Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap
Naujienos iliustracija 2025 m. balandžio 14 d.

Nacionalinėje bibliotekoje – penkių Ukrainos nacionalinių bibliotekų vadovų stažuotė (atnaujintas ir papildytas)

Balandžio 10–12 dienomis Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje stažuojasi penkių Ukrainos nacionalinių bibliotekų vadovai. Stažuotės programoje numatoma pristatyti Lietuvos nacionalinės bibliotekos veiklas ir patirtį vykdant nacionalinius projektus, plėtojant pastatų, informacinių technologijų (IT) ir paslaugų infrastruktūrą.

Kolegos iš Ukrainos ketina susipažinti su įdiegtomis pastatų, fondų apsaugos, priešgaisrinėmis sistemomis, lankytojų judėjimo valdymo priemonėmis ir sprendimais. Stažuočių programą remia ir finansinę paramą skyrė Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

„Džiaugiamės galėdami tęsti bendradarbiavimą su kolegomis iš Ukrainos. Šiais metais planuojame priimti dar dvi ukrainiečių stažuotojų grupes. Kviesime bibliotekų specialistus susipažinti su bibliotekų viešųjų paslaugų infrastruktūra, jos įvairove ir prieinamumu. Ukrainos paveldą saugančių bibliotekų darbuotojai turės galimybę pasisemti žinių apie tai iš savo kolegų Lietuvoje“, – sakė Nacionalinės bibliotekos generalinė direktorė Aušrinė Žilinskienė.

Pirmąją stažuotės dieną Ukrainos bibliotekininkai susitiko su kultūros viceministre dr. Ingrida Veliute aptarti Lietuvos pastangų ir galimybių prisidedant prie Ukrainos kultūros išsaugojimo ir stiprinimo, prie kultūros specialistų profesinių kompetencijų tobulinimo.

Balandžio 11 d. kolegos iš Ukrainos Kyjivo, Odesos ir Charkivo nacionalinių bibliotekų taip pat lankėsi Vilniaus universiteto (VU) Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC). Svečius priėmė VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė, Informacijos paslaugų departamento direktorė Marija Prokopčik, Mokslinės informacijos ir technologijų departamento direktorė dr. Žibutė Petrauskienė. Bibliotekos direktorė pristatė VU bibliotekos viziją, misiją ir veiklas, akcentuodama bibliotekos akademinį ir valstybinės reikšmės statusą, kuriant ir teikiant aukštos kokybės informacines paslaugas, atveriant gausius mokslo ir kultūros paveldo fondus akademine bendruomenei ir plačiajai visuomenei. Svečiai turėjo galimybę susipažinti su MKIC „iš vidaus“ – lankėsi ne tik viešosiose erdvėse, bet ir saugyklose. Svečiams kilo daug klausimų dėl infrastruktūros sprendimų, erdvių paskirstymo.

Svetingose MKIC patalpose Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Komunikacijos ir rinkodaros departamento direktorė Viktorija Pukėnaitė-Pigagienė pristatė Nacionalinės bibliotekos rinkodaros ir komunikacijos programas. Kolegas domino mokamos paslaugos, taikoma kainodara, garso įrašų studijos paslaugos, knygyno administravimas.

Susitikimas Ukrainos centre

Jautrus susitikimas vyko Ukrainos centre, įsikūrusiame Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Vilniaus padalinyje. Centro įkūrimą inicijavo Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė kartu su Ukrainos pirmąja ponia Olena Zelenska, siekdamos sukurti ukrainiečių bendruomenei Lietuvoje skirtą atvirą kultūros, švietimo ir bendruomeninių paslaugų erdvę. Susitikime dalyvavo ir Lietuvos Respublikos Prezidento vyriausioji patarėja dr. Jolanta Karpavičienė, patarėjas kultūrai Mindaugas Bundza, prie jų prisijungė VDU komunikacijos prorektorė doc. dr. Vilma Bijeikienė, Ukrainos cento vadovė Erika Vaiginienė. 

Susitikimas buvo jautrus ir nuoširdus. VDU prorektorė pasakojo apie centro įkūrimo idėją, prisiimtą atsakomybę ir garbę prisidėti prie pagalbos Lietuvą pasirinkusiems ukrainiečiams. Pasak V. Bijeikienės, bibliotekos yra visuomenės susitelkimo ir atsparumo vieta. Ji pasidžiaugė, kad VDU tarptautiniai studentai tampa „Ukrainos ambasadoriais“ ir dalijasi tikromis žiniomis apie tai, kas vyksta. Prorektorė pajuokavo, kad LDK kunigaikštis Vytautas būtų nesupratęs, jeigu jie būtų atsisakę tokį centrą kurti.

Tęsdama istorinę temą kalbėjo prezidento patarėja dr. Jolanta Karpavičienė. Ji minėjo ne tik bendras istorines patirtis, bet ir akcentavo Prezidento lūkesčius padėti Ukrainai integruotis į Europos Sąjungą, vystyti bendras vertybes, akcentuojant, kad Ukraina yra Vakarų kultūros dalis. „Mes visi pasiryžę rašyti naują istoriją“, – teigė patarėja ir pasidžiaugė VDU potencialu ir Nacionalinės bibliotekos veiklomis, prisidedančiomis prie Centro veiklų.

Sunku perduoti kolegų iš Ukrainos emocijas ir padėkas už suorganizuotą stažuotę. Gyvenimas Ukrainoje ypatingas. Kaip sakė Natalija Petrenko, Charkivo valstybinės V. Korolenkos mokslinės bibliotekos direktorė, – Charkivas yra betoninis miestas, o po betonu gyvena žmonės. Todėl mūsų visų noras ir pareiga prisidėti, kad jie negyventų po betonu.

Apžvelgdama įvykusį susitikimą Nacionalinės bibliotekos generalinė direktorė Aušrinė Žilinskienė reziumavo, kad „scenarijaus „B“ tiesiog nėra. Kolegų tvirtybė mus įkvepia – kad ir kokia būtų padėtis, dirbame ateičiai, o Nacionalinių bibliotekų lyderyste, patirtimis ir įdirbiu noriai dalysimės su kolegomis ukrainiečiais ir ateityje“, – pažymėjo nacionalinės bibliotekos vadovė.

Ukrainiečiai taip pat aplankė Gedimino pilies bokštą, susipažino su Lietuvos didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmais.

Nuotraukų autorius - Vygaudas Juozaitis.