Kaip mus rasti Telefonas Klaustukas Sitemap

Biblioteka vaikams ir jaunimui

Parodos iliustracija

Paroda „Beatrix Potter gyvūnėlių pasaulis“

Beatrix Potter (1866–1943) – garsi anglų dailininkė ir rašytoja, paveikslėlių knygų kūrėja. Gimė ir augo Londone, pasiturinčioje šeimoje. Mokėsi namuose, jai buvo samdoma ir piešimo (dailės) mokytoja, kuri itin kliovėsi kopijavimo metodu.

Ilgas atostogas Beatrix su šeima leisdavo Anglijos šiaurėje, vadinamajame Ežerų krašte, arba Škotijoje. Ten atsiskleidė nepaprastas jos domėjimasis gamta.

Būdama dvidešimt septynerių ji parašė savo buvusios guvernantės penkiamečiam sūneliui laišką, kuriame žodžiais ir piešiniais papasakojo Triušelio Petriuko istoriją. Bičiulių paskatinta, vėliau tą laišką pavertė knyga ir pati išleido 1901 m. Tačiau tikraisiais šios knygos gimimo metais laikomi 1902-ieji, kai ją išleido F. Warne’o leidykla. Potter tiesiog pasinėrė į paveikslėlių knygų pasaulį, iki 1913 m. kasmet jų sukurdavo po dvi. „Labiausiai nekenčiu tos akimirkos, kai baigiu knygelę“, – sakė ji. Iš viso menininkė sukūrė 23 paveikslėlių knygas, visos jos vadinamos „Triušelio Petriuko“ serija.

Potter kūriniai vaikams yra pasakos, jose veikia antropomorfizuoti gyvūnai. Ypač mėgstami buvo laukiniai triušiai ir pelės. Autorė aprengia gyvūnėlius švarkeliu, užmeta ant pečių skraistę, uždeda skrybėlaitę, tačiau skrupulingai saugo gamtinę jų prigimtį – anatomiją, elgesį, įpročius ir kt. Tokia yra šių paveikslėlių knygų esmė, savitumas, taip jos įgyja pažintinės vertės. Žinoma, joms nesvetima ir didaktika.

B. Potter būdingas aiškus ir tvirtas požiūris į paveikslėlių knygą. Ji turi būti mažo formato („mažoms rankelėms – maža knygelė“); viename atvarto puslapyje, pačiame centre, – kruopštus piešinys, kitame puslapyje, priešpriešais, – nedidelis tekstas; aplinkui – nemažai baltos erdvės, padedančios vaikui susikaupti. Klausydamasis skaitomo teksto, vaikas gali tyrinėti piešinį. Potter knygos neretai apibūdinamos kaip ikonotekstai – tai reikštų, kad nei tekstas, nei piešinys nėra viršesnis vienas už kitą. Jie tiesiog neatsiejami. Tiesa, ilgainiui Potter knygose teksto daugėjo.

Paskutinius 30 gyvenimo metų Potter praleido Ežerų krašte. Ten ji ištekėjo, įsigijo nemažai žemių, tapo garsia ūkininke – vertėsi avininkyste. Nuo kūrybos, žinoma, nutolo.

1980 m. buvo įkurta Beatrix Potter draugija, vienijanti apie pusę tūkstančio narių, pirmiausia iš Jungtinės Karalystės, Amerikos, Australijos ir kitų šalių. Draugija gana aktyvi, kas dveji metai rengia pasaulines konferencijas, skelbia pranešimų medžiagą, kas ketvirtį leidžia naujienlaiškį, organizuoja pažintines keliones ir kt.

Lietuvių kalba autentiškos Potter knygelės pradėtos leisti 1998 m., šiuo metu išverstas ir išleistas visas „Triušelio Petriuko“ ciklas. Potter knygų vertėjas į lietuvių kalbą – Viltaras Alksnėnas.

F. Warne’o leidykla, kuri dabar yra kitos leidyklos padalinys, griežtai saugo Potter autorines teises, išduoda licencijas įvairiausiomis formomis reprodukuoti jos sukurtų herojų pasaulį. Tokių licencijų išduota apie tūkstantį.

Ši paroda yra asmeninė Beatrix Potter draugijos nario, doc. dr. Kęstučio Urbos, kolekcija. Dauguma eksponatų parsivežta iš „Petriuko“ šimtmečiui skirtos konferencijos (2002), kuri vyko Ežerų krašte.

Parodą galima apžiūrėti Nacionalinės bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centro skaitykloje ir Renginių kambaryje (103 k.) iki gegužės 11 d. centro darbo laiku.

Trumpai apie parodą

Data
iki gegužės 11 d.
Laikas
skaityklos darbo metu
Vieta
Vaikų ir jaunimo literatūras centro skaitykla ir Renginių kambarys (103 k.)
Dalyvavimas
įėjimas laisvas
Daugiau informacijos
socialiniame tinkle „Facebook“