Kaip atrasti gerų ir įdomių knygų, kai jų tiek daug ir išties lengva pasiklysti bibliotekos labirintuose? Kiekvieną mėnesį mūsų interneto svetainėje ir „Facebook“ paskyroje rasite knygų rekomendacijas tam tikra tema ikimokyklinukams, pradinukams, jaunesniems ar vyresniems paaugliams. Siūlysime naujų ir senų knygų, prozos ir poezijos, lietuvių ir užsienio autorių.
Gegužės mėnesio knygos nukels vaikus į turtingą ir paslaptingą vandenynų ir jūrų gyvių pasaulį. Visas jas parašė rašytoja Jurga Vilė, o iliustravo trys skirtingos dailininkės – Akvilė Magicdust, Agnė Nananai, Kornelija Žalpytė – savitu braižu. Pasakose supažindinama su aštuonkoju, kašalotu ir jūrų arkliuku. Kūrinio centre visada – vaiko ir jūrų gyvūno draugystė: Teofilio ir aštuonkojo Pulpo, Domingos ir kašalotės Sniegės, berniuko ir jūros arkliuko Hipokampo Unikorno. Visos knygos priklauso serijai „Lašas jūroje“, kurioje derinami meniniai ir pažintiniai, gamtosauginiai aspektai.
Tiems, kas domisi vandenų gyventojų ir panašia vaikų literatūros tematika, verta atsiversti Redos Tamulienės metodinį leidinį „Vandenų pasaulis lietuvių autorių knygose vaikams“ (Vilnius: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, 2024. Prieiga internete:
Kviečiame skaityti.
Jurga Vilė, Akvilė Magicdust, „Pulpas ir jo žalia koja“
Tai literatūrinė pasaka apie berniuką Teofilį, su šeima gyvenantį ant jūros kranto, ir jo draugystę su aštuonkoju, kurį vaikas pavadino Pulpu. Pulpas labai mielas ir protingas, turi gerą atmintį ir puikiai skaičiuoja, net padeda Teofiliui atlikti namų darbus. Pajūrio kaimelio žvejai nuo seno gaudo aštuonkojus ir vietos restorane svečius vaišina ypatingu patiekalu – su jūrų dumblių padažu patiekiama žalia aštuonkojo koja. Sykį žvejai pasiveja būtent Pulpą ir jam nutraukia vieną koją, kurią ketina panaudoti garsiajam patiekalui. Koja turės būti patiekta svarbiam kaimelio svečiui Delegatui. Tačiau Teofilis, padedamas voriukų, išgelbsti draugo aštuonkojo koją. Nuo šiol pajūrio kaimelis bus draugiškas aštuonkojams, o patiekalas „Žalia koja“ pradingsta iš vietinio restorano meniu. Pasakoje netrūksta įtampos, o baigiasi ji pasakoms įprasta laiminga pabaiga.
Knygoje svarbus ir pažintinis momentas. Jos gale pateikiamas glaustas, bet atskleidžiantis svarbiausias aštuonkojų savybes Remigijaus Dailidės, Lietuvos jūsų muziejaus vyriausiojo biologo-muziejininko, straipsnelis apie šį nuostabų gyvūną – galvakojį moliuską aštuonkojį.
Vaikams pradinukams, 5–10 metų. 41 p.
