Déjà vu – jausmas, kad dabartyje vykstantį momentą jau esi išgyvenęs anksčiau. Dažniausiai, pajutę, kad tam tikrą situaciją iki smulkmenų jau esame patyrę, šiek tiek sutrinkame, manome, kad tai kažkas keisto, mistiško. Tačiau netrukus užsimirštame ir gyvename toliau. Kiek netikėtai tokį jausmą teko išgyventi rubrikos „Bibliotekininkas renkasi“ viešniai – Nacionalinės bibliotekos Komunikacijos ir rinkodaros departamento Rinkodaros ir intelektinių paslaugų skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkei Ainai Kirdulienei, kai jos paprašėme dalyvauti kūrybinių dalybų rubrikoje ir pristatyti savo mėgstamiausių autorių ar knygų penketuką.
„Kai prieš kelerius metus su kolege televizijoje kūrėme kultūros laidą, menininkus prašydavome pasidalyti labiausiai atmintin įstrigusių kultūros objektų penketuku. Vienų įkalbinėti net nereikėdavo: regis, tas mėgstamiausių meno objektų penketukas seniai aiškiai nušlifuotas ir suguldytas atmintin. Kitus įkalbinėjant tekdavo nemenkai paplušėti. Visada atsiminsiu jau amžinybėn iškeliavusio profesoriaus Leonido Donskio atodūsį – „statote mane į beviltišką padėtį“. Kai pačiai netekdavo dalintis, galvodavau, na, nejaugi taip sunku tą penketuką suraityti. Dabar situacija atsisuko prieš mane, ir štai, déjà vu, aš priremta prie sienos“, – gana iš toli linksmai pradeda A. Kirdulienė. „Tik dabar aiškiai suvokiu garbaus profesoriaus atodūsio prasmę. Kaip galima išskirti TIK penketą iš visko, kas paliko neišdildomą įspūdį?!“
Pasak Ainos, jai vienodai stiprų įspūdį paliko literatūros paraštėse šmėžavusi ir atokiai nuo smalsuolių žvilgsnių kūrusi Jolita Skablauskaitė, ir ryškiai literatūros žvaigžde šviečianti istorinių romanų diva Kristina Sabaliauskaitė. Vienodai kvapą užgniaužusi ji skaito ir žavisi Marinos Cvetajevos eilėmis, ir Liudmilos Ulickajos proza. Savo favoritais laiko ir šiuos kūrėjus vyrus: Remarką, Maną, Hesę, Markesą...
„Jie man – literatūros džentelmenai. Nors lygioje gretoje statau ir džiūgaudama sveikinu ir šiuolaikinius – mūsų šalies – autorius: Rimantą Kmitą, laiko mašina perkėlusį mums į Nepriklausomybės priešaušrio Šiaulius, ir Gabiją Grušaitę – savo personažo Stasio Šaltokos keliais nuvedusią skaitytojus į tolimiausius Azijos (ir žmogaus egzistencijos!) užkaborius“, – neseniai patirtais skaitymo malonumo džiaugsmais dosniai dalijasi bibliotekos darbuotoja ir prisipažįsta, kad „vasaros vėjai ūžauja ne tik ore, bet ir galvoje, kai stengiesi tvarkingai ir aiškiai sustyguoti mėgstamų autorių ir jų kūrinių penketuką, o išeina kažkoks džiazas, ir nors tu ką...“
Ir tai tikra tiesa, kad vasaros vėjai ne tik maloniai šiūrena skaitomų knygų puslapius paplūdimyje, sodo hamake, sėdint parke ant suolelio, kavinėje ar jaukioje Nacionalinės bibliotekos erdvėje. Svarbiausia, kad tie vėjai lapuose ar galvoje atpūstų žodžiais nenusakomą ir jokiomis taisyklėmis neapibrėžiamą skaitymo malonumą ir atradimo džiaugsmą! To visiems mūsų skaitytojams kuo nuoširdžiausiai linki rubrikos „Bibliotekininkas renkasi“ viešnia ir kūrėjai.
Paminėtų autorių knygas galite rasti Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje arba bibliotekų virtualių paslaugų portale ibiblioteka.lt.