Telefonas Klaustukas Sitemap

Biblioteka vaikams ir jaunimui

Kultūros paso edukacijos Nacionalinėje bibliotekoje

Kultūros paso programos edukacijos Nacionalinėje bibliotekoje.

Patyriminis teatralizuotas knygos skaitymas

Ar įmanoma prisiliesti prie kūrinio? Mes manome, kad taip! Kviečiame 6 – 9 m. vaikus tai padaryti edukacijoje „Patyriminis teatralizuotas knygos skaitymas“. Edukacija skirta vaikų grupėms, jos metu dalyviams pristatoma knyga,  jos autorius, perskaitomas  ir aptariamas kūrinys. Dalyviai trumpai supažindinami su edukacijoje naudojamu rekvizitu, pasirinkta lėlių teatro rūšimi (šešėlių teatras, pirštininės, lazdelinės lėlės arba objektai), valdymo technika. Edukatorius garsiai skaito kūrinį, o dalyviai vaidina ir/arba kuria garsinius, šviesos ar kitokius efektus.  Knygos inscenizavimas ilgam palieka įspūdį ir praturtina bei išplečia tekstą, padeda juo pasimėgauti skaitymo sunkumų turintiems vaikams. 
Dalyvių amžius – 6-9 metų vaikai 
Dalyvių skaičius – iki 24
Trukmė – 60 min. 
Kaina –  3 eur. mokiniui 
Daugiau informacijos ir registracija 

Kuriame istorijas

Edukacijos metu dalyviai susipažins su bežodėmis knygomis ir praktiškai išbandys istorijų pasakojimo metodus. Istorijų pasakojimas – neatsiejama kultūros dalis. Tai būdas dalintis patirtimis, išsaugoti savo istoriją ir suvokti mus supantį pasaulį bei vieniems kitus. Pasakojimas žodžiu padeda kurti bendrystę grupėje, lavina kalbinius įgūdžius, žadina vaizduotę ir stiprina pasitikėjimą savimi. Bežodėse knygose istorija pasakojama per tam tikrą vaizdų seką nenaudojant teksto. Pastaruoju metu pastebėtas jų potencialas perteikiant istorijas daugiakalbėms bendruomenėms, vaikams su skaitymo sutrikimais ar tam tikrą negalią turintiems asmenims, jos tampa būdu užmegzti ryšį ir kolektyviai patirti pasakojimą, įveikiant kultūrinius ir kalbinius barjerus. Edukacijos metu dalyviams bus suteikta praktinė pagalba istorijų pasakojimo įgūdžių lavinime.
Dalyvių amžius – 1-4 klasių moksleiviai
Dalyvių skaičius – iki 25.
Trukmė – 1 val.
Kaina –  2 eur. mokiniui
Daugiau informacijos ir registracija

Vizualios interpretacijos trimatėje erdvėje

Kviečiame mokinius aktyviai dalyvauti tarpdisciplininėje pamokoje, parengtoje sujungiant skaitmenines technologijas ir socialinius mokslus (literatūrinius kūrinius arba istorinių laikotarpių situacijas ir pan.). Susiskirstę komandomis ir naudodamiesi suskaitmenintu Lietuvos nacionalinės bibliotekos archyvo, europeana.eu ir kitu autorių teisėmis neapribotu turiniu, mokiniai fizinio arba skaitmeninio koliažo principu kurs laikotarpį atspindinčias mizanscenas (trimačius atvaizdus). Kūrybinio proceso metu bus lavinamas jų sąmoningumas ir kritinis mąstymas, mokiniai geriau supras istorinį situacijos kontekstą, mintis ir idėjas, gebės geriau tarpusavyje susieti įvairius to meto ekonominius, istorinius, politinius ir kultūrinius faktus. Edukacijoje taikomi socialinių mokslų disciplinoms būdingi metodai, kai svarbu suvokti ir pažinti sociokultūrinę situaciją.
Dalyvių amžius – 10–12 klasių moksleiviai
Dalyvių skaičius – derinamas individualiai registracijos metu
Trukmė – 2 val.
Kaina – 2 Eur mokiniui 
Daugiau informacijos ir registracija

