Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap
Naujienos iliustracija 2024 m. gruodžio 10 d.

Nauja paroda portale epaveldas.lt kviečia į kelionę po M. K. Čiurlionio muzikinę laboratoriją

Unikali virtuali paroda „Nerealizuotos Čiurlionio muzikinės vizijos“ kviečia lankytojus susipažinti su itin reikšmingu Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybos paveldu – muzikiniais eskizais ir fragmentais. Parodos lankytojai turi galimybę ne tik pamatyti, bet ir pirmą kartą pasiklausyti Čiurlionio nerealizuotų muzikinių idėjų, pradedant nuo ankstyvųjų kūrybos metų iki paskutinių gyvenimo etapų. Šie skambantys eskizai – nuo pirminių idėjų užuominų iki kruopščiai į švarraščius perrašytų fragmentų – leidžia pažinti, kaip klostėsi kompozitoriaus muzikinės mintys. 

Įvairių Čiurlionio nebaigtų kurti kūrinių fragmentų randame nuo ankstyvosios kūrybos iki paskutinių gyvenimo metų. Kartais šie juodraščiai yra vienintelis neišlikusio kūrinio liudijimas. Jie leidžia bent apytiksliai įsivaizduoti, kaip ir ką norėjo sukurti kompozitorius. Kiti eskizai paties Čiurlionio yra gražiai perrašyti į atskirą švarraščių knygą kartu su baigtais kūriniais. Tačiau kai kurie švarraščiai kažkodėl baigiasi kartu su puslapio pabaiga, o kitame – jau anksčiau užrašytas naujas kūrinys. Belieka konstatuoti, kad iki mūsų dienų išliko sukurtas, bet neišsamiai perrašytas kūrinys.

Dauguma kūrinių eskizų ilgą laiką buvo užmiršti, tačiau jie taip pat yra neatsiejama Čiurlionio kūrybos dalis, atskleidžianti sudėtingus kompozitoriaus kūrybinius apmąstymus, jo dvejones ir tobulumo siekį. Tai ne tik fragmentai – tai blyksniai, liudijantys kūrybos procesą. Šiuolaikinė meno tyrimų kryptis, vis daugiau dėmesio skirianti menininkų kūrybos „paraštėms“, leidžia geriau suprasti, kaip gimsta meno kūriniai. Čiurlionio eskizai – nuo vieno dviejų taktų užrašų iki beveik užbaigtų kūrinių – yra puikus tokios kūrybinės kelionės pavyzdys. 

Parodoje eksponuojami eskizai taip pat suteikia unikalią galimybę lankytojams tapti Čiurlionio kūrybos interpretatoriais. Paroda ypač aktuali ne tik meno mylėtojams, bet ir muzikos tyrinėtojams, atlikėjams bei kūrėjams. Ji kviečia atrasti kūrybos procesą iš naujo – kaip dinamišką, neapibrėžtą ir visada tobulėti siekiantį judėjimą. Kiekvienas žvilgsnis į šiuos fragmentus atveria naują perspektyvą, naują galimybę įprasminti Čiurlionio muziką šiandieniame kontekste. 

Parodą parengė Nacionalinės bibliotekos Muzikos ir vizualiųjų menų skyriaus darbuotojai dr. Darius Kučinskas ir Živilė Časaitė.

Paroda eksponuojama portale epaveldas.lt, ją galite peržiūrėti čia.

Linkime malonių įspūdžių!