Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap
Naujienos iliustracija 2024 m. rugsėjo 30 d.

Modernizuojamos kultūros paveldo informacinės sistemos pristatytos Turizmo forume

Rugsėjo 24-25 dienomis Kauno kolegijoje vyko jau tradiciniu tapęs Turizmo forumas, kurio tema šiais metais – „Turizmas ir taika“. Naudodamiesi galimybe jaunimo auditorijai pristatyti paveldo turizmui aktualias platformas ir jų laukiančius pokyčius bei naujoves, forume dalyvavo ir Nacionalinės bibliotekos įgyvendinamo projekto „Kultūros paveldo informacinių sistemų konsolidavimas ir modernizavimas“ komandos atstovai Robertas Motuzas, Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas ir projekto veiklos procesų ir duomenų analitikas, ir Asta Raškevičiūtė-Šimkevičienė, projekto duomenų analitikė, skaitę pranešimą „Roges ruošk vasarą, o ratus – žiemą, arba keli scenarijai, kaip taikos metu įgalinti informacines technologijas prisidėti prie paveldo išsaugojimo ir turizmo plėtros“.

Šiuo metu atnaujinamą svarbiausią Lietuvos kultūros paveldo duomenų bazę – Kultūros vertybių registrą (KVR) – teigė žinantys pusė pranešimo klausiusių studentų, naudojimosi patirtį dalis jų įvardijo kaip gerą, pastebėta, kad sistemoje gausu naudingos informacijos, tačiau sunku naviguoti paieškoje ir atsirinkti konkrečius dominančius dalykus. Būsimi turizmo profesionalai dalijosi svarstymais, kaip KVR resursus galėtų pritaikyti populiarindami kultūros paveldo turizmą tarp Lietuvos ir užsienio svečių ir kokių iššūkių kyla naudojantis dabartine sistema.

Atliepdamas auditorijos susidomėjimą, R. Motuzas daug dėmesio skyrė naujovėms pristatyti, kurios laukia modernizavus dabartines kultūros paveldo informacines sistemas: studentams papasakota apie planuojamus naujus funkcionalumus, duomenų sąsajas su kitomis valstybės informacinėmis sistemomis ir pagrindinę naujovę – 3D skenavimą. Būtent dėl šios technologijos atnaujintame Kultūros paveldo registre atsiras net 71 trimatis objektas arba visas kompleksas reikšmingiausių nekilnojamojo Lietuvos paveldo statinių, ir šie modeliai, esant poreikiui, padės atkurti ir tvarkyti bei įvairiais būdais turistams pristatyti kultūros paveldą.

A. Raškevičiūtė-Šimkevičienė džiaugėsi studentų auditorijos įsitraukimu ir pozityviu kultūros paveldo sistemų laukiančių pokyčių vertinimu: „Jaunoji karta yra atvira naujovėms, tikisi šiuolaikinių sprendimų kultūros paveldo informacinių sistemų lauke, intuityvaus naršymo patirties, vizualaus informacijos pateikimo. Ateityje galimi įvairūs būdai panaudoti KVR sukauptus duomenis turizmo skatinimui. Pavyzdžiui, virtualios ir papildytos realybės produktai, kurie leistų turistams išmaniaisiais telefonais peržiūrėti 3D pastatų rekonstrukcijas, dalyvauti virtualiame istorinių įvykių atkūrime. Dar viena galimybė – automatinis atpažinimas atvykus į paveldo objekto teritoriją, kuris leistų geriau suprasti lankytojų elgseną: taip būtų galima įsivardinti populiariausius ir mažiau lankomus turistų objektus, pateikti jiems individualizuotus maršrutų pasiūlymus.“

/// /// ///

Projektą „Kultūros paveldo informacinių sistemų konsolidavimas ir modernizavimas“ įgyvendina Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos. Projektas finansuojamas Europos Sąjungos (NextGenerationEU) ir ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšomis.