Vasario 25 d. 18 val. kviečiame į papildomą režisieriaus Loïco Salfati filmo „Vilniaus Didžiosios sinagogos paslaptys“ (2023, 100 min.) peržiūrą Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Konferencijų salėje (V a.). Filmas rodomas prancūzų ir anglų kalbomis, subtitrai – lietuvių ir anglų k.
Filme pasitelkiant istorinius ir dokumentinius faktus, vizualinius akcentus ir interviu su archeologų komanda iš Lietuvos, JAV ir Izraelio pasakojama Vilniaus Didžiosios sinagogos, sunaikintos 1950 m., istorija. Filme daug faktinės medžiagos – vaizdų, interviu, amžininkų prisiminimų.
Nuo seniausių laikų žydai Lietuvoje turėjo labai senas religines tradicijas. Iš Lietuvos kilo daug žymių rabinų, kantorių, Toros ir Talmudo žinovų, čia veikė žymios ješyvos, buvo gausu sinagogų. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėse susiformavo turtinga ir savita sinagogų architektūra. XVI–XVIII a. Lietuvos žydai pastatė daugybę mūrinių ir medinių sinagogų. XIX a. pabaigoje vien Vilniuje jų buvo per šimtą.
Seniausia ir pati žymiausia iš jų buvo Vilniaus Didžioji sinagoga, ištisus amžius traukusi į Vilnių judaizmo žinovus ir religinės tradicijos autoritetus iš visos Europos. Vilniaus Gaono Elijahu’o ben Šlomono Zalmano, garsiausio XVIII a. išminčiaus, pasaulinio garso Toros ir Talmudo komentatoriaus, vardas išgarsino Vilnių kaip Lietuvos Jeruzalę, o Didžioji sinagoga tapo jos simboliu.
Kviečiame registruotis ir dalyvauti. Įėjimas atviras su registracija.
Loicas Salfati gimė 1974 m. Bezansone (Franš Kontė adm. regionas, Prancūzija). 2002 m. baigė inžinerijos studijas, atvyko gyventi į Vilnių. Čia fotografavo, dirbo knygyne, mokykloje, o dabar – Prancūzų institute. 2005 m. Lietuvos dailės muziejuje kartu su Agne Narušyte rengė Robert’o Doisneau parodą, po metų su Margarita Matulyte kuravo Izraelio Bidermano-Izio fotografijų parodą. 2017 m. išleido knygą „Kita paveikslų pusė“, kurioje užfiksuotos kasdienio restauratorių darbo akimirkos. 2023 m. Loicas išleido dokumentinį filmą „Vilniaus Didžiosios sinagogos paslaptys“.
Iki seanso pradžios kviečiame aplankyti ir Jono Kulikausko parodą „Aš dažnai pamirštu“, Parodų salė, III a.