Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Biblioteka vaikams ir jaunimui

Iliustracija

„Knygų starto“ lauknešėliai bus dalijami ir šeimoms, susilaukusioms naujagimių užsienyje

Partnerystės perduodant lauknešėlius užsienyje gimstantiems lietuvių vaikams pradžia buvo aptarta vasario 7 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vykusiame susitikime, kuriame dalyvavo projekto globėja Diana Nausėdienė, Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas, kultūros viceministrė Daina Urbanavičienė, užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas.

Projekto globėja ponia D. Nausėdienė teigė, kad „ankstyvosios kultūrinės – o ypač skaitymo – patirtys yra esminė vaiko plačiojo pasaulio pažinimo prielaida. Kartu tai viena pagrindinių augančio žmogaus atradimo šiame pasaulyje sąlygų. Būtent santykis su knyga – kuri kiekviena taip pat yra atskiras pasaulis – leidžia atrasti savąsias mintis, jomis dalintis, ugdytis jautrumą, supratingumą, atjautą ir smalsumą. Todėl ypač svarbu sudaryti kuo platesnes šių ankstyvųjų patirčių sąlygas mūsų mažyliams. Svarbu tai, kad jos taptų natūralia mūsų kasdienybės dalimi, taip pat svarbu, kad šiomis paslaugomis galėtų naudotis visi mūsų šalies gyventojai. Todėl ir „Knygų starto“ universalusis principas veikia ir yra nepaprastai prasmingas – nerūšiuoti, o lauknešėlius suteikti visiems.“

„Partnerystė su Užsienio reikalų ministerija yra neabejotinai svarbus žingsnis įgyvendinant projektą. Tai mums leis žinią apie ankstyvojo skaitymo svarbą skleisti dar plačiau, pasiekti naujagimio susilaukusias lietuvių šeimas ir ne Lietuvoje. Pirmoji jų vaiko knyga bus lietuvių kalba, tad ši partnerystė sudarys sąlygas formuoti mažylio tautinį identitetą nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų. Šie vaikai, kaip ir gimę Lietuvoje, yra mūsų šalies ateitis“, – pabrėžė Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius R. Gudauskas.

Kultūros viceministrė D. Urbanavičienė taip pat teigė, kad tai dar viena galimybė skleisti žinią apie skaitymo svarbą: „Knygų startas“, iš pradžių išbandytas Vilniaus apskrityje, vėliau apėmęs visą Lietuvą, neseniai paminėjo dvejų metų gimtadienį. Jau dabar specialistai įžvelgia teigiamus pokyčius ankstyvojo skaitymo srityje, o bendradarbiavimas su Užsienio reikalų ministerija atveria naujas perspektyvas projekto plėtrai už Lietuvos ribų. Lauknešėliai užsienio lietuvių naujagimiams ne tik padės pažinti knygų pasaulį, bet ir stiprins ryšį su tėvyne, taip pat tautinę tapatybę.“

Užsienio reikalų viceministras E. Meilūnas, kalbėdamas apie šios bendradarbystės reikšmę, pabrėžė, kad iniciatyva atitinka „Globalios Lietuvos“ idėją stiprinti užsienyje gyvenančių lietuvių ryšį su tėvyne ir skatinti ankstyvąjį lituanistinį ugdymą. „Tikimės, kad užsienyje gimusiems mažiesiems lietuviams šis projektas padės nuo pat vaikystės geriau pažinti Lietuvą, didžiuotis jos istorija, lietuvių kalba ir kultūra. Lietuvių kalbos mokymas yra itin svarbus ugdant diasporos jaunosios kartos tapatybę ir pilietiškumą, taip pat skatinant sugrįžti į Lietuvą“, – sakė užsienio reikalų viceministras E. Meilūnas.

Projektas „Knygų startas“ yra Skaitymo skatinimo programos, kurią finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, dalis. Projektą vykdo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Projekto partneriai – Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius, Lietuvos užsienio reikalų ministerija. Projekto globėja – Diana Nausėdienė.

Daugiau informacijos apie projektą galima rasti www.knygustartas.lt