Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap
Naujienos iliustracija 2024 m. spalio 25 d.

Pasaulio banko atvirosios prieigos saugyklos naujienos

Pasaulio banko atvirosios prieigos saugykla „The World Bank Open Knowledge Repository“ (OKR) – atviras žinių šaltinis, prieinamas kiekvienam pasaulio vartotojui, kur galima skaityti publikuojamus dokumentus, juos atsisiųsti, kopijuoti, spausdinti. OKR nuolat pasipildo naujais leidiniais, ataskaitomis ir tyrimų medžiaga. Duomenų bazėje esančius atvirosios prieigos leidinius be jokio prisijungimo galite skaityti ir bibliotekoje, ir namuose.

Naujausius ir kitus Pasaulio banko leidinius rasite Nacionalinės bibliotekos interneto svetainėje pasirinkę nuorodą: Ištekliai › Duomenų bazės › Užsienio › Tarptautinių organizacijų duomenų bazės › The World Bank Open Knowledge Repository.

Rekomenduojamų leidinių sąrašą papildėme naujomis publikacijomis, kviečiame susipažinti.

Cybersecurity Economics for Emerging Markets

Šiuolaikiniame pasaulyje skaitmeninės technologijos sparčiai keičia daugybę kasdienio gyvenimo aspektų. Kad paskatintų ekonomikos augimą, gerintų viešąsias paslaugas ir pakeltų gyvenimo lygį, besivystančios šalys taip pat siekia panaudoti technologijų galią. Valstybės neišvengiamai susiduria su padidėjusia kibernetinių grėsmių rizika: ribotais finansų ištekliais, netinkama infrastruktūra, politiniais neramumais, kvalifikuotų kibernetinio saugumo specialistų trūkumu, teisės aktų spragomis. Leidinys „Kibernetinio saugumo ekonomika besivystančiose rinkose“ – tai novatoriškas mokslinis darbas, nagrinėjantis kibernetinių incidentų priežastis ir pasekmes visame pasaulyje. Knygoje analizuojami šimtai mokslinių darbų ir tūkstančiai per pastarąjį dešimtmetį įvykusių kibernetinių incidentų maždaug 190-yje šalių. Leidinyje atskleidžiamos incidentų ypatybės, tendencijos, minimas vaidmuo, kurį gali prisiimti privatūs rinkos dalyviai ir vyriausybės, siekdami apsaugoti infrastruktūrą elektroninėje erdvėje.

 

Knygos viršelisFinance and Prosperity 2024

Beveik 70 procentų šalių, susiduriančių su didele finansų sektoriaus rizika, nėra tinkamai pasirengusios susidoroti su finansine įtampa. Ataskaitoje akcentuojama problema – daugybėje šalių išaugęs valstybės skolų mastas. Šis rizikos faktorius ypač padidėjo per pastarąjį dešimtmetį. Leidinyje nagrinėjama, kaip valstybės gali sutelkti daugiau finansų kovai su klimato kaita per bankų sektorių, nepakenkiant finansų sektoriaus stabilumui ir vargingiau gyvenančių piliečių gerovei.

 

Knygos viršelisWorld Development Report 2024: The Middle-Income Trap

Daugeliui vidutines pajamas gaunančių šalių nuo 1990-ųjų puikiai sekėsi išvengti mažų pajamų lygio ir panaikinti didžiulį skurdą, todėl susidaro įspūdis, kad pastarieji trys dešimtmečiai buvo puikūs vystymuisi. Tačiau senstant visuomenei, augant protekcionizmui šiandienos vidutines pajamas gaunančios ekonomikos susiduria su iškylančiais sunkumais. Remiantis vystymosi patirtimi ir ekonominės analizės pažanga nuo šeštojo dešimtmečio, 2024 m. Pasaulio vystymosi ataskaitoje nurodomi būdai, kaip besivystančioms ekonomikoms išvengti „vidutinių pajamų spąstų“. Mažesnes vidutines pajamas gaunančių šalių vyriausybės turi atsisakyti įpročio kartoti tas pačias investicijomis pagrįstas strategijas ir dirbti, kad į savo ekonomiką įtrauktų modernias technologijas ir sėkmingus verslo procesus. Tam reikia dar kartą pertvarkyti įmones, darbą ir energijos naudojimą ir dar labiau skatinti ekonominę laisvę, socialinį mobilumą ir politinę konkurenciją.

 

Knygos viršelisMobility and Development, Fall 2024: Innovations, Policies, and Practices

Leidinyje pristatomos devynios istorijos apie inovacijas, politikos reformas ir techninius sprendimus transporto srityje, gerinančius gyvenimo kokybę. Pradedant didžiųjų duomenų panaudojimu miestų transportui Lotynų Amerikoje, aptariamas bepiločių skraidyklių potencialas regione. Kitame straipsnyje atskleidžiama, kaip viešasis transportas gali padidinti ekonomines moterų galimybes Vidurio Rytuose ir Šiaurės Afrikoje. Toliau aptariamas Centrinės Azijos regionas – kaip patobulinti keliai daro įtaką darbo vietų kūrimuisi Armėnijos kaimo vietovėse. Keliaudami į Pakistaną, autoriai aptaria, kaip paspartinti elektrinio mobilumo pritaikymą. Paskutiniame straipsnyje parodoma, kaip ličio technologijų panaudojimas galėtų pakeisti Argentinos šiaurės vakarų ekonominį koridorių.

 

Knygos viršelisPlanning for Transit-Oriented Development in Emerging Cities

Urbanizacija spartėja neregėtu tempu, todėl ypatingas dėmesys skiriamas tvariam ir efektyviam miestų planavimui. Besikuriančiuose miestuose siūloma greitai augančias zonas paversti gyvybingomis, į tranzitą orientuotomis bendruomenėmis. Leidinys akcentuoja žemės sklypų naudojimo taisyklių suderinimo su transporto planavimu svarbą. Knyga yra puiki pagalbinė priemonė miestų planuotojams, urbanistikos specialistams ir visiems, besidomintiems tvarių, gyventi tinkamų miestų kūrimu. Čia pateikiami principai ir rekomendacijos, kuriomis vadovaujantis galima kurti įtraukią, efektyvią, integruotą miestų ateitį.