licencijos suteikia ir galimybę asmenį, iš internete paskelbtų objektų sukūrusį išvestinį kūrinį, įpareigoti dalintis savo kūrybos rezultatais – išvestiniais kūriniais. Toks įpareigojimas galimas tik tada, kai licencijos (teisių pareikštys) leidžia kurti išvestinius kūrinius (neturi ND elemento).
Kam skirtas toks įpareigojimas? Jo tikslas – paskatinti dar didesnę kultūros objektų sklaidą, įpareigojant kuo plačiau skelbti antrinius, t. y. išvestinius objektus, kur pradiniai paženklinti objektai buvo panaudoti kaip „įkvėpimas“, „pagrindas“, kaip sudedamieji naujo kūrinio elementai. Teisių turėtojas gali vadovautis ir principu „leidžiu bet kokiais būdais neatlygintinai naudotis savo kurtais objektais, tačiau juos nemokamai naudojantis asmuo neturėtų siekti teisių monopolio ir pats turėtų lygiai taip pat neriboti savo kūrybos prieinamumo – jis, kaip ir aš, turėtų skelbti savo kūrybą internete ir leisti savo kūryba laisvai naudotis kitiems asmenims“.
Creative Commons licencijos, įpareigojančios dalintis išvestiniais kūriniais, turi SA elementą (angl. Share Alike – „dalintis panašiu turiniu“). |
SA elementą turinčios Creative Commons licencijos: CC BY-SA, CC BY-NC-SA.
Creative Commons licencijų teisinė sąlyga, įpareigojanti dalintis išvestiniais kūriniais, numato, kad ženklinto objekto naudotojas turi dalintis savo sukurtais išvestiniais objektais, t. y. „suteikti objektus visuomenei naudoti bet kokiomis priemonėmis ar būdais <…>, pvz., atgaminti, viešai skelbti, viešai atlikti, skleisti, platinti, pranešti, importuoti, padaryti objektus prieinamus visuomenei, įskaitant ir tokiu būdu, kai visuomenės nariai gali gauti prieigą prie objekto pasirinktoje vietoje ir laiku“.