Baimė yra universali žmogaus emocija, kuri mus suartina ir kartais pakursto smalsumą: norą prisiliesti prie to, kas baugu ir nepažinu. Nuo senų senovės žmogus mėgino įvairias būdais paaiškinti pasaulį, suteikti pavidalą jėgoms, kurių nesuprato ir kurias valdyti pats buvo nepajėgus. Taip radosi mitai, legendos, sakmės, padavimai – visa tradicinių religijų mitologija. Istorijos apie raganas, demonus, velnius, šmėklas, vaiduoklius ir panašius personažus laikomos šiuolaikinės siaubo literatūros ištakomis. Vakarų literatūroje šis žanras ypač suklestėjo XVIII a. pabaigoje ir buvo lyg atsvara švietimo epochos racionalumui.
Šiuolaikinio siaubo romano tipologijoje galime išskirti keletą teminių grupių, iš kurių gausiausios yra pasakojimai apie antgamtinius reiškinius (zombius, šmėklas, vaiduoklius, vampyrus, vilkolakius, demonus), fizinį smurtą (traumas, kraują, prievartą, brutalią jėgą ir bejėgiškumą) bei psichikos anomalijas (tamsiąją žmogaus proto pusę, beprotybę, egzistencinį siaubą).
Psichologai turi įvairių nuomonių apie tokios literatūros skaitymą. Panašiai kaip ir baisios pasakos vaikams, siaubo romanai suaugusiesiems gali suteikti galimybę saugiai įsivardyti, atpažinti ir tyrinėti savo baimes. Žinant, kad realiai pavojaus nėra, jas kontroliuojamai išgyventi. Tai vadinamoji saugios baimės teorija. Kita vertus, jautresniems skaitytojams tokios istorijos gali sukelti dar didesnį nerimo ir nepasitikėjimo pasauliu jausmą, tad, pažįstant save, jų geriau neskaityti.
Ir visgi drąsiausius bei smalsiausius kviečiame pažinti, tyrinėti ir suprasti! Nacionalinės bibliotekos Laisvalaikio skaitinių erdvėje III aukšte parengta leidinių ekspozicija „Šiurpesiai: siaubo literatūros klasika ir naujienos“, kurioje rasite įdomiausius tokios literatūros pavyzdžius nuo XIX a. pradžios iki mūsų dienų. Žanro klasika laikomus 1818 m. išleistą anglų rašytojos M. Shelley romaną „Frankenšteinas“, airio B. Stokerio 1897 m. publikuotą „Drakulą“, turėjusių didžiulės įtakos XX ir XXI a. literatūrai ir kinui. Taip pat – amerikiečių rašytojų H. Ph. Lovecrafto, E. A. Poe šiurpiosios mistikos kūrinius, siaubo karaliumi tituluojamo S. Kingo žymiausius romanus, šiandien kuriančių meistrų M. Edwardso, C. Wardo, K. Suzuki tekstus. Neliko pamiršti ir lietuvių autoriai – taip, mes irgi mokame kurti siaubo istorijas! Galbūt atradimas bus J. Skablauskaitės romanas „Žiežulės“, G. Vilpišausko „Vėjas nuo jūros“ ar L. Žutautės „9 apgamėliai“.
Visas literatūros sąrašas čia. Visus leidinius galima skolintis skaityti į namus.
Spalis kartais vadinamas „baugiuoju“ (spooktober) mėnesiu. Dėl ilgėjančių vakarų ir artėjančių Vėlinių jis kvieste kviečia tyrinėti tamsumas. Linkime saugios aštrių pojūčių kelionės!