Telefonas Klaustukas Gestu kalba Sitemap

Biblioteka vaikams ir jaunimui

Metų knygos rinkimuose nominuotų vaikų ir paauglių knygų autorių parengta dalomoji medžiaga edukacinėms veikloms

Jau ne pirmus metus, pasibaigus Metų knygos rinkimams, Nacionalinės bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento specialistai ragina nepamiršti nominuotų knygų, skaityti jas, savarankiškai ar su klase pasigilinti į šiuos puikius kūrinius, pasinaudojant nominuotų autorių specialiai parengta dalomąja medžiaga.

2021-aisiais Metų knygos rinkimų vaikų knygų dalomąją medžiagą paruošė poetė Indrė Zalieckienė, kurios poezijos knyga „Kaip sutramdyti žvėryną“ buvo išrinkta Metų knyga vaikų kategorijoje. Kūrėja vaikams pasiūlė popieriaus darbų (rankdarbių), atitinkančių knygos tematiką. Dalomąją medžiagą rengė ir daugiau autorių, iliustruotojų. Štai knygos „Chameleono sapnai“ autorė Jurga Vilė parengė ne tik karpinių ruošinius, kurie pravers kūrybinėms dirbtuvėlėms, bet ir vizualinės, net audiomedžiagos, padėsiančios ruošiantis išsamesniam gyvosios gamtos – chameleonų – pažinimui. Inga Dagilė, iliustravusi net dvi knygas – pretendentes laimėti (Zigmo Vitkaus „Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“ bei Mariaus Marcinkevičiaus „Akmenėlis“), parengė kūrybinių užduočių, smagiai ir netradiciškai supažindinančių su Lietuvos valdovų gyvenimu, taip pat kūrybines dirbtuves, kurios galėtų padėti mokytojams analizuojant per pamoką sudėtingą holokausto tematiką.

Iliustruotoja Kotryna Zylė siūlo, perskaičius paauglių kategorijos knygą „Siela sumuštinių dėžutėje“, patiems imtis šiurpių istorijų kūrimo, pasinaudojant jos pateiktomis istorijų pasakojimo gairėmis. O Lina Itagaki, iliustravusi Rasos Grybaitės „Grybo auksą“, siūlo labiau atkreipti dėmesį į vizualiąją knygų kūrimo pusę – ji parengė medžiagą „Pasiskulptūrinimo dirbtuvės“.

2021 m. akcijos medžiagą rasite čia.

Susipažinę su 2022-ųjų Metų knygų rinkimų penketuko vaikams autorių (E. Daciūtės, I. Ežerinytės. K. Kasparavičiaus, I. Šalčiūtės bei K. Zylės) knygomis, skaitytojai galės jas aptarti pagal siūlomas temas. Autorių parengtos užduotys padės geriau suvokti knygų atsiradimo istoriją, kontekstą, įsigilinti į kūrybos procesą. Taip pat pateikta nemažai praktinių užduočių, kurias atlikdami vaikai gali improvizuoti, piešti, kurti kompozicijas, spalvinti, susipažinti su koliažo technika ir t. t.

Paauglių kategorijos nominantų (I. Ežerinytės, V. Jasaičio, J. Žilinsko ir Ū. Šveikauskaitės) paruoštoje medžiagoje nemažai klausimų bei užduočių, kurios paskatins jaunuosius skaitytojus diskutuoti apie įvairias augančio ir bręstančio žmogaus problemas: pasirinkimo laisvę, asmenybės raidą. Užduotys padės skaitytojams geriau suvokti kūrinio atsiradimo aplinkybes, autoriaus naudotą medžiagą, knygos problematiką bei sudėtingas gyvenimiškas temas.

Savarankiškai skaitydami ir aptardami kūrinius, susipažinkime išsamiau su autoriais ir jų knygomis, kūrybiškai panaudokime pagal jas parengtą medžiagą neformalioms pamokoms, edukacinėms veikloms.

2022 m. akcijos medžiagą rasite čia.