Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap
Naujienos iliustracija 2024 m. spalio 23 d.

Atvirosios prieigos nauda, būdai ir galimybės

Pirmieji atvirosios prieigos pradininkai buvo nekomercinės elektroninės leidybos atstovai ir bendruomenės, supratusios, kad mokslo progresui reikalinga laisva prieiga prie recenzuojamų mokslinių žurnalų, knygų ir kitos mokslinės informacijos, kad kiekvienas asmuo be apribojimų galėtų susipažinti su naujausiais moksliniais tyrimais, ypač kai jie finansuojami viešosiomis lėšomis.

Šiais metais, minint Tarptautinę atvirosios prieigos savaitę, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ne tik kviečia į šiai temai skirtus specialius mokymus spalio 24 d. 14 val. „Informacinis raštingumas: atviroji prieiga – nauda ir galimybės“, į kuriuos užsiregistruoti galima čia, pristato atvirosios prieigos leidinius, kuriuose aprašytos šiuolaikinės socialinės bei technologinės galimybės, bet ir siūlo susipažinti su būdais, kuriais atviroji prieiga leidžia lengviau pasiekti mokslinių tyrimų rezultatus.

Atviroji prieiga prie mokslinių tyrimų rezultatų vykdoma vadinamaisiais žaliuoju, auksiniu, mišrios prieigos (hibridiniu) ir deimantiniu keliais. Visi jie vienas nuo kito skiriasi informacijos paskelbimo ir prieinamumo būdais, todėl būtina trumpai juos pristatyti ir taip skatinti atvirosios prieigos prieinamumą kuo platesnėms bendruomenės grupėms.

Žaliasis kelias – atvirosios prieigos modelis, kai į atvirosios prieigos institucines arba tematines talpyklas archyvuojama išleista arba dar nepublikuota mokslinė produkcija iš karto po paskelbimo arba praėjus nustatytam atvirai skelbti draudimo laikotarpiui.

Auksinis kelias – mokslinės produkcijos paskelbimas atvirosios prieigos leidiniuose. Dažniausiai šio modelio leidybos išlaidas apmoka institucija, fondai arba pats autorius, tačiau galutiniam vartotojui publikacijos yra prieinamos ir gali būti naudojamos laisvai ir nemokamai.

Mišrios prieigos (hibridinis) kelias – kai moksliniai straipsniai prieinami pagal Atvirosios prieigos licencijas, autoriams sumokėjus straipsnio parengimo mokestį. Kiti to paties žurnalo straipsniai yra prieinami tik prenumeratoriams.

Deimantinė atviroji prieiga yra kaip „auksinė“, nes straipsnis yra iš karto atvira prieiga žurnale ir niekam nereikia mokėti už jo skaitymą. Tačiau naudodamas auksinę atvirąją prieigą autorius (arba jo institucija ar finansavimo agentūra) paprastai turi sumokėti publikavimo mokestį, kad straipsnis būtų paskelbtas. Deimantinės atvirosios prieigos atveju jiems nereikia mokėti, todėl procesas yra visiškai nemokamas tiek autoriams, tiek skaitytojams.

Pagal 2021 m. atliktą pasaulinį tyrimą, tarp populiariausių buvo paminėtas deimantinės prieigos kelias, kuriuo Rytų Europoje naudojosi vidutiniškai 81 %, o Lotynų Amerikoje net 95 % visų apklaustųjų.

Vienas pirmųjų deimantinės atvirosios prieigos apibrėžimų buvo paskelbtas dar 2013 m., kuris nusakė, kad deimantinės atvirosios prieigos modelis yra procesas, kai ne pelno siekiančios ir nekomercinės organizacijos, asociacijos ar tinklai skelbia medžiagą, kuri yra nemokamai prieinama internete skaitmeniniu formatu, o skaitytojams ir autoriams neleidžiamas jos naudojimas komerciniais tikslais ir siekiant pelno. Deimantiniai atvirosios prieigos žurnalai dažniausiai yra daugiakalbiai, siekiant kuo plačiau atskleisti pasaulio tautų daugiakultūriškumą, minėtas bruožas atspindi ir šių metų Atvirosios prieigos savaitės pagrindinę temą „Bendruomenė svarbiau už komercializaciją“ (Community over Commercialization).

Atsižvelgiant į šios prieigos svarbą, 2022 m. kovo mėn. buvo paskelbtas ir pradėtas įgyvendinti „Deimantinės atvirosios prieigos veiksmų planas“ (Action Plan for Diamond Open Access). Nuo tada jį patvirtino daugiau kaip 150 įvairių pasaulinių organizacijų.

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka nuo 2021 m. leidžia deimantinės atvirosios prieigos elektroninį periodinį mokslo žurnalą „Aktualu rytoj / Relevant Tomorrow“, kurio tikslas – siekti akademinio dialogo ir skatinti tarpdalykinius ryšius socialinių ir humanitarinių mokslų srityse. Žurnalo autoriams netaikomi jokie straipsnių pateikimo ar publikavimo mokesčiai. Skelbiamiems straipsniams suteikiami skaitmeninių objektų identifikatoriai DOI (Digital Object Identifier). Šis dvikalbis periodinis leidinys yra deimantinės atvirosios prieigos žurnalas, kurio turinys yra nemokamai pasiekiamas ir suteikiama teisė jį skaityti, išsaugoti savo kompiuteryje, kopijuoti, platinti, spausdinti, atlikti paiešką ar pateikti nuorodą į viso teksto dokumentus.

Atviroji prieiga ir visi jos vykdymo būdai suteikia plačias galimybes itin gausiai internetinių išteklių vartotojų grupei, kurią sudaro visuomenė, akademinė bendruomenė ir leidėjai. Tad kviečiame sekti aktualią informaciją šia tema ir naudotis Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Atvirosios prieigos ištekliais Ištekliai › Duomenų bazės › Atvirosios prieigos ištekliai.