Tarpukario Lietuvos inteligentams teko nuo pat pamatų kurti mokslo institucijas, mokslines veiklas, mokslo leidinių leidybą ir profesines studijas. Vaclovas Biržiška, mūsų šalies profesionaliosios bibliotekininkystės, bibliografijos ir knygotyros pradininkas, kaip ir kiti to meto žmonės, gyveno ir dirbo iššūkių pilnu laikotarpiu ir dažnai vykdė kelias sudėtingas pareigas vienu metu.
V. Biržiška buvo dviejų universitetų bibliotekų direktorius, Bibliologijos katedros vedėjas, „Lietuviškosios enciklopedijos“ vyriausiasis redaktorius. Bibliografinę veiklą jis traktavo kaip lituanistinius atradimus, joje matydamas lietuviškosios minties tyrimų šaltinį, lituanistinių tyrimų duomenų bazę.
V. Biržiška kartu su bendraminčiais įkūrė Lietuvos bibliotekininkų draugiją (LBD) ir buvo pirmasis jos pirmininkas. Labai savalaikis draugijos įkūrimas sudarė prielaidas to meto Lietuvos bibliotekininkystės plėtrai ir tarptautiniam bendradarbiavimui. Po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo atkurta LBD kasmet V. Biržiškos gimimo dieną (gruodžio 2-ąją) rengia „Biržiškos skaitymus“ – tarptautines konferencijas bibliotekų specialistams aktualiomis temomis.
V. Biržiškos įžvalgos ir idėjos aktualios ir dabar, praėjus 100 metų.
Pašnekovas: doc. dr. Tomas Petreikis, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas.
Malonaus ir naudingo klausymosi!