Gyvas žodis. Redakcija siūlo atkreipti dėmesį į kultūros lauke triūsiančius darbštuolius: bibliotekų, muziejų, archyvų darbuotojus ir jų prasmingas veiklas. Šiame numeryje apie šių dienų kasdienybės iššūkius pasakoja Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Abazoriuvienė ir Rokiškio „Romuvos“ gimnazijos bibliotekininkė Reda Kiselytė.
Įvykis. Šiemet Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka mini 105-ąsias įkūrimo metines. Rugsėjo 16–22 dienomis biblioteka parengė šiai sukakčiai skirtą renginių programą ir pakvietė didelius ir mažus, esamus ir būsimus skaitytojus, čia dirbančius ar jau atsisveikinusius su biblioteka darbuotojus švęsti kartu. Publikacijoje – kai kurių renginių apžvalga.
Tema: viskas apie stalo žaidimus. Šiame teminio ciklo straipsnyje – Vaivos Markevičiūtės parengtas pasakojimas apie bibliotekų indėlį populiarinant stalo žaidimus Lietuvoje: kuri šalies biblioteka sukūrė pirmą literatūrinį stalo žaidimą, kuriose bibliotekose galima skolintis žaidimus į namus, o kurioje vyksta tradicinės savaitinės popietės?
Šiandien aktualu. Knygų skolinimą galima vadinti viena seniausių istorijoje tvarumo apraiškų, tačiau šių dienų bibliotekos propaguoja ir daugiau tvarių veiklų. Tomas Pauliuščenka atskleidžia, kokius aspektus į tvarumo veiklą įtraukia Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, kaip tvarumo filosofiją įgyvendina kasdienėje darbuotojų veikloje, dalijasi su visuomene.
Pokalbis. „Tvirtai galiu teigti, kad Lietuvoje turime itin pažangias, ambicingas, modernias bibliotekas. Svečiai būna sužavėti ir net priblokšti Lietuvos bibliotekų kultūros, mūsų edukacinių veiklų įvairovės, kultūros projektų gausos“, – sako Urtė Šulskienė, geriausio 2023 m. jaunojo bibliotekininko vardą pelniusi Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos kultūros projektų vadovė. Kas įkvepia ieškant veiklos idėjų, kaip „užuosti“ sėkmę atnešiantį sumanymą, pašnekovės klausia Vaiva Markevičiūtė.
Nauji leidiniai. Šį gruodį Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus leidžiamam vaikų ir jaunimo literatūros žurnalui „Rubinaitis“ sukanka 30 metų. Taip sutapo, kad Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka išleido žurnalo pirmojo šimto numerių (1994–2021 m.) straipsnių bibliografijos rodyklę. Ją pristato Džiuljeta Maskuliūnienė.
Bibliotekų turtai. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Muzikos ir vizualiųjų menų skyriuje saugomos 33 originalios fotografo Vilhelmo Zacharčiko (1841–1869) nuotraukos, kurios sudaro „Vilniaus albumo“ (apie 1866) rinkinį. Lietuvos fotografijos istorijoje šis fotografas laikomas trečiu asmeniu, sukūrusiu Vilniaus vaizdų. Kuo išskirtinis šis „Vilniaus albumas“? Kaip iš Ukrainos kilęs fotografas atsidūrė Vilniuje? Atsakymus pateikia Jūratė Perkumaitė.
Tyrėjui įdomu. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centro darbuotojams rengiant knygą „Sąjūdis prisistato Amerikai“, atsirado poreikis ištirti, kaip tuomečio Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Seimo Tarybos pirmininko Vytauto Landsbergio 1989 m. vizitą į JAV, apskritai apie nepriklausomybę prabilusios Lietuvos procesus matė JAV politikai bei žiniasklaida. Kad susipažintų su pirminiais šaltiniais, Nacionalinės bibliotekos Valstybingumo centro vadovė išvyko į stažuotę Jungtinėse Valstijose. Ką pavyko nuveikti ieškant reikiamos medžiagos Kongreso bibliotekoje ir Nacionalinio archyvo Vašingtono padalinyje, atskleidžia Ilona Strumickienė.
Biblioteka ir jos vardas. Asta Gasiūnienė pasakoja apie Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos ir kalbininko prof. Vytauto Vitkausko (1935–2012), kurio vardu pavadinta ši įstaiga, glaudžią sąsają. Kaip bibliotekoje puoselėjamas žymaus kraštiečio atminimas: kokie autentiški dokumentai, asmeniniai daiktai saugomi V. Vitkausko memorialinėje ekspozicijoje, kokie bibliotekoje rengiami profesoriaus veiklą, indėlį į kalbos mokslą primenantys renginiai, iniciatyvos?
Užsienyje. Rugsėjo 30–spalio 3 d. Brisbane (Australija) vykusiame Tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (IFLA) Informacinės ateities susitikime (Information Futures Summit) pasaulio bibliotekų asociacijų atstovai tarėsi, kaip, sutelkiant įvairių specialistų kompetencijas, dirbti kartu, kad būtų greičiau įveikti šių dienų informaciniai iššūkiai. Trumpą pranešimą iš numatytų 40 patirties pristatymų renginyje skaitė ir Edita Jareckaitė.
Užsienyje. Europos Sąjungos programa „Erasmus+“ sudaro galimybę bibliotekoms vykdyti suaugusiųjų švietimo srities mobilumo projektus – bibliotekų specialistai vyksta į kolegų darbo stebėjimo vizitus užsienyje. Kaip Švedijos bibliotekų sistemoje įgyvendinama atviros erdvės koncepcija, kokios teikiamos suaugusiesiems, taip pat mažiau galimybių turintiems asmenims skirtos paslaugos, domėjosi ir skaitytojams atskleidžia Gita Vilčiauskienė.
Ką skaityti. Norisi paskaityti, tačiau nenusprendžiate, kokią knygą pasirinkti? Kartu su instagramo knygų apžvalgininkais tiesiame jums pagalbos ranką – dalijamės įvairių žanrų ir temų literatūros rekomendacijomis. Dėmesio vertus leidinius rekomenduoja Rasa Traberg (knygu_princeses).
Bendraukime ir socialiniame tinkle „Facebook“: Žurnalas „Tarp knygų“!
Primename, kad žurnalą galima užsisakyti visuose AB Lietuvos pašto skyriuose. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje galite užsisakyti metinę PDF varianto prenumeratą.
Spausdintinus žurnalo numerius galima įsigyti Nacionalinės bibliotekos knygyne (Gedimino pr. 51, Vilnius) arba kreiptis el. p.
Kviečiame „Tarp knygų“ numerį vieną mėnesį skaityti ir virtualiojoje erdvėje.
Viršelyje
Kaip nurašytoms knygoms suteikti antrą gyvenimą? Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka tvarumo idėjas įgyvendina pasitelkdama ir menininkus. Meninės instaliacijos „Kur mano žirgas?“ autorė – knygų vaikams iliustruotoja ir rašytoja Lina Žutautė. „Norėjosi išsaugoti tą vaikystės dvasią, o karuselė, mano galva, tam labiausiai tinka“, – paaiškina savo sumanymą Lina. Ką tvarumas reiškia bibliotekoms – plačiau skaitykite p. 9–11. Ievos Frišmantės nuotr.