Jurga Vilė, Agnė Nananai. „Kašalotų radijas“
Maža mergaitė Dominga su mama ir dar šešiais broliais ir seserimis vasaras leidžia mažame Norvegijos kaimelyje A prie Kašalotų įlankos. Ten jie stebi jūrą ir joje plaukiojančius kašalotus. Kašalotai „džiaugsmingai čerškia. Tai toks garsas, lyg sugedusio radijo“. Knygoje skaitytoją pasitinka sukeistinta tikrovė, viskas balansuoja ant realybės ir pasakos ribos: visi vaikai šioje šeimoje gimę vis kitą savaitės dieną, atostogų namelis toks mažas, kad jame tėra vietos daiktams susidėti ir virtuvei su stalu, o visi atostogautojai miega po atviru dangumi hamakuose, kašalotai priplaukia labai arti kranto, vaikai su mama nardo visai šalia šių didžiulių gyvūnų, o mama net paglosto kašalotės Sniegės pilvą... Vienoje iš nuotraukų, puošiančių Domingos kambarį, mergaitė nufotografuota stovinti ant kašalotės nugaros... „Man kašalotas – įprastas gyvūnas. Kaip kam nors šuo, katė ar karvė, besigananti pas močiutę kaime“, – sako mergaitė. Vakare visa šeima stebi kašalotų šokį: „Sukasi ratu aplink Sniegę. Iš savo didžiulio kūno dėlioja ornamentus, piešia gėles, čia pat viską ištaško. Jų šokis primena nežinomos genties ritualą mėnesienoje.“ Kašalotų radijas papasakoja, kaip kašalotai miega – linguodami „lyg kokie vandens medžiai“. Knygos pasakojimas poetiškas, žadinantis skaitytojo vaizduotę, meilę gyvajai gamtai. Netikėta ir prasminga Domingos šeimos ir baltosios kašalotės Sniegės šeimos paralelė: mamos vienos su vaikais, o tėvai „turi reikalų“.
Ir šioje serijos „Lašas jūroje“ knygoje svarbus pažintinis momentas. Jos gale pateikiamas glaustas, bet atskleidžiantis svarbiausius kašalotų – didžiausių pasaulyje plėšriųjų žinduolių – ypatumus, jų paplitimą Pasauliniame vandenyne. Apie tai pasakoja Remigijus Dailidė, Lietuvos jūsų muziejaus vyriausiasis biologas.
Tai geriausia 2024 m. paveikslėlių knyga, užburianti ne tik pasakojimu, bet ir įtaigiomis, subtiliomis Agnės Nananai iliustracijomis.
Vaikams pradinukams, 5–10 metų. 40 p.
Jurga Vilė, Kornelija Žalpytė. „Mano draugas Hipokampas Unikornas“
Kūrinyje vaizduojamas berniukas, kuris mėgsta ne tik stebėti jūrą ir nardyti, bet ir tyrinėti povandeninį pasaulį, filmuoti jo įvairovę. Jau seniai jis domisi jūrų arkliukais, o su vienu iš jų berniukui pavyksta susidraugauti. Tas arkliukas ypatingas, jis „išsiskyrė iš minios. Dėl savo neįprastai aukštos karūnėlės jis panašėjo į vienaragį“. Į šį pasakojimą apie berniuko pomėgį yra įterpiama kita istorija – jūrų arkliuko Hipokampo Unikorno gyvenimo istorija: apie neįprastą gimimą, vėliau gresiančius pavojus, Mėlynųjų koralų mišką... Tačiau svarbiausias, plačiausiai atskleistas dalykas – nuskendusiame laive vykstantys šiuolaikinio jūrų cirko trupės pasirodymai. Į šią trupę įtraukiamas ir Hipokampas Unikornas. Visas tolesnis knygos pasakojimas – tai nuostabus povandeninio cirko reginys, kur jūrų arkliukai žaidžia šachmatais, groja gitara nutrūkusiomis stygomis, o ypatingiausias numeris kalba apie laisvę, kaip iš tinklo išsprūsta daugybė jūrų arkliukų, „lyg atkartodami gimimo sprogimą“. Šį povandeninį cirko spektaklį, kurį matė gal jau šimtą kartų, mėgsta stebėti ir berniukas, Hipokampo Unikorno draugas. Vieną dieną berniukas laivą randa tuščią... Liūdna pabaiga kviečia susimąstyti apie gyvenimo grožį ir trapumą.
Ir šioje serijos „Lašas jūroje“ knygoje svarbios pažintinės autorių intencijos. Jos gale pateikiama svarbios informacijos apie jūrų arkliukus. Pasaulyje jų yra apie 30 rūšių. Deja, jūrų arkliukų rūšys yra sparčiai nykstančios ir reikalauja žmogaus globos. Jūros arkliukų negalima gaudyti ir laikyti nelaisvėje. Apie tai pasakoja Remigijus Dailidė, Lietuvos jūsų muziejaus vyriausiasis biologas.
Vaikams pradinukams, 5–10 metų. 44 p.
Knygas rekomenduoja Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centro specialistai.