Telefonas Klaustukas Sitemap

Mediateka

Nauji vaizdo įrašai

 • 2022 m. birželio 23 d.

  Karaimų kalbos dabartis ir ateities perspektyvos

  Video iliustracija

  Karaimų kalba kalbama tik Lietuvoje. 2022 metai yra paskelbti Lietuvos karaimų metais. Tai gera proga atnaujinti savo žinias apie karaimų kalbą, kultūrą, jos vietą ir reikšmę Lietuvoje.

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. birželio 21 d.

  Mokslinė konferencija „Sovietų okupuota Lietuva per „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos“ prizmę: žmonės, įvykiai, atgarsiai“

  Video iliustracija

  1972-1989 m. drąsūs dvasiškiai, vienuolės ir talkininkai leido „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kroniką“ (LKBK) – leidinį, siekusį pasauliui pademonstruoti sovietų valdžios antibažnytinę politiką, tikinčiųjų ir žmogaus teisių pažeidimus bei neblėstantį (tikinčiųjų) pasiryžimą kovoti už savo įsitikinimus.

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. birželio 14 d.

  Susitikimas su knygos „Gulago bėgliai“ herojais

  Video iliustracija

  Birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena, primenanti mums 1941 m. Sovietų Sąjungos pradėtas masines Lietuvos gyventojų deportacijas į atokias ir gamtiškai atšiaurias Sovietų Sąjungos teritorijas.

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. birželio 2 d.

  Biblioterapija vaikams

  Video iliustracija

  Trečiojoje  šiemet „Pokalbių apie biblioterapiją“ laidoje Lietuvos nacionalinės bibliotekos Skaitytojų klubo vadovės dr. Daiva Janavičienė ir Rasa Derenčienė kalba  apie biblioterapiją vaikams: kaip knygos, skaitymas ir pasitelkiamos modernios technologijos gali jiems padėti tvarkytis su gyvenimo iššūkiais.

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. gegužės 31 d.

  TV laida „Skaitau. Stebiu. Mąstau“

  Video iliustracija

  Septintojoje Nacionalinės bibliotekos informacinėje laidoje matysite:

  „Bibliotekos svečio“ rubrikoje kalbėsimės su Ukrainos karo veteranu, mūsų bibliotekos bičiuliu Oleksandru Tereščenko.

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. gegužės 26 d.

  Bibliotekos transformacijos XXI amžiuje ir kalba

  Video iliustracija

  Gegužės mėnesį, kai švenčiame Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, Kalbos klubo svečias – Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius profesorius Renaldas Gudauskas. Kalbėta apie tai, kokios strateginės transformacijos vyksta šiuolaikinėje bibliotekoje ir kaip jos susijusios su kalbos kontekstais visuomenėje. Bibliotekos savaiminė misija yra būti kalbos namais, nes joje kaupiami ir rašytiniai, ir skaitmeniniai kalbos ištekliai. Biblioteka saugo kalbos paveldą (rankraščius, senąją literatūrą, dokumentus) ir fiksuoja dabartinį kalbos būvį (be knygų, bibliotekoje kaupiami įvairūs skaitmeniniai ištekliai).

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. gegužės 25 d.

  V. Klumbio knygos „Stovėję po medžiu? Lietuvių inteligentijos elgesio strategijos sovietmečiu“ pristatymas

  Video iliustracija

  Ši knyga – dar vien pliauska į liepsnojantį diskusijų apie sovietmetį ir inteligentijos vaidmenį tuomet laužą. Ar iš tiesų sovietiniai inteligentai buvo be prošvaisčių konformizmo liūne įklimpę prisitaikėliai? Kas skatino ir kas stabdė inteligentų prisitaikymą? Kokias formas jis įgijo? Kaip su konformizmu buvo susijusios įvairios oponavimo sovietinei santvarkai formos?

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. gegužės 19 d.

  Ar kalba gali būti idėjų šaltinis?

  Video iliustracija

  Kalbos filosofas Johnas Langshaw Austinas savo knygoje „How To Do Things With Words“ atkreipė dėmesį į tai, kad kalba sukuria realius veiksmus ir jų pasekmes. Tai buvo pavadinta kalbos performatyvumu. Vėliau teoriją plėtojo filosofė Juditha Butler, kuri parodė, kaip kalba sukuria socialinius reiškinius, keičiančius realybę, pavyzdžiui, socialinė lytis yra kalbos performatyvumo rezultatas.

