Kokios temos šiandien domina jaunuosius Lietuvos tyrėjus, sužinosite Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centro organizuojamame jaunųjų tyrėjų paskaitų cikle. Septintąjį šių metų pranešimą liepos 8 d. 18 val. skaitys istorikė, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytoja dokt. Alisa Miller.
Šiame pristatyme nagrinėjama Vilniaus geto tikrovė, Holokausto atmintis ir šiuos dalykus skirianti tyla, kurioje pasislėpė skirtingi kovos sąvokos atspindžiai. Prisimename Lietuvos Jeruzale vadintą ikikarinį Vilnių ir jo žlugimą, kurio tragišką faktą byloja Panerių memorialas ir kelios Vilniaus senamiesčio lentelės, bet tarp jų – trys Vilniaus geto gyvavimo metai ir jame įkalintų žmonių idėjos ir sprendimai. Atmintis jiems negailestinga – dažnu atveju ji fiksuoja tik sprendimų pasekmes, atsakydama į klausimą, kas atsitiko?. Žydų ginkluotasis pasipriešinimas dažnai suvokiamas tik kaip pavieniai sukilimai ir / arba vertinamas kartu su kitų partizanų veikla, prie kurių žydų kovotojai jungdavosi, bėgdami iš geto. Vilniaus gete ginkluotas sukilimas taip ir neįvyko, tad partizanų strategijos, taktikos, dvejonės ir patį sprendimą ginkluotis paveikusios aplinkybės liko istorijos puslapių paraštėse. Pranešime partizanams bus suteikta galimybė savotiškai „papasakoti“ apie geto politinę suirutę, savirealizacijos siekį, valdžios troškimą ir jų pačių sudėtingas pokario savirefleksijas. Galbūt mažai žinome apie žydų partizanus, nes jie patys norėjo būti pamiršti?
Renginys vyks Nacionalinės bibliotekos Valstybingumo erdvėje, II a.
Kviečiame rezervuoti laiką kitiems ciklo pranešimams:
Rugpjūčio 14 d. 18 val. Agnieškos Avin ir Gopalo Michailovskio pranešimas apie sąvokų „čigonas“ ir „romas“ istoriškumą ir politiškumą.
Rugsėjo 16 d. 17 val. Rūtos Matimaitytės pranešimas apie vilko vaikus.