Netikrų naujienų laboratorija

Netikrų naujienų ir žinučių laboratorija – tai edukacija gimnazijos klasėms. Jos dalyviai ne tik susipažins su manipuliacijos informacija formomis ir pavyzdžiais, sužinos apie priemones, kurias pasitelkus galima kovoti su dezinformacija, bet ir galės patys pabandyti falsifikuoti garso naujieną. Asmenins prisilietimas prie tokio pobūdžio veiklos pagilina suvokimą, kaip išties nesudėtinga falsifikuoti žinias. Todėl svarbu būti atsargiems ir kritiškai vertinti gaunamą informaciją. Klasės mokiniai pasidalins į nedideles komandas, kurs savo žinutes aktualiomis temomis, įrašys jas akustinėje būdelėje, po to bandys falsifikuoti (pakeisti prasmę) vienos iš komandų žinutę, taip suprasdami patys ir parodydami kitiems, kad nuo informacijos falsifikavimo niekas nėra apsaugotas, o netikroms žinutėms kurti nereikia net aukštųjų technologijų. Renginio dalyviai naudosis Lietuvos nacionalinės bibliotekos Medijų dirbtuvių patalpomis, technika ir technologijomis, išbandys garso diktorių, garso įrašų montuotojų, informacijos detektyvų vaidmenis.
Dalyvių amžius – 9–12 klasių moksleiviai
Dalyvių skaičius – derinamas individualiai registracijos metu
Trukmė – 2 val.
Kaina – 2 Eur mokiniui 
Daugiau informacijos ir registracija  

Kinas ir knyga (Nacionalinėje bibliotekoje)

Kinas ir literatūra – neatskiriamos, dažnai viena kitą papildančios meno šakos. Edukacijos „Kinas ir knyga“ tikslas yra supažindinti su kino ir literatūros tarpusavio sąsajomis, atskleisti ekranizuotų knygų ypatybes, programos dalyviams bus pateikiama ir praktinių užduočių. Edukacijoje analizuojami šie teksto ir vaizdo kūriniai: Kazio Borutos „Baltaragio malūnas“ ir ištraukos iš režisieriaus Arūno Žebriūno vaidybinio filmo „Velnio nuotaka“ (1973 m.), Jurgos Ivanauskaitės romanas „Miegančių drugelių tvirtovė“ ir režisierės Janinos Lapinskaitės vaidybinis filmas „Miegančių drugelių tvirtovė“ (2012 m.). Bus analizuojamas filmas apie dailininką ir kompozitorių Mikalojų Konstantiną Čiurlionį „Laiškai Sofijai“ (rež. Robert Mullan, 2013 m.), atliekama praktinė kūrybinė užduotis. Edukacija tiesiogiai papildo lietuvių literatūros pamokas pagal Bendrąsias programas. Parinkti analizės pavyzdžiai pagal mokykloms rekomenduojamą literatūros sąrašą, kurį sudarė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka. Kino ir literatūros raiška analizuojama remiantis vokiečių rašytoju, kultūros istoriku Gustavu Freytagu. Moksleiviai taip pat susipažins su bibliotekos teikiamomis paslaugomis, susijusiomis su kino ir audiovizualinio meno sklaida.
Dalyvių amžius – 10–11 klasių moksleiviai
Dalyvių skaičius – iki 30
Trukmė – 120 min.
Kaina – 5 Eur mokiniui
Daugiau informacijos ir registracija

„Kinas ir knyga“ (nuotolinė edukacija)

Kinas ir literatūra – neatskiriamos, dažnai viena kitą papildančios meno šakos. Edukacijos „Kinas ir knygas“ tikslas yra supažindinti su kino ir literatūros tarpusavio sąsajomis, atskleisti ekranizuotų knygų ypatybes, programos dalyviams bus pateikiama ir praktinių užduočių. Edukacijoje analizuojami šie teksto ir vaizdo kūriniai: Kazio Borutos „Baltaragio malūnas“ ir ištraukos iš režisieriaus Arūno Žebriūno vaidybinio filmo „Velnio nuotaka“ (1973 m.), Jurgos Ivanauskaitės romanas „Miegančių drugelių tvirtovė“ ir režisierės Janinos Lapinskaitės vaidybinis filmas „Miegančių drugelių tvirtovė“ (2012 m.). Bus analizuojamas filmas apie dailininką ir kompozitorių Mikalojų Konstantiną Čiurlionį „Laiškai Sofijai“ (rež. Robert Mullan, 2013 m.), atliekama praktinė kūrybinė užduotis. Edukacija tiesiogiai papildo lietuvių literatūros pamokas pagal Bendrąsias programas. Parinkti analizės pavyzdžiai pagal mokykloms rekomenduojamą literatūros sąrašą, kurį sudarė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka. Kino ir literatūros raiška analizuojama remiantis vokiečių rašytoju, kultūros istoriku Gustavu Freytagu. Moksleiviai taip pat susipažins su bibliotekos teikiamomis paslaugomis, susijusiomis su kino ir audiovizualinio meno sklaida.
Dalyvių amžius – 10–11 klasių moksleiviai
Dalyvių skaičius – iki 40
Trukmė – 120 min.
Kaina – 5 Eur mokiniui
Daugiau informacijos ir registracija