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. gegužės 18 d.

  Knygos „Misionierius. Antanas Saulaitis – žmogus, kuris visada šypsosi“ pristatymas

  Video iliustracija

  Tėvą Antaną Saulaitį būtų galima vadinti kunigu be sutanos: jis nepataikauja Bažnyčiai, nesmerkia tų, nuo kurių nusisuka kai kurie dvasininkai. Jis niekada nepameta savo tikėjimo kelio, net kai išbandymai, atrodo, ne žmogaus jėgoms. Tėvas Antanas žino, kokia sprangi pabėgėlio duona, kokia ta tikroji Amerika, kurioje doleriai ant medžių neauga. Kaip atrodo akistata su mirtimi, kai akimirksniu turi reaguoti ir išsigelbėti.

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. gegužės 16 d.

  Po dvidešimties metų: pokalbis apie airių poetą, Nobelio premijos laureatą Seamus Heaney

  Video iliustracija

  Lygiai prieš dvidešimt metų poetas, Nobelio premijos laureatas Seamus Heaney (1939-2013) apsilankė Lietuvoje: 2002 m. gegužės 21 d. Vilniaus rotušėje įvyko jo poezijos vakaras, kuriame buvo pristatyta tais pačiais metais išleista jo pirmoji poezijos knyga lietuvių kalba „Kasanti plunksna“ (iš anglų k. vertė Kornelijus Platelis, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. gegužės 12 d.

  Laisvės žiežirbos: 1972 metų gegužės įvykiai Kaune

  Video iliustracija

  Nuo 2002 m. gegužės 14-ąją minime Pilietinio pasipriešinimo dieną.

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. gegužės 11 d.

  Pokalbis su bankininku ir diplomatu Romualdu Visokavičiumi

  Video iliustracija

  Nacionalinėje bibliotekoje lankėsi Romualdas Visokavičius, diplomatas bei bankininkas, vadovavęs Lietuvos bankui lito įvedimo laikotarpiu. Bibliotekos TV studijoje garbingą svečią kalbino Strateginio prognozavimo skyriaus vadovo pavaduotojas Ginas Dabašinskas. Romualdas Visokavičius susitiko su Nacionalinės bibliotekos generaliniu direktoriumi prof. dr. Renaldu Gudausku ir bibliotekos fondui padovanojo knygą „Lietuvos pinigų reforma“.

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. gegužės 10 d.

  „Įtampa mano kūne – kaip sau padėti?“

  Video iliustracija

  Pamoka skirta pradinių klasių moksleiviams. Lektorė padės vaikams suprasti, kokie pojūčiai kūne signalizuoja apie patiriamą įtampą, paaiškins, kodėl kūno drebėjimas mums yra naudingas, ir praves žaismingus pratimus, padėsiančius įtampą sumažinti. Pamoką veda integruotos kūno ir judesio terapijos edukatorė ir praktikė Aina Pakeltė (dip. IBMT).

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. gegužės 9 d.

  Akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ nugalėtojų paskelbimo ceremonija

  Video iliustracija

  Nuo 2005 m. vykstanti ir neseniai atsinaujinusi akcija „Metų knygos rinkimai“ baigėsi  – gegužės 7 d., Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, paaiškėjo, kokios knygos šiais metais skaitytojų išrinktos mylimiausiomis.

  Skaityti daugiau
 • 2022 m. gegužės 6 d.

  Sutvirtinti žydų kalbinio ir kultūrinio pasaulėvaizdžio pamatai

  Video iliustracija

  Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) patvirtino rekomendaciją „Dėl žydų kultūrinių realijų lietuviškų pavadinimų“. Tai žodžių, rekomenduojamų vartoti bendrinėje lietuvių kalboje su hebrajiškomis ir jidiš transkripcijomis, sąvadas, apimantis dešimt temų: 1) tradicinio žydų gyvenimo ciklo etapai ir apeigos; 2) tradicinė žydų išvaizda ir religinė aplinka; 3) žydų virtuvės elementai; 4) sinagogos aplinka ir objektai; 5) žydų istorijos metmenys; 6) žydų tradicinis kalendorius, šventės ir jų atributai; 7) judaizmo pagrindai; 8) žydų religinės literatūros žanrai ir pagrindiniai kūriniai; 9) žydų religinis ir pasaulietinis švietimas; 10) žydų visuomeninės ir politinės organizacijos.

  Skaityti daugiau