Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos kūrybinėms dirbtuvėms PATS SAU prieš metus sėkmingai pradėjus nuotolines edukacijas, transliuotas Lietuvos viešosiose bibliotekose, nutarta su dar didesniu entuziazmu kibti į darbus. Birželio pradžioje įvyko pirmoji virtuali vasaros stovykla „Kuriu PATS SAU“. Lietuvos kultūros tarybai suteikus finansavimą, surengtos net šešios nuotolinės veiklos sujungė daugiau nei keturis tūkstančius moksleivių iš visos Lietuvos.
Rengti nuotolines edukacijas sugalvota norint plėsti kūrybinių dirbtuvių PATS SAU veiklą ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose ir miesteliuose. Jau aštuonerius metus Nacionalinėje bibliotekoje gyvuojančios kūrybinės dirbtuvės PATS SAU yra atviros visiems, tik, deja, dėl ribotų pasiekiamumo galimybių ne visi norintys gali atkeliauti. Ieškant sprendimo, kaip pasiekti net ir toliausiai gyvenančius jaunuolius, bendradarbiaujant su Lietuvos viešosiomis bibliotekomis, buvo nutarta su moksleiviais iš visos Lietuvos susisiekti nuotoliniu būdu. Toks sumanymas pasiteisino – nuotolinės neformalaus ugdymo veiklos suteikė progą pasiekti tūkstančius vaikų bei sukūrė projekte dalyvavusioms bibliotekoms naujų paslaugų pasiūlą jauniesiems lankytojams vasaros laikotarpiu.
Nuotolinių edukacijų turinys buvo paremtas „pasidaryk pats“ idėjomis bei STEAM metodikomis. Šie ugdymo būdai, kai yra taikomos praktinio patyrimo galimybės, lavinami skirtingų disciplinų gebėjimai, skatina pradinukus aktyviai ir praktiškai pritaikyti gautas žinias. Vienoje iš edukacijų, kurioje buvo gaminamas šviečiantis talismanas, vaikai praktiškai susipažino, kaip veikia elektros grandinė, taip geriau įsisavindami žinias, ugdant problemų sprendimo įgūdžius, kūrybiškumą ir savarankiškumą.
Lietuvos kultūros tarybos finansavimas suteikė galimybę suruošti ir išsiųsti edukacijoms reikalingas medžiagas 201 projekte dalyvavusiai bibliotekai. Kūrybinių dirbtuvių PATS SAU kuratoriai ir savanoriai atsakingai ir kruopščiai atrinko reikalingas priemones, naudodami tiek pirktas, tiek žmonių ir įmonių paaukotas medžiagas, taip atspindint vieną iš pagrindinių dirbtuvių vertybių – tvarumą ir sąmoningą vartojimą, tikintis, kad rodomas pavyzdys paskatins moksleivius kūrybiškai pernaudoti medžiagas ir taupiai naudoti jau turimus išteklius ir ateityje.
Edukacijų laikas buvo pasirinktas neatsitiktinai – jos surengtos pasibaigus pradinių klasių moksleivių pamokoms, bet dar neįsibėgėjus vyresniųjų atostogoms, tad vyresni broliai ir seserys vis dar mokėsi, o jaunesnieji jau atostogavo. Šiuo laikotarpiu pradinukų tėvai kasmet susiduria su iššūkiu, ieškodami vaikų užimtumo galimybių, o bibliotekos gauna progą pristatyti ir pasiūlyti naujų įtraukiančių veiklų jauniausiems lankytojams vasarą.
Virtualios vasaros stovyklos „Kuriu PATS SAU“ sėkmę lėmė stiprus įsitraukimas į bendradarbiavimą. Bibliotekų darbuotojų dalyvavo įvadiniuose seminaruose, taip pat organizuojant ir vykdant edukacijas, tad edukacijų cikle „Kuriu PATS SAU“ galėjo dalyvauti tūkstančiai vaikų visoje Lietuvoje.
Tiesiogiai transliuotose edukacijose dalyvavo daugiau nei keturi tūkstančiai vaikų, prie projekto prisijungusios bibliotekos, pasinaudodamos kūrybinių dirbtuvių PATS SAU atsiųsta medžiaga, ir toliau visą vasarą ves edukacijas, tad galutinis projekto dalyvių skaičius dar augs.
Projektą „Virtuali vasaros stovykla KURIU PATS SAU“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.